דו" פטרוכימיקלים: הגורם השקט שמניע את הביקוש ארוך הטווח לנפט

סין מקימה מפעלים מאפס ואירופה השבעה מתחזקת ומשכללת את שלה – הביקוש בעלייה. תמונה: גטי אימג'ז
Petroleum Economist
האתילן צפוי להיות נתח שוק משמעותי בתעשיית הפטרוכימיהלמרות שהולכים ומתרבים סימני השאלה סביב הביקוש לדלק לתחבורה בטווח הארוך, סביר להניח כי הפטרוכימיקלים יתרמו להגדלת הביקוש לנפט גולמי ויתפסו נתח גדול יותר מעוגת מוצרי הנפט. הביקוש עולמי לאתאן ולנפטא צפוי לעלות משמעותית בשנים הקרובות. שני חומרי הגלם התעשייתיים האלה הם הבסיס לייצור של פטרוכימיקלים, ובעיקר אתילן, שאחר כך מעובדים והופכים לנגזרות ולמוצרים שונים כמו פלסטיק.
לאתילן יש פוטנציאל שימוש רחב: כחומר גלם במגזרי הבנייה, האריזה והתחבורה, אך גם לייצור נגזרות אחרות כמו פוליאתילן וסטירן. ייתכן שגם לפוליפרופילן יהיה כאן תפקיד משמעותי, בהתחשב בשימושים שלו בתחבורה ובאלקטרוניקה. גם לנפטא יש שימושים רבים ונפוצים, מייצור צבע ופלסטיק, עבור בייצור בנזין וכלה במגזר האנרגיה.

נסיקה אסיאתית
לפי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, הביקוש העולמי לגפ"מ/אתאן ולנפטא צפוי לעלות מ־2022 עד 2028 ב־1.7 מיליון וב־1.5 מיליון חביות ליום בהתאמה. למעשה, חומרי גלם לייצור פטרוכימי יהיו אחראים ל־40 אחוז בערך מהעלייה בביקוש לנפט בתקופת התחזית. בתגובה לכך, כמה דו"חות תעשייה מנבאים כי תעשיית הפטרוכימיה העולמית תגלגל כ-900 מיליארד דולר עד סוף העשור. הביקוש לפטרוכימיקלים משקף תהליכי גידול אוכלוסין ועיור באזור אסיה-האוקיינוס השקט ולכן מבחינת התיאבון לצמיחה נוספת, האזור הזה עוקף את אירופה, הכלכלה השבעה.
כושר הייצור של סין התרחב לאחרונה בכמה בתי זיקוק עצומים ומתחמי פטרוכימיה משולבים, גם בשביל לתת מענה לביקוש שהולך וצומח. הודו הכריזה גם היא על מפעלים שיוקמו מאפס וגם על מיזמי התרחבות בהיקף של יותר מ־140 מיליארד דולר בתחום הפטרוכימיה, במטרה לספק את הביקוש המאמיר במדינה. רשימת הפרויקטים של הודו כוללת הקמה של פארקים משולבים לפלסטיק ומתחמים לייצור כימיקלים.
אירופה, מנגד, מתמודדת עם בעיות שנובעות מתעשייה שבעה ומעלויות גבוהות. עם זאת, למרות ההאטה אפשר לראות שהבסיס של מגזר הפטרוכימיה עומד איתן, מכיוון שמדינות רבות ביבשת ממשיכות להשקיע בפיתוח כושר ייצור חדש. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מצהירה שמגזר הפטרוכימיה ימשיך להיות גורם מניע מרכזי לעלייה בביקוש העולמי לנפט – גפ"מ, אתאן ונפטא יהיו אחראים ליותר מ־50 אחוז מהעלייה בשנים 2022-2028, ולכמעט 90 אחוז מהעלייה בהשוואה לרמות שלפני המגפה.

הביקוש העולמי לחומרים תרמופלסטיים צפוי להמשיך לעלות עד 2050 ולהגיע לכמעט 590 מ"ט לשנה. רוב הצמיחה בביקוש נובעת מהעלייה החדה במדינות אסיאתיות שאינן חברות ב־OECD, בעיקר בשל ההתרחבות הגדולה במעמד הביניים שם. ב־2020, יותר מ־3.5 מיליון איש נחשבו לחלק מהמעמד הצרכני – כלומר, אנשים ששווי כוח הקנייה שלהם ב־2017 היה כ־12 דולר ליום – לפי צוות החשיבה 'מכון ברוקינגס' ולפי נתונים מ־World Data Lab. חצי מתוך 3.5 מיליארד האנשים האלה נמצאים באסיה. זו עלייה משמעותית מאז שנת 2000, כש־70 אחוז מהמעמד הצרכני היו במדינות OECD ובעיקר במערב. עד 2030, המעמד הצרכני צפוי להתרחב עד כמעט ל־5 מיליארד איש, ואסיה תהיה אחראית למרבית הצמיחה. המעמד הסוציו־אקונומי הזה הוא בעל כוח קנייה רב למגוון מוצרים המתבססים על פטרוכימיקלים. העלייה המשמעותית הזאת במספר תושבי אסיה שייכנסו למעמד הצרכני תהיה כוח מניע לפטרוכימיקלים עד סוף העשור.

דרוש כושר ייצור
העולם יזדקק לכושר ייצור נוסף כדי לתת מענה לביקוש הצפוי למוצרי פטרוכימיה. יותר מ־350 פרויקטים פטרוכימיים נמצאים כעת בעיצומם בעולם, כך לפי בסיס הנתונים Global Energy Infrastructure המנוהל על ידי Gulf Energy Information. יותר מ־40 אחוז מהם נמצאים באזור אסיה-האוקיינוס השקט, כשבמקום השני והשלישי נמצאים המזה"ת וארה"ב בהתאמה. שלושת האזורים האלה אחראים יחד ליותר מ־70 אחוז מהפרויקטים הפטרוכימיים הפעילים בעולם.
בניתוח לפי מצב פרויקט, 51 אחוז מהם נמצאים בשלבי טרום־בנייה, ו־49 אחוז הנותרים כבר בבנייה. הפרויקטים האלה משקפים יחד השקעה של יותר מ־900 מיליארד דולר בכושר ייצור של פטרוכימיקלים.
ובכל זאת יש כמה כוכביות שעלינו להוסיף לתחזית הזאת, המנבאת התחזקות של פטרוכימיקלים: הסיכונים הגאופוליטיים שהולכים ומחריפים; התנודות בשווקי הנפט העולמיים; וסכנת ייצור היתר, שעלולה להוריד הן את מחירי המוצרים והן את מחירי המניות ולהוביל לצמצום ההשקעות והרווחים. ואכן, ב־2023, הייצור העודף העולמי של פטרוכימיקלים הוא הגבוה ביותר שהיה זה יותר משלושה עשורים. אמנם זה קשור חלקית לביקוש המגומגם בסין ולפערים בין התחזיות הכלכליות למצב בפועל באסיה ובשאר העולם, אבל צריך לשים לב שבעיית הייצור העודף עלולה להימשך עוד זמן מה.