מגמות בתעשייה הפטרוכימית

רגשות מעורבים: תחזיות התעשייה בחצי השני של 2023
S&P Global / Chemical Trends H2
תחזית קודרת לפטרוכימיקלים באירופה עקב הרחבת התפוקה בסין והביקוש החלש

תחזית קודרת לפטרוכימיקלים באירופה עקב הרחבת התפוקה בסין והביקוש החלש

אנליסטים באירופה סבורים שהחולשה בייצור צפויה להשפיע על פטרוכימיקלים ונפטא המשמש כחומר גלם באירופה בעתיד הקרוב עקב הרחבת התפוקה בסין.

הביקוש לנפטא במדינות ה-OECD באירופה ברבעון הראשון ירד ב-200 אלף חביות ליום בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד עקב האטה בייצור ועלייה רבעונית מאכזבת של 0.1% בתמ"ג בגוש היורו במשך התקופה, לאחר היעדר צמיחה ברבעון הרביעי, כך כתבו אנליסטים בדו"ח סוכנות האנרגיה הבינלאומית לחודש אפריל שפורסם ב-16 במאי.

"התחזית לפטרוכימיקלים באירופה עדיין מאתגרת עקב התמודדות היצרנים עם שולי רווח קטנים, תחרות עזה שמקורה בהרחבה המסיבית של התפוקה בסין והביקוש המקומי החלש לפולימרים", נמסר מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה.

עוד מנתונים שמסרה הסוכנות, העלייה במשלוחי הנפטא תתחדש במחצית השנייה של 2023, אולם בעיקר בגלל הביצועים החלשים ב-2022. הביקוש העולמי לנפטא ב-2023 צפוי לעלות ב-3.5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ל-7.005 מיליון חביות ליום.

כל זאת על רקע הביקוש החלש ממגזר הייצור. האנליסטים של "S&P גלובל קומודיטי אינסייטס"  כתבו בתחזית הכלכלית הגלובלית שפורסמה ב-8 במאי:

"התפוקה התעשייתית במערב אירופה צמחה ב-1.2% בלבד ב-2022, והתחזית ל-2023 היא ל-0.9%, עם עלייה ל-2.0% בשנת 2024. בצפון אמריקה, הצמיחה ב-2022 עמדה על 3.4%, ותחזית היא לירידה של 4% ב-2023 וצמיחה של 0.6% ב-2024 ". התחזית לאסיה והפסיפיק חזקה יותר, עם צמיחה של 3.1% ב-2022, עלייה ל-4.0% ב-2023 ו-4.9% ב-2024.

ברמה העולמית, הצמיחה לשנת 2022 עמדה על 2.8%, והיא צפויה להאט ל-1.6% ב-2023 לפני עלייה ל-2.8% ב-2024.

התחזית התעשייתית החלשה הורידה גם את שולי הרווח של פצחני הקיטור. היחידות באירופה לרוב שורפות נפטא כדי להפיק אתילן – אבן הבניין של פטרוכימיקלים רבים – ושולי הרווח שלהן חלשים מאז הרבעון הרביעי.

במאי סיפרו אנליסטים של חברת 'קפלר' שצמצום היקף התפעול של פצחני הקיטור והרחבת ההשבתות היזומות נהוגים באירופה ובאסיה מאז סוף הרבעון השלישי של 2022. רמות התפעול של הפצחנים באירופה הגיעו לשפל היסטורי ברבעון הרביעי של 2022 ללא סימנים להתאוששות ברבעון הראשון.

התחזית לטווח הארוך היא במגמת ירידה. התחזית הגלובלית לאולפינים ופוליאולפינים תוסיף להיות חלשה עד 2027 אם השוק יישאר במסלול הנוכחי של הרחבות התפוקה. לדברי האנליסטים, כדי להקדים את ההתאוששות יש לקצוב את התפוקה בכל רחבי העולם עד 2026.

תערובות ורכיביהן

חוסר ודאות בנוגע לתערובות הבנזין ברחבי העולם במחצית השנייה של השנה

הקשיים המאקרו-כלכליים והאווירה הקודרת נתנו את אותותיהם ב-2023 עד כה, עד כדי כך שלשחקנים בשוק של מרכיבי הבלילה Blendstock יש תחזיות שונות ומגוונות בנוגע למחצית השנייה של השנה, עם תחזית מעורבת לאסיה, האטה צפויה ברובה בביקוש לאוקטן באירופה והמשך היצע יציב בשווקים בארצות הברית בזכות יכולת ההפקה החדשה.

תחזיות שונות ברחבי אסיה

אמנם במחצית השנייה של 2023 עלו מעט מחירי הטולואן (ממיס פטרוכימי ארומטי חשוב שיחד עם קסילן משמש מרכיב לייצור בנזין נטול עופרת) מאסיה בשיא עונת הייצור של תערובות הבנזין ביולי ובאוגוסט ואמנם הורגש זרם מתמיד של מטענים מקוריאה הדרומית לאחר השבתות התחזוקה היזומות מיוני ובכל זאת, התחזיות באזורים שונים באסיה אינן אחידות.

הודו ותאילנד מבודדות מההאטה בשווקים הגלובליים, "כולם אופטימיים ומצפים לתחזית טובה יותר במחצית השנייה של 2023, אבל עונת המונסונים תיצור האטה בתיירות, בבנייה ובחקלאות", אמר אחד הסוחרים.

עם זאת, הביקוש לתערובות צפוי להיות חזק באותה מידה בדרום-מזרח אסיה, במיוחד בתאילנד ובווייטנאם. השוק הווייטנאמי חלש ומסתמך על ייצור לארצות הברית ולאיחוד האירופי. "הבנייה המקומית לא נראית טוב עקב פשיטות רגל עסקיות… ושיעור אבטלה גבוה יותר, אך המצב באינדונזיה ובפיליפינים אמור להיות טוב יותר מאשר בתאילנד ובווייטנאם", אמר סוחר נוסף.

בעונת המונסונים הצפויה ברבעון השלישי, הפיליפינים והודו יצטרכו לעקוב אחרי תנאי מזג האוויר לפני שיוכלו לקבל הזמנות חדשות, אמרו מקורות.

במקביל, האתגרים המאקרו-כלכליים מובילים לתחזית מתונה יותר למטב"א (מתיל טרטיאר בוטיל אתר: תחליף סינטטי לעופרת שנועד להעלות את האוקטן בבנזין.  מיוצר מאיזובוטילן מתהליכים שונים בבית הזיקוק וממתנול, המיוצר בדרך כלל מגז טבעי. מכיל חמצן מולקולרי ולפיכך משפר את בערת הבנזין במנוע)  באסיה במחצית השנייה של השנה והשחקנים בשוק מצפים לירידה בייצור תערובות בסופה של עונת הנסיעות המסורתית באפריל, לדברי מקורות. "נדרש פחות מטב"א לייצור תערובות בנזין בחורף".

לאור ההתאוששות האיטית מהצפוי בסין בעקבות הסרת מגבלות הקורונה, וכן המיתון הפוטנציאלי וחוסר הוודאות המאקרו-כלכלית, ייצור הבנזין ב-2023 לא יהיה במגמת עלייה כפי שהיה ב-2022. עם זאת, השחקנים בטוחים שסין תמשיך להיות היצואנית העיקרית של מטב"א באסיה ב-2023.

יכולת הפקת MBTE חדשה בארצות הברית

החוסן של שוק ה-MBTE האמריקאי יהיה תלוי בתמיכה מהביקוש לנסיעה במקסיקו בחורף ובמידת ההשפעה של הרחבת כושר ההפקה על מאזן ההיצע לפני סוף 2023.

כמעט כל המתיל טרטיאר בוטיל אתר שהמיוצר בארה"ב מיוצא, ובשנים האחרונות כ-80% מהייצוא הוא למקסיקו. עונת הנהיגה והביקוש הגבוה במקסיקו היא בדצמבר, אך הרכישות לרוב מסתיימות באוקטובר.

יכולת הייצור בארצות הברית גדלה עם המתקן החדש לייצור פרופילן אוקסיד ובוטנול שלישוני של ליונדל-באזל, שהחל לפעול במרץ. בוטנול שלישוני הוא קודמן (precursor) של MBTE. מליונדל-באזל נמסר שהייצור יורחב בהדרגה עד לסוף השנה, אך יקזזו אותו השבתות תחזוקה יזומות במתקנים אחרים ברבעון הרביעי.

חוסר ודאות באירופה

התחזית לטולואן ולתערובות קסילנים באירופה במחצית השנייה של 2023 חיובית ברובה, כיוון שעונת הנסיעות בקיץ מעלה את הפרמיות של שני המוצרים.

עם זאת, היקף הייצור במסגרת של חוזי הספוט לשני המוצרים הושפע רבות מחוסר הוודאות הכלכלי ומנגיף הקורונה, ורוכשי הספוט מבקשים להבטיח את אספקת הכימיקלים שלהם. התקווה להתאוששות הביקוש לחוזי ספוט קלושה מאוד, כיוון שהתחזית המאקרו-כלכלית לאירופה עדיין חלשה. אם לא תורגש התאוששות בסביבה הכלכלית, חוזי הספוט ימשיכו להיות מוגבלים לאור אי הוודאות.

"אני פסימי בקשר לרבעון הרביעי. הכלכלה לא תתמודד עם שיעורי האינפלציה והריבית הקיימים. הייצור טוב ויש היצע", אמר סוחר. הוא הוסיף שהיצע האתיל-טרט-בוטיל אתר מברזיל ישפיע על השוק, כמו גם המטב"א מארצות הברית.