לא הסנקציות ישברו את רוסיה

אלכסנדר מזיוק, גטי אימג'ז
OilPrice.com
שיא קידוחי הנפט ברוסיה מאז התפרקות ברה"מ אבל בעיקר בשביל לשמר את המגזר

OilPrice.com / פברואר 2024

שיא קידוחי הנפט ברוסיה מאז התפרקות ברה"מ אבל בעיקר בשביל לשמר את המגזר

ב־2023 הייתה רוסיה בדרכה לשבור את שיא קידוח הנפט שלה זו השנה השנייה ברציפות. זוהי הוכחה נוספת לעמידותה של המדינה לסנקציות המערביות. העלייה בהיקף הקידוחים התרחשה במקביל להתאוששות הן בהיקף ייצוא הנפט מרוסיה והן במחירים של מוצרי הייצוא שלה. זוהי המחשה ברורה לכך שתעשיית דלקי הפחמימנים של המדינה היא מקור מימון מרכזי למלחמתו של הנשיא פוטין באוקראינה, שנכנסה לשנתה השלישית.

"רוסיה הרבה יותר עצמאית משנדמה בכל מה שקשור לאספקת שירותים לשדות נפט", אמר רונלד סמית, אנליסט נפט וגז מחברת BCS Global Markets ממוסקבה.

ב־11 החודשים הראשונים של 2023 קדחה רוסיה בארות ייצור נפט בעומק כולל של 28,100 קילומטר, כך לפי נתוני תעשייה של בלומברג. וזה אומר שהיא תשבור את השיא הפוסט־סובייטי שנקבע בשנה שעברה.

מכיוון שרמת הייצור נשארת יציבה למדי, קצב הקידוח הקדחתני גם מעיד על חלק מהבעיות ארוכות הטווח שמגזר הנפט של רוסיה עלול להתחיל לסבול מהן בגלל הבידוד הבין לאומי של המדינה. התעשייה עובדת קשה יותר כדי לשמר את התפוקה מהבארות הוותיקות ביותר שלה, והפרויקטים החדשים שאמורים להזין את הייצור בעשורים הבאים חייבים להתאים את עצמם לשינוי במצבה של המדינה.

היקף הקידוח ברוסיה לאורך כל 2023 צפוי להיות גדול מ־30,000 קילומטר, כך לפי אנליסטים מחברת המודיעין Kpler ומחברת הייעוץ Yakov & Partners ממוסקבה. העלייה בהיקף הקידוח מתרחשת חרף הלחץ שמפעילות מדינות המערב על תעשיית האנרגיה של המדינה, המשמשת מקור מימון עיקרי למלחמתו של הקרמלין באוקראינה. המגזר ספג סנקציות שונות, החל מחרמות על ייבוא ומגבלות מחיר ועד איסורים על ייצור טכנולוגיה.

בשנה שעברה הטילה ארה"ב סנקציות על עשרות חברות שמייצרות ציוד קידוח ומפתחות שיטות ייצור חדשות בכוונה "להגביל את יכולות מיצוי הנפט העתידיות של רוסיה". ב־2022 כפה האיחוד האירופי "הגבלת ייצוא מקיפה על ציוד, טכנולוגיה ושירותים לתעשיית האנרגיה ברוסיה".

שתיים משלוש ספקיות שירותי הנפט הגדולות בעולם – 'הליברטון' ו'בייקר יוז' – מכרו את היחידות הרוסיות שלהן ויצאו מהמדינה. שתי ענקיות נוספות, SLB ו'ותרפורד אינטרנשיונל', אמרו שהן ממשיכות לפעול במדינה בכפוף לסנקציות.

"צריך לחפור בארות חדשות כי שדות ההפקה הנוכחיים מידלדלים". שדה טאטאנפט ברוסיה. צילום: אלכסנדר מזיוק, גטי אימג'ז

מטרה שלא הושגה

הנתונים מלמדים שהצעדים המגבילים האלה נכשלו באופן כללי.

"רק כ־15 אחוז משוק הקידוח המקומי של רוסיה תלויים בטכנולוגיה ממדינות 'לא ידידותיות'", אמרה דריה מלניק, סגנית נשיא לענייני חיפושים וייצור בחברת המחקר Rystad Energy A/S מאוסלו.

עזיבתן של חברות שירותים מערביות מרכזיות השפיעה על התעשייה ברוסיה באופן מינימלי כי הן השאירו את הסובסידיות המקומיות שלהן כמות שהן. רובן "נמכרו להנהלה ושימרו את הידע שהצטבר שם לאורך השנים", אמר ויקטור קטונה, אנליסט חומרי הגלם הבכיר ב־Kpler.

הקידוחים המחקריים ברוסיה בדרך להתאוששות

לפי נתוני תעשייה, גם קצב קידוחי המחקר של רוסיה חזר לעלות אחרי שירד במהלך המגפה, אף שהוא ממשיך להיות נמוך מהשיא שהגיע אליו ב־2019. "בעתות משבר, כשחברות עושות אופטימיזציה של תקציבי ההשקעות שלהן, הן חותכות פרויקטים בסיכון גבוה, כולל מחקרים", אמרה מלניק מ־Rystad Energy.

ובכל זאת, בתמונה הכוללת של 2023, רוסיה צפויה לקדוח בארות מחקר בעומק כולל של מעט יותר מ־1,000 קילומטר, כך לפני דמיטרי קסטקין, שותף ב־Kasatkin Consulting, לשעבר מרכז המחקר של דלויט באזור.

אמנם הפריחה בקידוחים מעידה על עמידותה של רוסיה לסנקציות המערביות, אבל קצב הפעילות הוא גם נורת אזהרה.

נתונים היסטוריים מלמדים שהעליות והירידות בהיקפי הקידוח של רוסיה לאורך השנים התרחשו פחות או יותר בתיאום עם השינויים בתפוקה. אבל ב־2023, הפריחה בקידוח התרחשה דווקא במקביל לקיצוצים בייצור שמוסקבה מבצעת יחד עם אופ"ק. זה מאותת על כך שרמה גבוהה של פעילות קידוח נדרשת רק כדי לשמר את התפוקה הקיימת.

"הסיבה העיקרית לעלייה בהיקף הקידוחים ברוסיה היא הצורך לחפור בארות חדשות", אמר גנאדי מסקוב, מנהל מרכז המחקר והידע של Yakov & Partners. "צריך לחפור בארות חדשות כי שדות ההפקה הנוכחיים מידלדלים".

נכון ל־2022, שדות הפועלים יותר מחמש שנים היו אחראים לכמעט 96 אחוז מייצור הנוזלים, כך לפי מאמר של מכון אוקספורד למחקרי אנרגיה. רוב מיזמי החיפוש וההפקה עברו מזמן את תפוקת השיא שלהם, לפי המאמר.

"הדעיכה הטבעית היא גורם שגרתי", אמר סרגיי וקולנקו, איש תעשייה ותיק ששימש כמנהל בחברת הפקת נפט רוסית במשך 10 מתוך 25 שנות הקריירה שלו. על ההידלדלות צריך לפצות באמצעות קידוחים חדשים באתרים קיימים, המכונים Brownfields, שדות חומים, שהם למעשה שדות נפט שתפוקתם הידלדלה והיא במגמת קיפאון ואף ירידה.

אפשרות נוספת היא פרויקטים חדשים כ'שדות ירוקים', אבל השדות החדשים האלה עלולים להיות בעייתיים, אמר וקולנקו, המשמש כעת חוקר ב'קרן קרנגי לשלום בינ"ל' בברלין. "פיתוחי שדות ירוקים שתוכננו לפני המלחמה התבססו על טכנולוגיות מערביות, ועכשיו צריך לחזור לאחור ולהתאים אותם לטכנולוגיות הזמינות. ובינתיים, חברות הנפט הרוסיות מנסות לשמר את רמת הייצור הקיימת על ידי האצת הקידוחים בשדות החומים". יש רכיבים של ספקיות זרות שקשה להשיג עכשיו, ו"ייתכן שהתעשייה הרוסית תיאלץ להסתפק בבארות פשוטות יותר ובפחות שלבי פיצוח בגלל המחסור ברכיבים", אמר וקולנקו. "פירושו שהבארות יהיו פחות מניבות ויותר יקרות פר חבית".

העצמאות הטכנולוגית שחברות הקידוח של רוסיה הצליחו להשיג תספיק לה כדי לשמר את התפוקה בטווח הבינוני, אמר מסקוב מ־Yakov & Partners. אבל לאורך זמן תדעך יעילות הקידוחים, והוא מעריך שאם לא יהיה כלכלי לפתח את המאגרים הלא מנוצלים של המדינה, התפוקה של המגזר תרד גם ב־20 אחוז.

מאמרים נוספים

שיחת מסדרון – דברים שקרו לפני שבת השחורה

את הכתבה הזאת פרסם מגזין MEES בספטמבר 2023, לפני שמחבלי חמאס ביצעו טבח המוני בעוטף עזה ולמעשה הכניסו את המזרח התיכון כולו לסחרור שמעמיד את הטקטס הזה בסימן שאלה. האינטרסים האיראניים, הבחישה הרוסית, המעורבות הקטארית,…

קפיצה לאירופה

התוכנית הכללית של איחוד האירופי להפחתת גזי חממה ומעבר לאנרגיות נקיות New Green Deal מתבססת על כמה היבטים, בין היתר מעבר מתחבורה מבוססת מוצרי נפט לתחבורה נקייה מבוססת רכבים חשמליים, מימן, דלקים דלי פחמן ועוד.…