מצרים לוטשת עיניים לגרעין

Petroleum Economist / ספטמבר 2017
מצרים צריכה לספק יותר חשמל לאזרחיה, על מנת למנוע תסיסה חברתית ולכן מרחיבה את תמהיל האנרגיה שלה

מצרים מתקרבת לנקודת מפנה במשק האנרגיה שלה. הממשל המצרי נחוש לנטרל את התלות המצרית בגז טבעי, ובמקביל שדה הגז הימי הענק זוהר אמור להיכנס בדצמבר לשלב הייצור. במקביל, מקדמים במצרים מספר מיזמים של אנרגיה מתחדשת. כעת, היא נושאת עיניה לחשמל מאנרגיה גרעינית.

כמו מדינות ערביות נוספות, מצרים משתעשעת כבר שנים ברעיון של מיזם גרעיני מבלי לדעת בוודאות מתי ואם בכלל תוכל להוציאו לפועל. בנובמבר 2015, הרעיון החל לקרום עור וגידים כאשר ממשלות מצרים ורוסיה חתמו על הסכם משותף לעבוד יחד על תכנית גרעינית. זה היה האות להתחלת דיוני משא ומתן בין שני הצדדים. בחלוף כמעט שנתיים, כל המסמכים מוכנים.

במהלך פסגת מדינות BRICS האחרונה (ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה) בסין, עברו הנשיאים עבד אל-פתאח א-סיסי וולדימיר פוטין על ליטוש סופי להסכם. המנהיג המצרי הזמין את מקבילו הרוסי לטוס למצרים כדי להיות עד לחתימה על החוזה הסופי, במועד שהוכרז עליו.

תחנת הכוח הגרעינית אמורה להיבנות על חוף אל-דאבה, במדבר המערבי של מצרים, במרחק של 170 ק"מ ממערב לאלכסנדריה. אזור זה היה עד לאחד הקרבות הקשים של מלחמת העולם השנייה, כך שפינוי מוקשים יהיה המאפיין העיקרי של הכשרת הקרקע לפרויקט. במתחם יהיו ארבע יחידות, עם כושר ייצור של 1,200 מגה-וואט חשמל בכל אחת, והשלמת הבנייה תארך 12 שנים.

 

באשר לעלויות, החשבון הסופי עומד על 30 מיליארד דולר, ומתוכם תממן ממשלת רוסיה 25 מיליארד דולר באמצעות הלוואה. מצריים מקווה שמשקיעים פרטיים יכסו את הגירעון. הוסכם שפירעון ההלוואה מרוסיה יחל ב-2029.

בהנחה שהמיזם יתקדם כמתוכנן, אפשר לומר שלטווח ארוך, צרכי ייצור החשמל של מצרים יזכו למענה, במיוחד אם סקטור הגז הטבעי ימשיך לשגשג. אחת המטרות העיקריות של סיסי מאז הגיע לשלטון ב-2014 היה להבטיח אספקה רצופה של חשמל לכל 95 מיליון תושביה של המדינה, מאחר שזיהה את הפסקות החשמל במהלך חודשי הקיץ החמים כגורם משמעותי לתסיסה חברתית. זו אחת הסיבות שמצרים יוצאת מגדרה ומציעה תנאים מפליגים לחברות הנפט הבינלאומיות עבור כניסה למיזמים לחיפוש ופיתוח גז, ביבשה ובים.

שמירה על מצרים חזקה ויציבה חיונית גם להצלחת מיזם הגרעין המתוכנן- להרגעת משקיעים זרים פוטנציאליים שכספם מוגן. סיסי יקווה גם שכוחות הביטחון שלו יחסלו את ההתקוממות של המוסלמים הג'יהאדיסטים שתושלם בניית המתקן. אל-דאבה אמנם רחוקה ממדבר סיני, מרכז האי שקט והתסיסה הנוכחית, אבל מתקן גרעיני יהיה מטרה מפתה מאוד מבחינתו של ארגון המקדיש את עצמו להפלת המשטר המצרי.