איראן חתמה על הסכם עם חברות קוריאניות לפיתוח תעשיית הזיקוק

זהו ההסכם השני להקמת בית זיקוק והסכם שלישי בתעשיית הפטרוכימיה מאז הוסרו הסנקציות. קוריאה הכפילה את ייבוא הנפט מאיראן בחודשים האחרונים

החברה האיראנית בהמן גנו חתמה מזכר הבנות עם חברת דייהו (Daewoo Engineering & Construction) הקוריאנית להקמת בית זיקוק שיוכל לייצר 300 אלף חביות ליום במחוז הדרומי הורמוזגאן באיראן. קונצרן יונדאי הקוריאני צפוי להצטרף לדייהו  בפרויקט הזה. סוכנות הידיעות הקוריאנית יונהאפ דיווחה בחודש שעבר שבית הזיקוק החדש יוקם בנמל ג'אסק ויעלה 10 מיליארד דולר.

עם זאת, דיווחים אחרים מדברים על כך שהפרויקט שנמצא כנראה במשא ומתן הוא בית זיקוק כבד מאד בהורמוז, שכבר נמצא בשלבי תכנון על ידי חברת הזיקוק האיראנית הממלכתית NIORDC, ואמור להיבנות בבנדר עבאס.

בהמאן גנו הייתה במקור חברת בת של NIORDC  שנקראה Hormoz Oil Refinery Company, אך שינתה את שמה ב-2013. 20% ממנה נמצא בבעלות זרוע ההשקעות של NIORDC והשאר בבעלות חברות איראניות פרטיות.

בהמאן גנו אומרת שבית הזיקוק ייצר תערובת של נפט כבד וכבד-מאד איראני, ביחס של 50:50 בין נפט גולמי 19 API  ל-29 API  (מידה של דחיסות הנפט). החברה אמרה שהמוצרים העיקריים שיצאו מבית הזיקוק יהיו דיזל, נפטא, דס"ל, LPG, דלק וביטומן.

לא ברור אם התכנון המקורי של בית הזיקוק המוצע והמיקום שלו השתנו.  NIORDCאמרה מוקדם יותר השנה ל-MEES שהתפוקה במתקן תורכב מכ-147 אלף ח/י של סולר, 98 אלף ח/י בנזין, 20 אלף ח/י קרוסין, 2,400 ח/י LPG ו-1,200 ח/י פרופילן.

 

בונים מרכז זיקוק וייצוא

ניתן להסביר את העברת המיקום של בית הזיקוק המוצע בכך שלמשרד הנפט האיראני יש תכניות לבנות מסוף ייצוא לנפט בג'אסק. חמיד שריף ראזי, ראש החברה הממשלתית להנדסה ובניין NIOECC, אומר שאיראן מתכננת מתקן אחסון שיכיל 10 מיליון חביות ומסוף ייצוא באזור.

ראזי אמר לאתר האינטרנט של המשרד שהתכנית כוללת התקנת מערכת מצופי עגינה מחוץ לנמל ג'אסק לטיפול בייצוא נפט גולמי קל, כבד ואולטרה-כבד מאזור מערב קארום. הוא הוסיף שהפרויקט ידרוש מימון ממשקיעים איראנים וזרים.

עסקת בהמאן-דייהו נחתמה במהלך הביקור של נשיאת דרום קוריאה פארק גואן יה בטהרן בחודש שעבר. באופן דומה, במגזר הפטרו-כימיקלים החברות אנטקהאב השקעות האיראנית ופיאלדס הנדסה הקוריאנית חתמו על הסכם ראשוני שצפוי להוביל לבניית פרויקט שייצר 175 אלף ח/י של פנטאן (אמיל הידראד).

באתר חדשות הנפט האיראני שאנה נכתב שהפרויקט ימומן על ידי בנק הייבוא-ייצוא של קוריאה (Kexim), שחתם על הסכם עם פוטנציאל לשווי של 15 מיליארד דולר עם הבנק המרכזי של איראן במהלך ביקור הנשיאה. מלבד כוונתה לחזור להשקיע באיראן, קוריאה היא גם לקוחת מפתח לנפט הגולמי האיראני, וכבר הכפילה את ייבוא הנפט שלה ליותר מ-200 אלף ח/י מאז שהוסרו הסנקציות בינואר.

העיתון קוריאה טיימס דיווח שההסכם הפיננסי יאפשר לסוכנות האשראי Kexim לממן "פרויקטים גדולים של נפט, גז ותשתיות" שאיראן מקדמת. הסוכנות אמרה שהחבילה מורכבת מהסכם מסגרת של כ-9 מיליארד דולר, הלוואות בשווי 4.5 מיליארד דולר, וקו אשראי של 1.5 מיליארד דולר.

הפרויקטים של זיקוק נפט כבד ושל פנטאן מצטרפים לשורה ארוכה של פרויקטים במגזר ההפקה שאיראן מקדמת לאחר הסרת הסנקציות. הפרויקט האחרון בשורה – ואולי האופטימי ביותר בהתחשב בהיעדר התקדמות טכנולוגית בתחום באיראן בעבר – הוא העסקה לשיתוף פעולה עם החברה הדרום אפריקאית PetroSA לפיתוח טכנולוגיות עירבוב של GTL  ונפט גולמי.

העסקה הראשונה במגזר הזיקוק לאחר הסרת הסנקציות נחתמה עם סאיפם האיטלקית שתשדרג את בית הזיקוק שיראז, שלו תפוקה של 58 אלף ח/י, ואת בית הזיקוק תבריז, עם תפוקה של 110 אלף חביות. לאחר מכן הגיע הסכם עם החברה הדנית האלדור טופסו לרכישת טכנולוגיה לזיקוק מתאנול, והסכם עם טוטאל הצרפתית ללמידת טכנולוגיות פיצוח קיטור, כשמתאן יהיה חומר הזינה העיקרי.

 

ציפיות גדולות בחיפוש והפקה

העסקאות האלה אמנם יתנו ל- NIORDC ולחברת הפטרוכימיקלים הלאומית NPC  גישה חיונית לטכנולוגיה חיצונית ולמימון, אבל העסקאות הגדולות יותר צפויות דווקא במגזר החיפוש וההפקה.

איראן עומדת לחשוף את תנאי חוזי הנפט החדשים שלה לחברות בינלאומיות בקרוב, בכוונה למשוך חזרה השקעות זרות לשדות הנפט והגז שלה.

עסקאות פוטנציאליות שנמצאות במשא ומתן כרגע כוללות מגוון רחב של פרויקטים. הסכמים ראשוניים חשובים נחתמו מול החברה הגרמנית Wintershall להערכה של ארבעה שדות במערב איראן, עם סאיפם לפיתוח תגלית טוס, עם לוקאויל הרוסית לחיפוש במחוז קוזסטאן, ועם החברה ההודית ONGC Videsh לפיתוח שדה פארזאד בי.

באמצע מאיNIOC  חתמה על הסכם הבנות עם החברה האוסטרית OMV להערכת שדות באזור זרגוס במערב איראן, בכוונה לפיתוח עתידי. OMV הפעילה את בלוק החיפושים מאהר לפני הסנקציות, ומצאה שם את תגלית Band-e-Karkeh. החברה הייתה גם המפתחת המובילה של שדה צ'שמה קוז. OMV ו-NIOC חתמו בנוסף על הסכם משותף למחקר של אפשרויות החיפוש באזור פארס.

(MEES, 13.5.2016)

בתי זיקוק חדשים שמתוכננים באיראן

שם בית הזיקוק מיקום כושר זיקוק* עלות (במיליארדי $)
פארק סיראף אסלויה 480 3.3
פרסיין גולף סטאר בנדר עבאס 360 3.8
הורמוז אקסטרה הבי בנדר עבאס/ג'אסק 300 10
כספיאן גולסטאן 300 4.5
קוזסטאן אקסטרה הבי אבאדן 180 3.9
אנאהיטה קרמנשה 150 1.7
שהאריאר תבריז 150 1.6
פארס שיראז 120 1.1
סה"כ 2040 30.8

 

*באלפי ח/י

מקור: MEES