סימני אזהרה מלוב

Petroleum Economist / יוני 2019
חוסר ודאות באשר לגורלה של טריפולי והצהרות של הממשלה הם איתות שלילי מאוד לחברות הנפט הבינלאומיות

בחודש מאי השנה הורגשה מכה בכנף של חברות הנפט הבינלאומיות שפועלות בלוב, כאשר הממשל בטריפולי השעה בהפתעה ארבעים חברות זרות ו'טוטאל' ביניהן. את ההודעה מסרה בכתב יד 'ממשלת ההסכמה הלאומית', הגוף השלטוני שבו מכיר האו"ם ומצוינות בה גם חברות שאין ממגזר האנרגיה ובהן 'אלקטל', 'תאלס', 'סימנס' ושלוחה של 'נוקיה'.

שר הכלכלה עבדולעזיז עיסאווי לא מסר שום סיבה להוצאת הצו, אולם דיפלומטים רואים בו עונש שמוטל למעשה על האיחוד האירופי שלא תמך בממשלת ההסכמה הלאומית במאבק שלה על טריפולי מול כוחותיה של ממשלת 'טוברוק' ומפקדה, הגנרל ח'ליפה חפתר.

מה שהוסיף על הבלבול הוא העובדה שממשלת ההסכמה הלאומית שינתה את דעתה כעבור שעות ספורות והודיעה כי החברות יכולות להישאר לעת עתה והרישיונות שלהן יחודשו – או שלא – באוגוסט הקרוב.

העיתוי של עיסאווי היה גרוע משום שבאותו השבוע חברת הנפט הלאומית – National Oil Corporation-  NOC, המחזיקה בנכסי הנפט של המדינה, פתחה את משרדי הרכש שלה ביוסטון. גם כאשר יו"ר החברה מוסטפה סנאלה היה בטקסס ועודד חברות אמריקאיות להשקיע בלוב, ממשלת ההסכמה הלאומית העניקה להן סיבות מצוינות שלא לעשות זאת. ללוב יש היסטוריה ארוכה של התנהגות לא צפויה במגזר הנפט עוד משנות השבעים, כאשר מועמר קדאפי הלאים את חברות הנפט הבינלאומיות שהפסידו נכסים בשווי מיליארדים.

ביוסטון, סנאלה נחל הצלחה כשאמר שלוב מתכננת הוצאה של שישים מיליארד דולר ושחברות מארה"ב יהיו הראשונות בתור של החוזים. אבל החברות הבינלאומיות חוששות הן לביטחון הפיזי והן להשקעה שלהן. יש ביניהן שמטילות ספק בהשקעה כזו בהיקף שישים מיליארד דולר, סכום השווה לעתודות מטבע החוץ של לוב.

סנאלה אומר שלא תהיה שום השקעה לפני שתיפסק המלחמה והזהיר בוועידה של אופ"ק בג'דה שבלי הפסקת אש בטריפולי, התפוקה עלולה לצנוח ב-95 אחוזים.

יו"ר 'חברת הנפט הלאומית' זכה בתשואות על כך שהחברה שיקמה בכוחות עצמה ובלי בעיות את סקטור הנפט החבוט של לוב בשנים האחרונות. היו"ר, שנאלץ לסלול דרך ביניים זהירה בין הכוחות הנצים, השלטונות המתחרים בטריפולי וטוברוק, הגדיל משמעותית את התפוקה מ-250 אלף חביות ביום בשנת 2016 ל-1.3 מיליון ביום, אף שספקי המידע בענף כגון 'בלומברג', 'פלאטס' ו'רויטרס' מעריכים שהממוצע החודשי עומד כעת על מיליון חביות ביום. סנאלה רוצה להגיע ל-1.4 מיליון חביות ביום עוד לפני סוף השנה הנוכחית ושואף ל-2.1 מיליון חביות עד 2023. לשם כך, צריך לתפעל מחדש את ענף החיפושים ולעת עתה נראה כי אף חברת נפט בינלאומית לא מוכנה ליטול את הסיכון.