מזניקים מוניות על מימן

EURACTIV / אפריל 2022
לאחרונה גיבשה צרפת מסגרת עבודה ששמה בעדיפות ראשונה כלי רכב דלי פחמן

השוק האירופי למוניות שמונעות במימן נעשה תחרותי יותר ויותר, כשהחברה הצרפתית HYPE, שפיתחה אותן בפאריז מאז 2015, היא אחת המובילות בתחום.

בשנת 2019, כ-31 אחוזים מפליטות גזי החממה הגיעו מתחבורה. הממשלה הודיעה כבר על נכונותה לצמצם את המספר הזה ולקדם הנעה במימן במגזר התחבורה. מלבד תחבורה כבדה, ציי הרכב הם מקום טוב להתחיל בו את התהליך והראשון בהם הוא צי המוניות.

בראיון למגזין 'יוראקטיב', מספר מנכ"ל חברת Hype, שלכלי רכב שהשימוש בהם אינטנסיבי באופן רנדומלי, המימן מספק יעילות תפעולית אמיתית. את החברה פתח גרדייה בפאריז בשנת 2015 והמהות שלה היא מוניות שנוסעות על תאי דלק מימן. מבחינת ביצוע, המוניות האלה יכולות להתחרות במנועי בערה פנימית משום שהן מסוגלות לנסוע למרחק של 500-700 קילומטרים לפני שיזדקקו לתדלוק מחדש, תדלוק שאורך חמש דקות.

החברה התקינה בפאריז גם תחנת תדלוק שמציעה מה שמכונה 'מימן כחול', כלומר שהייצור שלו פולט פחמן דו חמצני, אבל הוא נלכד, מאוחסן ועובר לשימוש חוזר. כיום "אנחנו משקיעים בכושר ייצור של מימן ירוק שמיוצר באלקטרוליזה של מים שמקבלת חשמל מאנרגיות מתחדשות".

חברת 'הייפ' שואפת להזמין משותפותיה תריסר תחנות שיפיקו טונה של מימן ירוק ביום וצי המוניות אמור להגיע ליותר מ-700 מכוניות, כל זה עוד השנה ממש.

 

תחנה בכל 150 קילומטר

נוסף על אימוץ אסטרטגיה לאומית למימן נטול פחמן לאחרונה העבירה צרפת חוק שמחייב לחדש ציי מכוניות שמונים יותר ממאה כלי רכב במכסה מסוימת של מכוניות שפולטות פחות. כלומר, עד שנת 2025 מדובר בעשרה אחוז מצי הרכב ועד 2029 ב-35 אחוז – בין אם מכוניות מימן או חשמליות. היעד המרכזי הוא מכוניות שהן מוניות או שירות הסעות.

מבחינת האיחוד האירופי, הרגולציה המוצעת היא לפרוס תשתית של דלקים אלטרנטיביים בכבישים הראשיים, מה שאומר שעוד לפני שנת 2050 בכבישים ראשיים מדי 150 קילומטר תהיה תחנת תדלוק במימן.

התמריצים החקיקתיים האלה מעודדים מיזמים של מוניות המונעות במימן והם צצים בכל רחבי אירופה. 'שותפות המימן הנקי', שכוללת את הוועדה האירופית, את תעשיות תאי הדלק והמימן וכן קהילה של חוקרים, לדוגמה, השיקה מספר יוזמות כמו למשל Zefer – פרויקט שאמור להפעיל 180 כלי רכב המונעים בתאי דלק בפאריז, לונדון וקופנהגן.

"בזכות הטווח הארוך, השימוש האינטנסיבי ומשך הטעינה הקצר, המימן הוא הדלק האידיאלי למוניות", כך לדברי מנכ"ל 'שותפות המימן הירוק', בארט בייבויק.