להחזיק מים

S&P Global / יולי 2021
המחסור במים והשלכותיו על דירוג האשראי על פני שרשרת הערך

המחסור במים משפיע על דירוג האשראי הרבה יותר ממה שנראה לעין. בכל דיון במחסור במים, מגזר החקלאות הוא מוקד העניין משום שהוא צורך כשבעים אחוז מהמים המתוקים בעולם. עם זאת, ישנם מגזרים רבים נוספים שדירוג האשראי שלהם עשוי להיות תלוי בגישה למים, כפי שהציגה אנליסטית האשראי בת' בורקס מחברת S&P Global Ratings, בכנס האביב השנתי של איגוד ההשקעות והפיננסים בבריטניה שהתקיים ב-27 במאי.

דגמנו כמה תגובות אשראי בעקבות אירועי בצורת, שהשפיעו על חלקים שונים של שרשרת הערך במהלך השנים האחרונות. בברזיל, למשל, דירוג האשראי של יצרנית הסוכר Coruripe ירד בשנת 2018, בין השאר בגלל מיעוט יבול להפקת סוכר על רקע הבצורת, שהגדילה את מספר המתקנים שיצאו להשבתה.

לא כל היצרנים הושפעו באותה תקופה, ועובדה, גורמים נוספים הובילו לירידה בדירוג של Coruripe: ירידה ביעילות התפעולית, ירידה במחירי הסוכר והוצאות הון גבוהות באופן מהותי שפגעו בתזרים המזומנים התפעולי של החברה. כל אלה הובילו לירידה בדירוג של החברה עד שביקשה לצאת מן ממנו.

הבצורת לא תמיד משפיעה על האשראי של חברות חקלאיות, לדוגמה, כאשר מחירי הסחורות גבוהים מספיק בכדי לספוג ירידה בכושר הייצור. כשסחורות חקלאיות מושפעות מבצורת, יכולה להיות לכך השפעה נוספת במעלה שרשרת הערך. לדוגמה, בעיות אספקה הנובעות מבצורת מהוות מרכיב בניתוח האשראי שלPacific National , חברת רכבות תובלה אוסטרלית האחראית על הובלת חלק גדול מהתבואה במדינה.

במקומות אחרים, המחסור במים משפיע על שרשרת הלוגיסטיקה. דוברות מטען על נהר הריין בגרמניה, המהווה נתיב מטען חשוב למוצרים פטרוכימיים באירופה, מתמודדות עם בעיות העמסה ושינוע כתוצאה ממפלס מים נמוך באופן קריטי. יש לכך השלכות על מספר חברות באזור – לא רק על דירוג האשראי, אלא גם על האופן שבו הן מנהלות את הסיכונים הקשורים לאקלים. שינויים כאלה יובילו ככל הנראה לביצוע התאמות בשרשראות האספקה ​​הלוגיסטיות המסורתיות.

דוברות מטען על נהר הריין בגרמניה, המהווה נתיב מטען חשוב למוצרים פטרוכימיים באירופה, מתמודדות עם בעיות העמסה ושינוע כתוצאה ממפלס מים נמוך

 

ההשפעות של מחסור במים על פעילות תעשייתית

בשנת 2018 שינינו את התחזית של יצרנית האשלג K+S מיציבה לשלילית. החברה התמודדה עם בעיות ייצור במכרות שלה בגרמניה מה שהוביל לירידה ברווחים. במהלך אותה שנה נפגע ייצור האשלג במפעל Werra של החברה כאשר בצורת צמצמה את פני השטח של נהרWerra  אל מתחת לרף של מי קולחין מלוחים. כתוצאה מכך נאלצו אתרי Wintershall, Hattorf ו- Unterbreizbach  (המהווים יחד את מפעל Werra) לקצץ בתפוקה על פני תקופות של 38, 23 ושלושה ימים בהתאמה, שהסתכמו בירידת רווחים בשיעור של 1.5 מיליון אירו ליום בכל אתר.

בעיות אלה לא נשנו מאז שנת 2018 בזכות פעולות ניהול יעילות. כבר בשנת 2018, הוזמן מתקן גיבוש והצפה של קיניט (KCF) עבור מפעל Werra שאיפשר צמצום של כעשרים אחוז בכמות המים המלוחים. בנוסף, החברה הגדילה את קיבולת האחסון הזמנית שלה באתר, ובכוונתה לסלק מים מלוחים אל תוך האדמה בבורות מתאימים בסמוך לאתר Werra.

ייתכן שעד שהמשאב הזה לא ידלדל בפועל, הסוגייה הזאת לא תעורר יותר מדי גלים

לחץ מצד הרגולטורים

כמות הדליפות ממתקנים תופסת תשומת לב הולכת וגוברת מצד הרגולטורים. בשנת 2018, למשל, חויבה חברת Thames Water לשלם קנסות בגובה 120 מיליון ליש"ט כתוצאה מניהול לקוי של דליפות, שנגרמו ממערכות ישנות שלא תוקנו. על מפעילי המתקנים לוודא כי הוצאות ההון שלהם מתוכננות נכון, כלומר כי ניתן לשאת בעלויות התיקונים הנדרשים מבלי להגדיל משמעותית את התעריף עבור משתמשי הקצה. ואכן, חברות הנתונות לרגולציה מתמקדות לרוב בהבטחת מחירי מים נמוכים, ולכן מחיר המים בדרך כלל לא משקף את המחסור בפועל.

 

טכנולוגיה חדשה והשפעתה על מתקנים

במגזרים שאינם מגזר החקלאות, כגון מתקני תעשייה שונים, המחסור בנתונים מהשטח הופך את המעקב אחר צריכת המים והשפעות המחסור לאתגר משמעותי. טכנולוגיית לוויין ומידע על מערכות אקולוגיות יכולים להוות השלמה לשימוש שלנו בניתוח יחסים פיננסיים בעת הקביעה והמעקב אחר דירוג האשראי. נתונים מסוג זה כבר הובילו לממצאים חשובים. בארה"ב, למשל, שם מדורגים מעל 1,600 מתקני מים, גילינו שליערות עד, מרבצי קרח והרים מושלגים יש קשר ישיר ליחס אשראי חזק יותר. יתרה מכך, יערות ירוקים בחצי הכדור הצפוני משפרים את איכות המים, בעוד שהרים מושלגים משמשים כמאגרי מים טבעיים. שתי המערכות האקולוגיות האלה נתונות לאיום של שינוי האקלים.

 

חברות תאלצנה להתכונן מראש לשיבושים

הרבה מאוד מרכיבים  בכלכלה מבוססים על זמינות של מים, אבל השימוש עצמו הוא לרוב בעלות נמוכה או בחינם. לכן, ייתכן שעד שהמשאב הזה לא ידלדל בפועל, הסוגייה הזאת לא תעורר יותר מדי גלים. עד אז, יכולות להיות לכך השלכות שליליות על דירוג האשראי של חברות במגוון מגזרים, השלכות שגם ישפיעו על שרשראות הערך. בנוסף, שינויי האקלים עשויים להחמיר את הבצורות והשיטפונות, כך שאפילו חברות המשתמשות במעט מים יחסית, תאלצנה להיערך לשיבושים פוטנציאליים בטיפול בשפכים, בלוגיסטיקה או בהשגת חומרי גלם.