עיראק בוחנת אחסון נפט גולמי ודחיפת היצוא

עיראק מתכוונת לשכנע את חברות הנפט הבינלאומיות להגדיל את ההשקעה בשדות הגדולים שלה כאשר היא מצפה לגידול בתפוקה העתידית. אך נחוצה השקעה באחסון ובתשתית ליצוא כדי לסייע לקדם את הגידול בתפוקה.

שר הנפט העיראקי ג'אבר אל-לואייבי שם עין על ניסיון חדש להגדיל את כושר היצוא מדרום המדינה. בשמונת החודשים הראשונים יותר מ-85% ממשלוחי היצוא של עיראק עוברים דרך מתקני היצוא  שבמחוז הדרומי של בצרה, וביניהם נכללים אפילו אלה הבאים מהאזור האוטונומי של כורדיסטן שבצפון המדינה.

היצוא מהדרום עומד בתקופה הנוכחית על ממוצע של 3.25 מיליון ח/י, הרבה מעל ה-2.69 מיליון ח/י בתקופה המקבילה אשתקד. אולם, זה נגרם במידה רבה בגלל שהגידול בתפוקה נעצר מאז תחילת 2016, וירד משיא של 4.5 מיליון ח/י בינואר ל-4.3 מיליון ח/י באוגוסט כאשר הממשלה המצויה בקשיים כספיים טוענת שחברות הנפט הבינלאומיות מרסנות את ההשקעות.

אולם גישה זאת משתנה, כאשר הממשלה בוחנת דרכים להגדיל את התפוקה מבלי להיכנס להתחייבויות גבוהות יותר במידה ניכרת לחברות הנפט הזרות. הממשלה אישרה את השלב השלישי של שדה אלפיה במחוז ניסאן  בחודש שעבר המופעל ע"י פטרו צ'יינה. השדה מפיק כיום 200,000 ח/י, אך הוא מכוון ליעד של 400,000 ח/י עד אמצע 2018.

העלייה בתפוקה בשדה קטן יחסית זה דבר אחד, אך מאז המינוי שלו ב-15 באוגוסט, לואייבי פועל לשכנע את השחקנים הגדולים יותר של עיראק להגדיל את ההשקעה. הוא נפגש בחודש שעבר בבגדד עם נציגים בכירים של רוב חברות הנפט הזרות הפועלות בעיראק. הם כללו בין היתר נציגים משל, אקסון מוביל, אני ובי.פי. המפעילות שדות נפט בהיקף של 2.63 מיליון ח/י במדינה.

לעיראק יש כושר יצוא של 4.3 מיליון ח/י בדרום, אך גורמים רשמיים המודעים למגבלות האחסון אומרים שבמציאות כושר היצוא נמוך יותר. קיבולת מתקני היצוא בדרום עומדת על כ-1.9 מיליון ח/י ועוד שלושה מעגנים (SPM) עם כושר יצוא מתוכנן כולל של כ-2.5 מיליון ח/י כשבמציאות הם יכולים להפעיל מעט יותר ממחצית הכמות.

גורם בכיר בתעשיית הנפט העיראקית אומר שכושר היצוא מדרום עיראק עומד על 3.6 מיליון ח/י. למרות שזאת נראית הערכה מופרזת במקצת, סגן שר הנפט אמר שעיראק מתכוונת לשמור את היצוא הדרומי ברמות הנוכחיות ביתר השנה, שזה כרגע מספק. אך אם הממשלה רוצה לחדש את הגידול בתפוקה, כושר היצוא שלה חייב עבור מהפך. מתקני יצוא ואחסון בכמות בלתי מספקת יכולים למנוע עלייה בתפוקה. זה הוביל בעבר לריסון משמעותי בתפוקה בשדות נפט מערב קורנה 2 ואלפיה עד שנפתחו עוד ערוצי יצוא ביוני שעבר. התפוקה זינקה מ-3.89 מיליון ח/י ב-2015 ל-4.25 מיליון ח/י ביוני ברגע שמגבלות האחסון הוסרו.

תכניות להגדלת האחסון

משלחת מבריטניה קיימה החודש שיחות עם גורמים בכירים ממשרד הנפט העיראקי בנוגע להרחבת מתקני היצוא והאחסון. משרד הנפט שחרר הודעה האומרת שהצדדים דנו בפיתוח וחידוש של מתקני יצוא ואחסון, צינורות ומערכות מדידה, וכן גם ביצוע של פרויקטים חדשים להגדלת כושר האחסון והיצוא התואמים את הגידול המתוכנן של יצוא הנפט מהנמלים הדרומיים.

כושר האחסון של עיראק עומד כיום על 12 מיליון חביות והמדינה מתכוונת להרחיב זאת ל-14 מיליון  חביות עד אמצע 2018 ול-24 מיליון חביות בשנים הבאות.

מאמרים נוספים

שיא הביקוש לדלקים פוסיליים יגיע כבר בעשור הנוכחי

במגזר האנרגיה המסורתי יש טאבו: אסור לומר שהביקוש לדלקים הפוסיליים – נפט, גז ופחם – עלול להיכנס למגמת ירידה קבועה. אף שכבר שנים טוענים שאנחנו קרובים לשיא הביקוש לנפט ולשיא הביקוש לפחם, הביקוש לשני הדלקים…

שיחת מסדרון – דברים שקרו לפני שבת השחורה

את הכתבה הזאת פרסם מגזין MEES בספטמבר 2023, לפני שמחבלי חמאס ביצעו טבח המוני בעוטף עזה ולמעשה הכניסו את המזרח התיכון כולו לסחרור שמעמיד את הטקטס הזה בסימן שאלה. האינטרסים האיראניים, הבחישה הרוסית, המעורבות הקטארית,…