בגלל מכסות התפוקה: בסעודיה מבקשים להתייעל

מתקן להתפלת מים ראס אל-רזור בסעודיה: מגזרי האנרגיה והמים הם זללני האנרגיה הגדולים במדינה. תמונה: פאייז נורלדין, גטי אימג'ז
MEES / פברואר 2024
הכנסותיה של ערב הסעודית מייצוא נפט לא יעלו ב־2024 על הרמות של שנה שעברה. הרחבת הגז המקומית תהיה המשתנה המרכזי

גם 2023 הייתה שנה הפכפכה בשווקי הנפט, והכנסותיה השנתיות של ערב הסעודית מייצוא נפט צנחו ב־25 אחוז ל־248 מיליארד דולר, כך לפי הנתונים הממשלתיים. מכיוון שהירידה הזאת היא יחסית להכנסות של 2022, שהגיעו לשיא של עשר שנים עם 327 מיליארד דולר, ההכנסות ב־2023 עדיין היו גבוהות בהשוואה לשנים האחרונות. לדוגמה, הן היו גבוהות ב־50 מיליארד דולר מעל ההכנסות של 2021.
אף שהביקוש העולמי לנפט עלה ביותר משני מיליון חביות ליום ב־2023 הודות להתאוששות השוק אחרי מגפת הקורונה, המחירים נשארו נמוכים בגלל העלייה המהירה בהיצע מחוץ לאופ"ק, עלייה שנבעה במידה רבה מהגדלת התפוקה בארה"ב. הכנסותיה של ערב הסעודית מייצוא הנפט הגולמי Arab Light ירדו ב־2023 ב־16 אחוזים בהשוואה לשנה הקודמת (84.94 דולר בממוצע לחבית) אמנם מדינות אופ"ק ובעלות בריתו פעלו לבלום את ירידת המחירים באמצעות מכסות תפוקה חדשות. פרט לעלייה ברבעון השלישי, ההכנסות היו במגמת ירידה לאורך השנה.
תפוקת הנפט הגולמי בערב הסעודית ירדה ב־920,000 חביות ליום בשנה שעברה, בראש ובראשונה בגלל קיצוץ חד־צדדי של מיליון חביות ליום שהיא ביצעה מבחירה החל מיולי. נוסף לכך, לפי הנתונים האחרונים מ־Jodi, גידול האוכלוסין והצמיחה החזקה בתמ"ג מחוץ למגזר הנפט העלו את צריכת הנפט המקומית לשיאים רב־שנתיים, מה שהגביל את הייצוא אף יותר.
במבט קדימה אל המשך 2024, לא מעט יהיה תלוי בשאלה אם ערב הסעודית ויצרניות אופ"ק+ האחרות, שכמוה ביצעו ברבעון הזה קיצוצים גדולים מבחירה, מרגישות שהן יכולות להתחיל לרכך את הקיצוצים החל מאפריל, או שמא ישאירו אותם על כנם לחודשים הבאים. סימנים ראשונים מלמדים על הצטמצמות של השוק, כולל ירידה הולכת וגוברת במחיר החוזים העתידיים (backwardation) של הברנט, ירידה שמלמדת על ביקוש מידי חזק, אבל עדיין יש אי ודאות משמעותית בשוק, והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה צופה שברבעון הראשון מלאי האחסון יתמלא.
בתחילת מרץ ערב הסעודית ובעלות בריתה האריכו את מכסות התפוקה. מנהל המידע של מחלקת האנרגיה האמריקאית חוזה כעת שמחירי הברנט הממוצעים יישארו ב־2024 בסביבות 84 דולר לחבית, סדר גודל דומה לשנה שעברה, ומכך משתמע שגם ההכנסות השנתיות מייצוא יישארו דומות ל־2023 ולא יעלו על 250 מיליארד דולר, במקרה הטוב. אם מכסות התפוקה יימשכו, צפויה לנו כנראה ירידה שנתית נוספת בהכנסות.

משחקי אנרגיה: הגז והאנרגיה הסולארית ישחררו את הנפט לייצוא
אם היקפי התפוקה ומחירי הנפט אכן יישארו דומים לשנה שעברה, לדינמיקות הביקוש המקומיות תהיה השפעה מרכזית על היקפי הייצוא וההכנסות ממנו. מקור הביקוש המקומי הגדול ביותר הוא מגזר האנרגיה והמים, והנתונים העדכניים של Jodi מראים כי בשנה שעברה נשרף שיא של נפט גולמי ומזוט, 1.104 מיליון חביות ליום .
ערב הסעודית שואפת לשים סוף לניצול הלא יעיל הזה של נפט עד 2030, והיעד שלה הוא תמהיל 50-50 של גז ואנרגיה מתחדשת. ב־2022, התמהיל היה כ־46 אחוז גז, 53 אחוז נפט ורק 1 אחוז אנרגיה מתחדשת, ולא סביר שהיחסים האלה השתנו באופן משמעותי בשנה שעברה. אף על פי כן, תוכנית החלפת הדלקים הנוזליים של הממלכה הולכת וצוברת תנופה. ערב הסעודית הציבה לעצמה עכשיו יעד לייצר 130 ג"ו אנרגיה מתחדשת עד 2030, והחל מ־2024 מתכוונת להציע מכרזים לפרויקטים של 20 ג"ו מדי שנה כדי להגיע ליעד הזה.
ההתמקדות באנרגיה מתחדשת מתחילה לשאת פרי והקיבולת המותקנת שלה עלתה ביותר מ־2 ג"ו בשנה שעברה והגיעה ל־2.8 ג"ו. עליות נוספות צפויות השנה כשברבעון הרביעי ייוודעו תוצאות המכרזים למפעלי א־רס (700 מ"ו) והמפעל הפוטו-וולטאי של סעד (300 מ"ו). בטווח הארוך המדינה מקדמת פרויקטים נוספים: 'אקווה פאוור' השיגה מימון של 2.3 מיליארד דולר לשלושה מפעלים סולאריים עם קיבולת משולבת של 4.55 ג"ו.
חרף ההיקף השאפתני של מיזמי האנרגיה המתחדשת בערב הסעודית, יעבור לא מעט זמן לפני שתהיה להם תרומה משמעותית. המפעלים הפעילים כיום צפויים להחליף כ־40,000 חביות ליום בסך הכול. רוב הנטל בטווח הקרוב ייפול על מגזר הגז: ערב הסעודית שמה לה ליעד להגיע ל-0.5 מיליארד מ"ק ליום עד 2030, והחדשות הטובות מבחינת ערב הסעודית היא שבזמן האחרון נעשו צעדים משמעותיים בדרך ליעד הזה.
'עראמקו' התניעה בנובמבר האחרון את פרויקט הגז הלא שגרתי של דרום גוואר, שיכלול מתקנים עם כושר עיבוד גז גולמי של 8.5 מיליון מ"ק ליום. זאת לאחר שבהכרזה על תוצאות הרבעון השלישי הודיעה 'עראמקו' שהשלימה הרחבה של 0.0303 מ"ק ליום במפעל הגז בחאווייה.
הודות לעלייה בזמינות הגז, היקף שריפת הנפט בנובמבר ירד מתחת לרמות של 2022 לראשונה מאז יולי, והוא המשיך לרדת אף יותר בדצמבר. אי אפשר להכריז על מגמה לפי נתונים של חודשיים בלבד, ובכל זאת הם מצביעים על ירידה פוטנציאלית בהיקפי שריפת הנפט ב־2024.
יתרה מזו, שריפת נפט היא עניין עונתי מאוד בערב הסעודית, והיא מגיעה לשיאה בקיץ כשהשימוש במיזוג אוויר בשיאו. בשנה שעברה, הפער העונתי בין השפל של פברואר לשיא של ספטמבר היה הבדל עצום של 540,000 חביות ליום. השונות הזאת עשויה להתמתן ב־2024 מפני שעראמקו הפעילה כעת את מתקן האחסון של מאגר הגז חאווייה-עוניזה שממנו היא מתכוונת גז בקיץ הקרוב, מה שיגדיל את היקף הנפט הזמין לייצוא.

משתתפים בקונגרס הנפט העולמי השנתי 2023, מתארחים בביתן הסעודי. ערב הסעודית הציבה לעצמה עכשיו יעד לייצר 130 ג"ו אנרגיה מתחדשת עד 2030. תמונה: ארתור וידאק, גטי אימג'ז

צריכת הדלק בעלייה
בעניין אחר, צריכת הדיזל/סולר בשנה שעברה בערב הסעודית הגיעה לממוצע שיא של שבע שנים – 609,000 חביות ליום לפי Jodi. בגלל הצטמצמות הסובסידיות, צריכת הסולר צנחה בחדות אחרי השיא של 2015, מ־779,000 חביות ליום ל־492,000 חביות ליום ב־2020. לפני 2016, יותר מ־200,000 חביות סולר שימשו מדי יום בערב הסעודית לייצור חשמל, אבל מאז הכמות הזאת נמחקה ברובה. אולם החלה מגמת צמיחה משמעותית, ואיתה צריכת הסולר, שעולה בהדרגה ובשנה שעברה גדלה ב־6 אחוז.
גם סובסידיות הבנזין הצטמצמו, למרות שהייתה לכך השפעה פחות ניכרת על הצריכה, והנפילות המשמעותיות היחידות התרחשו במהלך מגפת הקורונה כשמצב התעבורה ירד לשפל.
שיקום הסובסידיות הוא חלק מרכזי בתוכנית ההתייעלות האנרגטית של ערב הסעודית (Saudi Energy Efficiency Program, או SEEP) שהושקה ב־2012. לפי הנתונים הרשמיים, עד 2021 הובילה SEEP לחיסכון של 425,000 שווה ערך חבית נפט ליום (ביחס לתרחיש "עסקים כרגיל"), ומאז הנתון עלה ל־492,000. בהתחשב בתוכניות הצמיחה הכלכליות של הממלכה, הצפויות לייצר צמיחה חזקה בביקוש לאנרגיה, חשוב לה במיוחד לחסל בעיות של אי יעילות.
אמנם בשנה שעברה הכלכלה הצטמקה ב־0.9 אחוז, אבל בתחומים שאינם נפט נמשכה צמיחה חזקה של 4.6 אחוז וקרן המטבע העולמית צופה שהמגזר יעזור להוביל את הכלכלה לרווח של 2.7 אחוז ב־2024. הממשלה ממשיכה לקדם את תוכנית Vision 2030 השאפתנית שלה והבנייה מאיצה בחלקים רבים של המדינה, ובראש ובראשונה בריאד. מנופים רבים נראים על רקע השמיים סביב 'פרויקט ג'יגה' בא-דרעיה בקצה המערבי של העיר, שעלותו הכוללת 62 מיליארד דולר.
תוכניות הצמיחה השאפתניות צפויות להגדיל את צריכה האנרגיה הסעודית בקצב גבוה, ולמרות SEEP ותוכנית החלפת הדלקים הנוזליים, שר האנרגיה הנסיך עבד אל עזיז בן סלמאן אמר בשבוע שעבר שהביקוש המקומי לנפט מחוץ למגזר האנרגיה עלול לעלות ב־250,000-300,000 חביות ליום בשנים הקרובות. מכיוון שסולר הוא דלק תעשייתי מרכזי, סביר להניח שהוא יהיה גורם מרכזי לגידול בביקוש המקומי בשנים הבאות, מה שיקטין את הזמינות לייצוא או ידחוף את ערב הסעודית להגדיל את הייבוא ממקומות אחרים בהינתן הזדמנויות לארביטראז'.
למעשה, זה קורה כבר עכשיו: ייבוא המוצרים המזוקקים גדל ב־20 אחוז והגיע ל־433,000 חביות ליום. יותר מחצי מהכמות הזאת (241,000 חביות ליום) הייתה מזוט, כי הביקוש המקומי גדל לשיא של 632,000 חביות ליום. הקטגוריה השנייה בגודלה הייתה סולר/דיזל עם 91,000 חביות ליום, ואחריה בנזין עם 87,000 חביות ליום. ערכם של מינרלים מיובאים הרקיע שחקים ל־14.24 מיליארד דולר ב־2022 עם הזינוק במחירי הנפט, ואף שמחירי הנפט ירדו בשנה שעברה, ההכנסות עלו מעט ל־15.9 מיליארד דולר מכיוון שהנפחים גדלו. רוסיה הפכה להיות ספקית הנפט המובילה לאורך רוב השנה שעברה, אבל הנפחים שלה צנחו מאז אוקטובר. לפי Kpler, רוב הייבוא בחודשים האחרונים הגיע ממחסנים בפוג'יירה ובעומאן.

מאמרים נוספים