מדינה בכושר: אגירת אנרגיה בארצות הברית

מנהל פרויקט ב'וסטרה זירו' עומד סמוך למנהרת קירור שמזרימה אויר צונן למערך הסוללות באתר מוס לנדינג. צילום: אבילה גונזלס / גטיאימ'ז
energy-storage.news / ספטמבר 2023

ב- S&P Global  מדווחים ש בסוף הרבעון השני כושר האגירה בסוללות בארצות הברית הגיע ל־12.689 ג'יגה ואט מותקן. ברבעון השני (אפריל-יוני) התווספו כ־1.931 ג'יגה ואט של כושר אגירה בסוללות בקנה מידה של הרשת, 18 אחוזים יותר מברבעון הראשון. הנתונים מביאים בחשבון מתקנים מרגע שהחלו בפעילות מסחרית, קרי היו מסונכרנים עם הרשת. מסתמן שהנתונים לא כוללים פרויקטים מבוזרים או פרויקטים פנימיים שקורים "מאחורי השעון".

מעניין לציין שאחרי שחברת ERCOT, מפעילת רשת החשמל בטקסס, הובילה את ארה"ב מבחינת פריסת קיבולת אגירה ברבעון הראשון לפי נתוניה שלה, כעת הנתונים של S&P מראים שברבעון השני לא היו תוספות בקנה מידה של רשת בשוק בטקסס.

במקום הראשון נמצאת עכשיו קליפורניה עם 60% מהתוספות, או 1,123 מגה ואט. כמו כן, מדינות בארגון Western  Electricity Coordinating Council , המורכב ממדינות מערביות אחרות, הוסיף 709 מגה וואט. במצטבר, משמעות הדבר היא שמערב ארה"ב אחראי לרוב המכריע של הפריסות ברבעון השני.

הפרויקט הגדול ביותר שהחל לפעול ברבעון השני היה ההרחבה של מוס לנדינג Moss Landing, ושאר הרשימה הורכבה מפרויקטים של De Shaw, Clearway ו-RWE Clean Energy (2).

ב־S&P אמרו שברבעון הנוכחי צפויים להתחיל לפעול 3.5 ג'יגה ואט נוספים, זאת על סמך תאריכי הפעלה מסחריים משוערים. חברת CAISO (קליפורניה) צפויה לפרוס 2 ג'יגה ואט, WECC  צפויה לפרוס 843 מגה וואט, ERCOT צפויה להוסיף 400 מגה ואט, וניו יורק 113 מגה ואט נוספים.

הנתונים של S&P לרבעון השני היו מעט גבוהים יותר מאלה של איגוד החשמל הנקי האמריקאי (ACP), שדיווח על תוספות של כ־1.5 ג'יגה ואט בקנה מידה של רשת.

רוב הפריסות ברבעון השני של השנה נמצאות במערב ארצות הברית

מוס לנדינג:  פרויקט האגירה בסוללות הגדול ביותר בעולם הגיע כעת להספק של 3 ג'יגה ואט לשעה

בעלת הפרויקט ויסטרה אנרג'י הודיעה כי הושלמו העבודות להרחבת מתקן אגירת האנרגיה במוס לנדינג שבקליפורניה, המערכת הגדולה בעולם לאגירת אנרגיה בסוללות ליתיום. שלב ג' של ההרחבה החל בפעילות מסחרית בערך בתחילת יוני.

למפעל התווספו תפוקה של 350 מגה ואט והספק אנרגיה של 1,400 מגה ואט לשעה, מה שמביא אותו בסך הכול ל־750 מגה ואט / 3,000 מגה ואט לשעה, בהתאמה. זאת לאחר שב־2020 הושלם שלב א', שהוסיף 300 מגה ואט / 1,200 מגה ואט לשעה, ובשנה שלאחר מכן הושלם שלב ב' שהוסיף 100 מגה ואט / 400 מגה ואט לשעה.

כמו בשני השלבים הראשונים, את ההספק מהסוללות החדשות תקבל פסיפיק גז אנד אלקטריק (PG&E), חברת תשתיות מקליפורניה. החברה חתמה מול ויסטרה על הסכם הלימת משאבים Resource Adequacy, מנגנון קליפורני שנועד להבטיח כי חברות החשמל במדינה יצליחו לספק ללקוחות חשמל באמינות, ובהיקף הנדרש.

מנגנון הלימת המשאבים הוא הסיבה העיקרית שקליפורניה הפכה למובילה עולמית בפריסת מערכות אגירה בסוללות בקנה מידה של הרשת. העובדה שחברות הסוללות יכולות לחתום עם חברות חשמל על הסכמי רכישה ארוכי טווח, שמביאים איתם זרם הכנסות סדיר, היא הסיבה שהשוק עבר את הרף של חמישה ג'יגה ואט באזור השירות של רשת CAISO.

הדרישות במסגרת הלימת המשאבים כוללות אספקה של חשמל בבלוקים של ארבע שעות, וזאת הסיבה שרוב מתקני הסוללות החדשים במדינה עובדים בפרקי הזמן האלה. החוזה החדש של PG&E עם שלב ג' של מוס לנדינג, הידוע גם כ־MOSS350, הוא הסכם ל־15 שנה שאושר על ידי הרגולטורים בקליפורניה באפריל 2022.

ויסטרה אנרג'י אמרה שההרחבה הושלמה תוך 16 חודשים, לפי לוח הזמנים שנקבע, ושהיא מוסיפה למוס לנדינג יותר מ־110,000 מודולים של סוללות ב־112 יחידות אחסון. העדכון הקודם בנושא היה בחודש מאי, במעמד הדיווח על התוצאות הפיננסיות האחרונות של החברה, ובוויסטרה אמרו אז שהעבודה על ההרחבה אכן מתקדמת כמתוכנן.

פרויקט מוס לנדינג של ויסטרה עבר תקופה לא קלה בשנות פעילותו הראשונות: בין ספטמבר 2021 ליוני 2022, נאלצה החברה לנתק את שתי ההרחבות הראשונות בעקבות תקריות שונות של התחממות יתר

ההרחבה נבנתה באותו אתר כמו מפעל הגז הטבעי של ויסטרה, מה שאומר שהחברה יכלה להשתמש בתשתית רשת החשמל הקיימת, שהיא לא נתקלה בבעיות של איזוּר (הפרדת שימושים, zoning), ושהיא תוכל להמשיך ולהרחיב את המפעל בהמשך, לדברי מנכ"ל ונשיא החברה ג'ים ברק.

ויסטרה אמרה בעבר שמתקן אגירת האנרגיה במוס לנדינג יכלול לבסוף כושר אגירה בהיקף של 1.5 ג'יגה ואט / 6 ג'יגה ואט לשעה, אם תנאי השוק יאפשרו זאת. גם ל־PG&E יש בבעלותה מפעל אגירת אנרגיה בסוללות באתר מוס לנדינג – פרויקט הסוללות אלקהורן (Elkhorn), שהיקפו 182.5 מגה ואט / 730 מגה ואט לשעה.

"בתקופה זו, שבה אנו מנסים לצלוח את המעבר למקורות דלק נקיים יותר, חשוב מאוד שנמצא את האיזון בין השינויים הנדרשים לבין מהימנות ומחירים נגישים", אמר ברק.

"ההשקעה המתמשכת באגירת אנרגיה, כמו באתר מוס לנדינג, מאפשרת לנו לאחסן כמות חשמל משמעותית – שרק הולכת וגדלה – ממקורות מתחדשים בלתי יציבים, ואז לספק את החשמל לצרכנים כשהם זקוקים לו יותר מכול". פרויקט מוס לנדינג של ויסטרה עבר תקופה לא קלה בשנות פעילותו הראשונות: בין ספטמבר 2021 ליוני 2022, נאלצה החברה לנתק את שתי ההרחבות הראשונות בעקבות תקריות שונות של התחממות יתר. גם בפרויקט אלקהורן הייתה תקרית של התחממות יתר בספטמבר 2022. אף על פי כן, ההערכה היא שהמתקן במוס לנדינג ימשיך להיות פרויקט האגירה בסוללות הגדול בעולם, וההרחבה האחרונה מאששת את ההערכה הזאת.

שני פרויקטים גדולים וראויים לציון נמצאים כעת בפיתוח: באוסטרליה מתחילה הבנייה בפרויקט 'וראטה סופר באטרי' Waratah Super Battery, שיכיל לפחות 850 מגה ואט / 1,680 מגה ואט לשעה. ובאנגליה, חברת פיתוח התשתיות קרלטון פאוור Carlton Power קיבלה לאחרונה אישור תכנון לפרויקט של 1,040 מגה ואט / 2,080 מגה ואט לשעה ליד מנצ'סטר.

הפרויקט הגדול ביותר שהופעל ב־2022 הוא 'קרימזון אנרג'י סטורג" שנמצא גם הוא בקליפורניה והיקפו 350 מגה ואט / 1.400 מגה ואט לשעה.

ויסטרה טענה בעבר שעד 2026 כושר האגירה שלה בסוללות יעמוד על היקף של 1.2 ג'יגה ואט. החברה, שבבעלותה מגוון נכסים הכוללים אנרגיה מתחדשת, דלקים פוסיליים, אנרגיה גרעינית ואגירת אנרגיה, צפויה לדווח על תוצאותיה הרבעוניות האחרונות ב־8 באוגוסט.

מאמרים נוספים

פגיעה במשק הדלק ובתעשיית הכימיה בישראל – פגיעה אסטרטגית

קבוצות לחץ ופוליטיקאים מסוימים מנסים שוב ושוב לפגוע בתעשיית הדלקים והכימיה בישראל, פגיעה שעלולה לגרום עצירה של פיתוח משק האנרגיה בישראל וזו, מן הסתם, תהיה טעות חמורה ומרה. המגמה העולמית בתעשיית האנרגיה היא העברה של…

"מלחמת תרבות" עלולה לשבש את המעבר לאנרגיה ירוקה

ניק אייר, מרצה למדיניות אנרגיה ואקלים באוניברסיטת אוקספורד, זוכר את הרגע שבו הפנים איך ייראה העתיד של ייצור האנרגיה. "הבנתי שהעתיד יהיה שונה ביום שבו קלטתי שבמדינות המפרץ זול יותר לייצר חשמל אם עושים את…