דבר העורכת

ברחבי העולם נושאים עיניים לפגישת חברות אופ"ק בימים אלה ממש ומחירי הנפט מגיבים בהתאם. התחושה הכללית היא שהחברות יצליחו להגיע להסכם על הגבלת היקף הייצור וזאת חרף המחלוקת בין סעודיה לאיראן, שזו לה השנה הראשונה של ייצור נטול סנקציות. רוסיה, שמאמינה כי האינטרסים הסותרים בין החברות יתיישבו לבסוף, מתמודדת בעצמה עם סנקציות ועל התמודדותה נרחיב בכתבה שבעמוד 2. המזרח התיכון, שופע אירועים כתמיד, מותיר סימני שאלה והבטחות לעצמאות אנרגטית במדינות המייחלות לה כל כך. גם מצרים, שבה מלאה שנה לכהונתו של שר הנפט והגז וגם המחוז הכורדי האוטונומי בעיראק, שסובל מתהפוכות האזור ומתלות באינטרסים זרים, יהיו הפעם במוקד, עמודים 12 ו-16. מדינה נוספת עם שאיפות גדולות היא הודו ועל השינויים התפיסתיים בה בעמוד 10.

בזירה הטכנולוגית ניווכח בשינויים ובצורך של ממשלים וצרכנים להסתגל לטכנולוגיות חדשות המאלצות את כולנו להתייחס אחרת לצריכת החשמל שלנו. הכתבה שבעמוד 4 מבארת הנחות והשלכות של אגירת אנרגיה, מצד הרשת ומצד הלקוח וכן את חשיבותה של התוויית מדיניות בסוגיה קריטית זו. גם יושב ראש המכון, מר יוסי רוזן, מבהיר את  העניין בעמוד 19, בטור הסוקר את חשיבות של מדיניות מסודרת שלא מפילה נושאים חשובים בין הכיסאות של הרגולציה. מאמר אורחת של נורית פלתר מבקר את שתיקתם של הצרכנים.

שאלות נוספות בקשר לרשתות חשמל עולות בכתבה על האנרגיה הגרעינית עמוד 22 שבוחנת האם היא עומדת במבחן התוצאה. בעמודים 6 ו-7 נרחיב מעט על הטכנולוגיות המוכרות אך מתפתחות לאחסון פחמן דו-חמצני. בעמוד 24 נסגור את הגיליון בסיפור על טכנולוגיה מרגשת של טיהור מים באמצעות אנרגיה סולארית באפריקה.

קריאה נעימה,

אפרת אבדור

2206, 2016

50 שנה לחנוכת בניין המכון ברמת אביב

50 שנה לחנוכת בניין המכון ברמת אביב המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה מציין השנה 50 שנה לחנוכת בניין המכון ברמת אביב – הבית שלנו עד היום. זו ההודעה ההיסטורית לעיתונות עם ציטוט מדברי ראש הממשלה דאז, לוי אשכול, בחנוכת בית מכון הנפט. הרבה דלקים זרמו מאז במשאבות, שינינו שם, התרחבנו לתחומי פעילות שונים, בישראל לא נמצא נפט אבל היא בדרכה להפוך למעצמת גז טבעי, והמכון ממשיך להתפתח ולקדם את התעשייה. הדברים אמר ראש הממשלה אשכול אז עדיין נכונים: [...]

2206, 2016

הפתרון לשינוי השוק: המרת אנרגיה נקיה לחום או למתאן

שימוש אפקטיבי בעודפי אנרגיה נקייה הוא המפתח לשילוב מוצלח של אנרגיות מתחדשות במערכת האנרגיה. הטכנולוגיה הממירה אנרגיה חשמלית לגז וחום והמכונה Power to X כבר כאן, אך אינה מקבלת את התמיכה שלה היא זקוקה

2112, 2016

מחוברים

אגירת אנרגיה חשובה, אך היא לבדה לא יכולה לפתור את בעיות האנרגיה בעולם ויש לראות בה גורם אחד במערכת גמישה, טוענים פיל טיילור וברט צ'רי שחקרו את הרשת בבריטניה.

2212, 2016

הנוטרים

לוקאויל משקיעה מאמצים בכדי להבטיח שלפעילותה בפרויקט באוזבקיסטן תהיה השפעה מזערית על אגם דנג'יזקל הסמוך ועל העופות הרבים המתקבצים בו.

2212, 2016

חלומות גז

"הגז הטבעי זול, מצוי בשפע, נקי והוא הדלק האידיאלי בשביל הודו", אומר שר הנפט והגז הטבעי. המדינה רוצה להפוך למשק המבוסס על גז טבעי ולהפיק תועלת כלכלית, סביבתית וחברתית.

2212, 2016

מארס טורקי

בעקבות ניסיון ההפיכה בטורקיה, כתב ד"ר קנט מורס, מומחה למדיניות נפט וגז טבעי, ניהול סיכונים ופיתוח כלכלי של שווקים בצמיחה, סיכום של האירועים מנקודת המבט של עולם האנרגיה. הדוח נכתב במסגרת Energy Capital Research Group תמצתנו כאן את החלק שדן בקשר שבין הממשל האזורי הכורדי לטורקיה.

2212, 2016

עיראק בוחנת אחסון נפט גולמי ודחיפת היצוא

עיראק מתכוונת לשכנע את חברות הנפט הבינלאומיות להגדיל את ההשקעה בשדות הגדולים שלה כאשר היא מצפה לגידול בתפוקה העתידית. אך נחוצה השקעה באחסון ובתשתית ליצוא כדי לסייע לקדם את הגידול בתפוקה.

2212, 2016

התדמית של תעשיית "כחול – לבן" בשפל המדרגה

התעשייה הישראלית נולדה מתוך מציאות של קושי גיאופוליטי. היצרן הישראלי יודע שעליו להתאמץ יותר מאשר עמיתיו בשאר העולם בתנאי תחרות קשה. בתעשייה הישראלית מועסקים כיום למעלה מ- 412 אלף איש והיא מנוע הצמיחה של מדינת ישראל.

2212, 2016

שתיקת הצרכנים – נוכחים בתשלום תעריף החשמל, נפקדים בהשפעתם בדיון הציבורי?

במשק החשמל מתרחש בימים אלו מפץ של ממש. ממונופול מוחלט החולש על היצור, הולכה וחלוקה, הרי שמקטע ייצור החשמל נעשה תחרותי יותר ויותר. עד סוף העשור כ-40% מייצור החשמל יהיה בידי חברות עסקיות פרטיות.

2212, 2016

כיצד האנרגיה המתחדשת זורה לרוח את המאמצים לבלום את שינויי האקלים

האם הניסיון הכלל-עולמי לבלום את שינויי האקלים, שהוסכם עליו בפריז כעבור עבודה שקדנית, מתחיל כבר עכשיו לרדת מהפסים? על אנרגיה מתחדשת ופשיטת הרגל של האנרגיה הגרעינית בטור מ"הסצנה הכלכלית" של אדוארדו פורטר בניו-יורק טיימס.

2212, 2016

כיצד יש לטפל בסולר הנמצא במכל שמחובר למערכת לכיבוי אש

גנרטור המחובר למערכת לכיבוי אש עובר, על פי הנוהל, בדיקת תקינות כל כמה שבועות, כאשר הוא מופעל מספר שעות בדרך כלל ללא עומס. אבל תקינותו של הסולר שמזין את הגנרטור לא נבדקת, אף שמדובר במוצר לא יציב, השוהה במיכל תקופה ארוכה ללא תנועה.

2212, 2016

רגולציה סביבתית בישראל – פופוליזם לטווח הקצר

עודף רגולציה ממשלתית, שמזיקה בתחום הסביבתי לטווח הקצר ואינה נותנת מענה אמיתי למפגעים הסביבתיים, איננו גזירת גורל. ניתן באמצעות מנגנון ממשלתי מודרני לכתוב רגולציה סביבתית נכונה

2212, 2016

LNG באסיה והתפתחותו של מוקד סחר

בריאיון זה עם דניס בונהום, סגן נשיא בכיר במחלקת פיתוח עסקי בסניף אסיה של ENGIE Global LNG ונציג ארצי בסינגפור, נדבר על דינמיקות הגט"ן המרכזיות באסיה, על הדרישות בדרך ליצירת מוקד סחר בגז טבעי, ועל המדד האטרקטיבי ביותר לתמחור גז שקיים בשוק כיום. ראיון מתורגם מ Gastech News

2212, 2016

ירוק זה השחור החדש

תכניות הנטרול והפירוק של שדות הנפט והגז הימיים הבוגרים מתעכבות ועם מחירי נפט נמוכים ושדות מידלדלים, נדרשים רעיונות חדשניים להפחתת העלויות של התהליך. למשל, אסדות קידוח של הזהב השחור יהפכו לאתרים ירוקים