מונים חכמים? לא חכמה

לפי דוח של ארגון התשתיות הבריטי התועלת של המונים החכמים קטנה בהרבה מהצפוי

אכזבה בבריטניה: התחזיות הממשלתיות לסכום החיסכון שיספקו המונים החכמים לצרכנים היו כנראה מנופחות, מיושנות ומבוססות על הנחות יסוד מפוקפקות, כך לפי מספר חברי פרלמנט שפעילים בשדולה הפרלמנטרית לתשתיות ואיתם בכירים במגזר. אותה קבוצה הוסיפה וטענה כי השקת המונים החכמים הציבה סכנה של חריגה מהתקציב ומלוח הזמנים ולפיכך יש לבחון אותה מחדש ובאופן יסודי יותר.

עלות ההתקנה היא 11 מיליארד ליש"ט ל-53 מיליון מכשירים ב-30 מיליון בתים ועסקים קטנים ואמורה הייתה להסתיים עד 2020. לדברי יו"ר הארגון המדובר, התכנית "השתבשה בעקבות דחיות והתייקרויות חוזרות ונשנות". היו"ר הוסיף וטען כי מכשירים רבים שותקו אחרי ההתקנה, בעקבות החלפת ספק או אמצעי אבטחת מידע למכשירים ניידים.

כלב השמירה של ההוצאה הציבורית, 'משרד ביקורת החשבונות הלאומי', חוקר כבר בפעם השלישית את המיזם, אשר מובילה המחלקה לעסקים, אנרגיה ואסטרטגיות תעשייתיות.

בדו"ח, שזוכה לגיבוי של 93 חברי פרלמנט, ארגון התשתיות אמר שכמעט בטוח שהספקים לא יעמדו במועד הסופי להשקת המוצר החדש, מועד שנקבע ל-2020 ולפיכך, התועלת שאמורה הייתה לצמוח ממנו תצטמצם עוד יותר.

"אמנם התכנית כולה מקבלת מימון מהלקוחות, באמצעות חשבונות אנרגיה גבוהים יותר, אבל בשונה מהספקים, כרגע לא מובטח ללקוחות שייראו את רוב החסכונות אכן מתממשים", אמר יו"ר הארגון, חבר הפרלמנט השמרני גרנט שפס.

הדוח מתייחס למסמך מ-2016 שערכה המחלקה המובילה את הפרויקט, לפיו החיסכון הצפוי על חשבון אנרגיה ב-2020 יצנח מ-26 ל-11.14 ליש"ט.

פרויקטים מצליחים ניחנים ביכולת שלהם לעמוד בתקציב ובפרק הזמן שנקבע להם, אתם ואנחנו יודעים את זה, כי כתבנו על פרויקטים כאלו, אפילו בגיליון זה ממש. מכאן החשש בבריטניה כי בזמן שהעלויות במגמת עלייה והוצאות ההתקנה חורגות כבר במיליארד ליש"ט מעבר למתוכנן, סכנה מרחפת מעל הרווח גולמי בסך 16.7 מיליארד ליש"ט שהמיזם היה אמור להפיק.

לפי ארגון התשתיות הבריטי, התחזיות של הממשלה, שלפיהן צרכנים יחסכו 300 מיליון ליש"ט ב-2020, סכום שיגדל לאחר מכן בכל שנה, מנופחות, מיושנות "ומתבססות על מספר הנחות מפוקפקות".

היסודות לפרויקט הונחו במסגרת ממשלת הלייבור ב-2008 והועברו כחוק שנחשב נטול חסרונות, טכנולוגיה המסייעת לצרכנים להפחית את השימוש באנרגיה ועוזרת לספקים לנהל את הביקוש באופן יותר יעיל.

ארגון התשתיות הבריטי מדווח גם שספקים עדיין מתקינים מונים מיושנים מדור ראשון, מונים שצריך היה להחליף בדור חדש יותר עד לפני שנתיים. יותר ממחצית המונים החכמים, כ-500,000 בשנה, שותקו כאשר צרכנים החליפו ספק. באזורים מסוימים, גם אות חלש מדי למכשירי המובייל עלול לגרום את אותה הבעיה.

לפי הדו"ח: "ארגון התשתיות הבריטי תומך בכל מאודו בלוגיקה שעומדת מאחורי השקת מוני האנרגיה החכמים, והמטרות שהם אמורים להשיג. אולם הארגון מאמין שאלמלא תינקט פעולה מיידית, השקת המוצר תהיה לעוד מיזם תשתית ציבורי רחב היקף, המסופק הרבה מעבר לזמן ולתקציב, ושלא יצליח לספק את התועלות הצפויות לצרכן".

מחקר של חברת 'איגלו אנרג'י' מצא כי רק שליש מהצרכנים בבריטניה משתמשים במונים חכמים, ושני השלישים האחרים מסבירים את הסיבות שלא לאמץ את הטכנולוגיה: כארבעה אחוזים אמרו שמעולם לא היה להם מונה חכם ו-25 אחוזים טענו כי אינם מאמינים שהמכשירים האלו אכן יצמצמו את חשבון החשמל. עם זאת, 47 אחוזים אמרו שהם חוששים מדי להתקין את מכשירי האנרגיה הללו, בשל החשש מסיכוני אבטחת סייבר בבתיהם.

 

מכשירים מחוברים לאינטרנט וסייבר-סקיוריטי יעיל

כיום יש יותר משישה מיליארד מכשירים חכמים בעולם. מכשירים אלה שמדברים זה עם זה ידועים כ"אינטרנט של הדברים", נושא שבעבר כתבנו עליו פה ברבעון שלנו בסוגיות של אנרגיה ותקלות אפשריות, כמו גם התועלת הרבה שעשויה לצמוח מזה. לפי ניתוח של חברת האבטחה 'קספרסקיי לאבז', לרוב המכשירים האלה יש הגדרות בטיחות חלשות מאוד ולהאקרים קל מאוד לעקוף אותן.

פירושו שחששות הלקוחות בעניין הבטיחות אינם מופרכים. בחברה גילו שמחיבורים בלתי מוגנים ועד סיסמאות חלשות, קל מאוד לפרוץ למכשיר שמתבסס על "אינטרנט של הדברים".

עם זאת, מונים חכמים לעיתים קרובות אינם מחוברים לאינטרנט, כך אומרים בחברת 'סמארט אנרג'י גי-בי', הארגון שהקימה הממשלה כדי להוציא את הפרויקט לפועל.

בעוד שהאב טיפוס הראשוני שימש רשתות לטלפונים ניידים, המודלים של היום משתמשים ברשתות מאובטחות מאוד שנתפרו לצרכיהם. מומחה לסייבר-סקיוריטי מרטין ג'ורדן, יו"ר פורום ההגנה על רשתות אמר "בשונה מהמחשב הביתי, הטאבלט והטלפון החכם, המונים החכמים אינם מחוברים לאינטרנט. הם מתקשרים באמצעות רשת פרטית מאובטחת. הדבר מסיר את האיום שההאקרים ואשפי ההונאות מציבים, אותם רמאים שמנסים לגנוב דאטה מדי יום ובאופן קבוע. בשונה מחשבון ברשתות חברתיות, מונים חכמים לא מחזיקים במידע על ההיסטוריה שלכם, המידע האישי או מה אכלתם בסוף השבוע. מונים חכמים פשוט מודדים בכמה אנרגיה אתם משתמשים".

 

אז שווה להחזיק מונים חכמים?

מאט קלימו, מנכ"ל 'איגלו אנרג'י' אמר בדיון על הדו"ח, "המחקר מוכיח כי עדיין יש ספקות רבים באשר לתועלת שבמונים החכמים וטכנולוגיות בית חכם בכללי, וזאת חרף העובדה שמכשירים אלה מציעים חסכון בטווח הארוך, בהשוואה למעבר תזזיתי בין ספקים".

החברה 'לבורדור' יכולה לנתח את הממצאים של המונה החכם ולסייע לצרכן לבחור את הספק המתאים לו ביותר. לפי ההבטחות, הניתוח הזה אמור לחסוך לצרכן הפשוט כשמונים ליש"ט בשנה והתכנית של החברה היא ממש "לתקן את שוק האנרגיה המקולקל של בריטניה".

 

אג'נדה נסתרת – חיוב חצי שעתי

ב'טלגרף' מדווחים שלמעשה, המונים האלה עשויים להביא את ספקיות החשמל דווקא לחייב יותר על שימוש בשעות השיא, מה שינפח את החשבונות. את הדברים אמר לטלגרף ראש מחלקת מונים במסגרת אגף רגולטור האנרגיה של בריטניה OFGEM.

לדבריו, האג'נדה הנסתרת מאחורי המונים החכמים היא האפשרות לחיוב חצי שעתי. במקום שיהיו שני שערי תעריף (יום ולילה) מחיר האנרגיה ישתנה מדי חצי שעה, כך שכאשר אנרגיות שמש ורוח הן חלשות ודווקא יש ביקוש גבוה לחשמל, מחיר החשמל יעלה בחדות.

"הדבר ההגיוני יותר לעשות הוא מכשירים חכמים, במקום מונים חכמים. מכשירים כאלו ייכבו או יידלקו באופן אוטומטי, תלוי בדרישות רשת החשמל. לדוגמה: מקררים, מקפיאים ומטעני סוללות למיניהם, מכונות כביסה, כולם ייכבו בשעות העומס.

בחברות נוספות אמרו שאכן נראה כי עסקאות מסוג "זמן שימוש" יהיו נפוצות יותר כשכל המונים החכמים יפעלו. עסקאות כאלה ישלטו בשוק כאשר המונים החכמים מדור שני יותקנו בבתים. חברות האנרגיה אמרו שהן פתוחות לרעיונות בקשר לתמחור דרך המונים החכמים.