יצואניות נפט מהמפרץ ושיבושי האספקה בצל המלחמה

תמונה: גטי אימג'ז
Energy Intelligence / מרץ 2023

נכון לכתיבת שורות אלה, השיבושים בנפט ובגז בעקבות המשבר במזה"ת הורגשו בעיקר בתעבורת המכליות בים סוף. אבל התמשכות המתחים והחרפתם מגבירות את החשש משיבושים משמעותיים יותר כתוצאה מעימות אפשרי בין ארה"ב לאיראן או משרשרת של תקריות אחרות, כולל שביתות במתקני הנפט במפרץ ואפילו שיבושים במצר הורמוז או סגירתו לתנועה

המתיחות במזרח התיכון שיבשה כבר את מסחר האנרגיה בים סוף. ההסלמה המתמשכת והעובדה שנכון לכתיבת שורות אלה בתחילת אפריל 2024, אין הפסקת האש בעזה, עלולה לדרבן מיליציות עיראקיות שאיראן תומכת בהן או את החות'ים בתימן להרחיב את יעדי תקיפותיהם גם למפיקות הנפט במפרץ או למצר הורמוז. ההסלמה גם עלולה לגרור את איראן וארה"ב לעימות ישיר יותר שיעמיד את מסחר האנרגיה בקו האש. ייתכן גם שיש ראשי מדינות באזור, שמשיקולים פוליטיים יעדיפו הרחבה של העימות.

'אנרג'י אינטליג'נס' בוחן מה יקרה למפיקות מרכזיות של נפט וגז במקרה שהעימות יתרחב ויוביל להשלכות כגון שביתות במתקני נפט ושיבושים במשלוחים במצר הורמוז בנוסף לסיכונים הקיימים בים סוף.

נראה שעיראק וכווית הן הפגיעות ביותר וזאת בגלל התלות הגדולה יחסית שלהן בהכנסות מנפט – ובמקרה של בגדד, בשל היסודות הכלכליים החלשים יותר. ליצואניות האחרות יש רשתות ביטחון חזקות יותר, אבל גם הפגיעה שהן יספגו תהיה חזקה.

באופן כללי, בסוף 2022 כלכלות המפרץ נהנו מרווחים עצומים מנפט אבל מאז נפגעו מקיצוצי התפוקה הממושכים של אופ"ק ובעלות בריתו ומירידת מחירי הנפט ב־2023. לכמה מהן יש קרנות עושר ריבוניות, אבל הכספים האלה נועדו ל"השקעות ארוכות טווח בכלכלות המקומיות כדי לסייע במימון של התגוונות ואסטרטגיות סיוע סוציו־כלכליות אחרות, ולא כדי לספק כספים בשעת חירום", כך לדברי אד בל, מנהל בכיר בתחום כלכלת השוק בבנק Emirates NBD.

מעבר לפגיעה המובהקת בהכנסות מנפט, "כל שיבוש משמעותי ומתמשך בייצוא יוביל לצמצום בהוצאות הממשלתיות ולבלימת התנופה בתחומים אחרים פרט לנפט", אמרה לנו מוניקה מאליק, כלכלנית ראשית בבנק המסחרי של אבו-דאבי.

הפגיעות ביותר: עיראק, כווית

אמנם כל כלכלות המפרץ מסתמכות על הכנסות מנפט וגז, חלקן מגוונות פחות, מה שאומר שהתקציבים של הממשלות האלה תלויים מאוד בנפט ובגז. בראש הרשימה עומדות עיראק וכווית, עם תלות של 87% ו־88% בהתאמה.

חוסר היציבות והממשל החלש של עיראק מאז המלחמה פוגעים בניסיונותיה לפתח סקטורים נוספים בכלכלה שלה מעבר לנפט. כווית מתקשה כבר הרבה זמן לקדם רפורמות כלכליות בפרלמנט המפולג שלה, מה שמרתיע השקעות זרות ופרטיות בכל התחומים. "המדינות הפחות מגוונות כלכלית יהיו הנפגעות העיקריות, בייחוד כווית", אמרה מאליק.

כ־25% מתקציב השיא של עיראק ב־2023 – כ־153 מיליון דולר – מנותבים למשכורות של המגזר הציבורי. הנטל והגירעון הכלכלי צפויים לגדול, כי התקציב דורש העסקה של 600,000 עובדים חדשים במגזר הציבורי

היסודות הכלכליים של עיראק רעועים במיוחד. אמנם לבגדד יש עתודות גדולות למדי בבנק המרכזי, בעיקר הודות להכנסות הגדולות מנפט ב־2022, אבל אין לה קרן עושר ריבונית, החוב שלה די גדול והיא סובלת מגירעון גדול ומדירוג אשראי חלש, מה גם שיש לה אוכלוסייה של יותר מ־45 מיליון איש, בהשוואה ל־4.3 מיליון נפשות בלבד בכווית.

יתרה מזו, כ־25% מתקציב השיא של עיראק ב־2023 – כ־153 מיליון דולר – מנותבים למשכורות של המגזר הציבורי. הנטל הזה והגירעון הכלכלי צפויים לגדול, כי התקציב דורש העסקה של 600,000 עובדים חדשים במגזר הציבורי, וכי הממשלה הסכימה ביוני לתקציב תלת־שנתי עד 2025 ש"מחייב עלייה בהוצאה על משכורות לקראת בחירות 2025 (60% יותר מב־2022)", כך מציין דו"ח שפרסמו לאחרונה אנליסטים מהבנק היפני MUFG.

העסקת עובדי המדינה היא למעשה חלק מהחוזה החברתי של הממשלה, והיא חשובה מאוד לשמירה על יציבותם של שירותי הציבור העניים והמידרדרים. נוסף לכך, לעיראק אין אותם מנופים כספיים כמו למדינות ערביות עשירות יותר במפרץ, ובעיקר היא לא מסוגלת לרסן את ההוצאות בתחומים פחות קריטיים.

הביקוש לנפט וצניחת המחירים בתחילת ושיא מגפת הקורונה ב־2020 סיפקו לנו הצצה ללחצים שעיראק תיאלץ להתמודד איתם במקרה של שיבושים בייצוא. ב־2020, בגדד "התקשתה לשלם את המשכורות במגזר הציבורי, ועל אחת כמה וכמה להכניס חבילת תמריצים משמעותית לכלכלה", כך לפי סיכום מדיניות שפרסמה European Council on Foreign Relations בשנה שעברה. כדי לצלוח את המשבר, ממשלת עיראק ביקשה מענקים והלוואות מארגונים כמו הבנק העולמי וקרן המטבע הבין לאומית, וגם מממשלות מערביות.

מעבר לפגיעה המובהקת בהכנסות מנפט, כל שיבוש משמעותי ומתמשך בייצוא יוביל לצמצום בהוצאות הממשלתיות ולבלימת התנופה בתחומים אחרים פרט לנפט

צינור ייצוא הנפט הגולמי של המדינה אל המזרח התיכון, שעובר דרך טורקיה, סגור מאז מרץ 2023 בשל מבוי סתום פוליטי בין בגדד לאנקרה. יתר על כן, המדינה הזרימה כ־450,000 חביות ליום בעיקר מאזור כורדיסטאן העיראקית, ולא מעיראק הפדרלית, ולכן אם יהיו שיבושים בהורמוז, גם פתיחה מחודשת של צינור הייצור הנ"ל לא תועיל רבות למדינה.

ובנוגע לכווית, אחת מנקודות החולשה שלה – מעבר להסתמכות הרבה על הכנסות מאנרגיה – היא העובדה שהמדינה לא העבירה חוק העוסק בסוגיות של חוב ממשלתי מאז 2017 כי הפרלמנט חוסם את האפשרות הזאת בעקבות נחשול של שערוריות שחיתות ואי התקדמותן של הרפורמות. מכיוון שהממשלה לא יכולה להלוות כספים במקרה של משבר, היא חייבת להשתמש בעתודות הבנק המרכזי שלה ובחלק הנזיל הקטן יחסית מתוך קרן העושר הריבונית העצומה שלה, 'רשות ההשקעות של כווית', שמחזיקה מעל ל־800 מיליארד דולר.

גם כאן אפשר ללמוד לא מעט מההתנהלות בזמן המגפה. באוגוסט 2020 הזהיר שר האוצר של כווית כי הממשלה עלולה להתקשות בתשלום משכורות. גם Moody’s וגם Standard & Poor’s הורידו את דירוג האשראי של כווית, ו־Moody’s הבהירה כי "המשאבים הנזילים הזמינים עומדים על סף הידלדלות, ולכן יש לכווית סכנת נזילות חמורה למרות הכוח הכספי המרשים שלה."

צעירים בתימן על רקע גרפיטי על קירות השגרירות הסעודית הסגורה. תמונה: מוחמד הוואיס, גטי אימג'ז.

בעמדה טובה יותר: השחקניות החזקות של המפרץ

מבין מדינות המפרץ, איחוד האמירויות הערביות מושכת הכי הרבה השקעות זרות ישירות, והיא גם הכלכלה המגוונת ביותר עם התלות הנמוכה ביותר בנפט. הכנסותיה של המדינה מנפט וגז היו 51% בלבד מההכנסה הממשלתית ב־2023. אבל זו גם חרב פיפיות, מכיוון שאם יהיו שיבושים במצר הורמוז ייפגעו גם משלוחים של מטענים אחרים ושל ייצוא חוזר. מצד שני, עתודות הבנק המרכזי שלה מספקות לה רשת ביטחון וכך גם דירוג האשראי החזק. באיחוד האמירויות יש שפע קרנות עושר ריבוניות המחזיקות במצטבר 1.7 טריליון דולר, כך לפי נתוני Global SWF.

צינור של 1.5 מיליון חביות ליום לפוג'יירה (כולל אחסון שם) גם נותן לאבי דאבי מפלט לייצוא שלה מחוץ למצר הורמוז. באסיה, לחברת הנפט הלאומי של אבו דאבי יש מתקני אחסון קטנים בכווית ובדרום קוריאה.

מבין מדינות המפרץ, איחוד האמירויות הערביות מושכת הכי הרבה השקעות זרות, והיא גם הכלכלה המגוונת ביותר עם התלות הנמוכה ביותר בנפט. הכנסותיה של המדינה מנפט וגז היו 51% בלבד מההכנסה הממשלתית ב־2023

אבל פוג'אירה אינה חסינה להסלמה באזור הורמוז המתוח. ב־2019, כשתקריות החבלה באזור התרבו על רקע הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן, מכליות מול חופי פוג'אירה נפגעו ממוקשים ומהתקפות נוספות.

גם ערב הסעודית הפחיתה את ההסתמכות שלה על נפט במסגרת תוכנית הרפורמה הכלכלית שלה Vision 2030. ב-2023 היו ההכנסות מנפט 63% מהכנסות הממשלה.

אבל יתרונותיה הבולטים של הממלכה הם עתודות הבנק המרכזי הגדולות שלה – שעמדו בסוף 2023 על 437 מיליארד דולר, כך לפי הבנק המרכזי הסעודי – וחלופת הייצוא שלה, צינור East-West המוביל 5 מיליון חביות ביום, מגיע אל המחוז המזרחי ינבוע שלחופי ים סוף ועוקף את הורמוז ואת באב אל מנדב. למעשה, במקרה של שיבושים בהורמוז, שיובילו לזינוק במחירים, ערב הסעודית תיהנה מעליית הכנסות מקו הייצוא הזה.

לממלכה יש גם נכסים זרים רשמיים שיכולים לממן כשנתיים של ייבוא, כך אמר ל־Energy Intelligence ג'יימס ריב, כלכלן ראשי בבנק ההשקעות הסעודי Jadwa. "אני חושב שהממלכה תשלב בין שימוש בעתודות הזרות שלה, אגרות החוב או קרנות העושר הריבוניות כדי למלא את פערי המימון] ובין הגדלת החוב. היא תצטרך לשלם יותר על החוב שלה. והיא תוכל גם לשאוב כספים מ־[Public Investment Fund]". קרן העושר הריבונית של ערב הסעודית מנהלת נכסים בשווי של יותר מ־700 מיליארד דולר.

אחרי שב־2019 נפגעו מכטב"מים וטילים שדה חורייס ומתקן העיבוד בבקיק, חברת הנפט של סעודיה 'עראמקו' הדגימה את יכולתה לתקן נזק במהירות ולשמור על האספקה ללקוחות, בין היתר בזכות מחסנים עצומים. לעראמקו יש גם מתקני אחסון באירופה ובאסיה (סין ויפן).

מקרי קצה: קטאר, עומאן, איראן

קטאר מיומנת בהתמודדות עם מתחים אזוריים, כפי שהצליחה להתמודד עם החרם שהוטל עליה במשך שלוש וחצי שנים, מ־2017 עד 2021, ביוזמת ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, בין היתר בעזרת הקשרים שלה עם איראן. אבל קשה לראות איך קטאר תצליח לעקוף שיבושים בהורמוז שיפגעו ביכולתה לייצא גז טבעי נוזלי. הכלכלה שלה תלויה מאוד בהכנסות מאנרגיה – 79% מההכנסה הממשלתית.

אבל כמו ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, לממשלת קטאר יש כמה כלים פיסקליים באמתחתה – היא יכולה ללוות עוד, לקצץ הוצאות, להשתמש בעתודות ולהגדיל את הגירעון. יש לה אוכלוסייה קטנה למדי של 2.7 מיליון נפש, מה גם שרשות ההשקעות של קטר מנהלת נכסים בשווי של יותר מ־500 מיליארד דולר.

הנכס הטוב ביותר של עומאן הוא הגיאוגרפיה שלה. היא שוכנת מחוץ למצר הורמוז ומחזיקה זה זמן רב בעמדה פוליטית ניטרלית באזור, מה שעשוי להקטין את הפגיעות שלה להסלמה ממוקדת. "בשל המיקום הגיאוגרפי של עומאן, אנחנו צופים שיבושים מצומצמים", אמרה מאליק.

הנכס הטוב ביותר של עומאן הוא הגיאוגרפיה שלה. היא שוכנת מחוץ למצר הורמוז ומחזיקה זה זמן רב בעמדה פוליטית ניטרלית באזור

עומאן תוכל אף להפיק תועלת מהמחיר הגבוהים על הנפט והגז הנוזלי הטבעי שהיא תייצא. ובכל זאת, שיבושים בייצוא המוצרים האלה יכאיבו לה, כי יחס העתודות-לתמ"ג של עומאן הוא מהנמוכים באזור.

בגלל הסנקציות המתמשכות על איראן, הכלכלה שלה תלויה בהכנסות מנפט פחות מאשר שכנותיה במפרץ. אבל אין ספק שכל עצירה בייצוא הנפט דרך הורמוז תפעיל לחץ כלכלי על איראן – ויש האומרים שבדיוק מהסיבה הזאת אנחנו לא צפויים לראות שיבושים מתוכננים בהורמוז, אלא רק כאלה שייגרמו במקרה או באופן בלתי נשלט.

מאמרים נוספים

שיחת מסדרון – דברים שקרו לפני שבת השחורה

את הכתבה הזאת פרסם מגזין MEES בספטמבר 2023, לפני שמחבלי חמאס ביצעו טבח המוני בעוטף עזה ולמעשה הכניסו את המזרח התיכון כולו לסחרור שמעמיד את הטקטס הזה בסימן שאלה. האינטרסים האיראניים, הבחישה הרוסית, המעורבות הקטארית,…

מתדלקים את עתיד התעשייה הפטרוכימית

גל של פרויקטים דלי פחמן צובר תאוצה במזרח התיכון, על רקע מאמציהן של חברות כימיקלים ואנרגיה להגשים יעדים של נטרול פליטות עד שנת 2050, יעדים שקבעו ממשלות האזור.את רוב ההתפתחויות של מיזמים דלי פחמן במזה"ת,…

איחוד האמירויות – הדולרים והטכנולוגיות – הכול ירוק

עד לפני חמש שנים, כל ניסיון שיווק של כל אחת ממדינות מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ כיעד לעסקים דלי פחמן נראה מגוחך, אבל איחוד האמירויות פועלת עכשיו בכיוון הזה. המדינה ממצבת את עצמה כיעד…