עיראק בוחנת אחסון נפט גולמי ודחיפת היצוא

עיראק מתכוונת לשכנע את חברות הנפט הבינלאומיות להגדיל את ההשקעה בשדות הגדולים שלה כאשר היא מצפה לגידול בתפוקה העתידית. אך נחוצה השקעה באחסון ובתשתית ליצוא כדי לסייע לקדם את הגידול בתפוקה.

שר הנפט העיראקי ג'אבר אל-לואייבי שם עין על ניסיון חדש להגדיל את כושר היצוא מדרום המדינה. בשמונת החודשים הראשונים יותר מ-85% ממשלוחי היצוא של עיראק עוברים דרך מתקני היצוא  שבמחוז הדרומי של בצרה, וביניהם נכללים אפילו אלה הבאים מהאזור האוטונומי של כורדיסטן שבצפון המדינה.

היצוא מהדרום עומד בתקופה הנוכחית על ממוצע של 3.25 מיליון ח/י, הרבה מעל ה-2.69 מיליון ח/י בתקופה המקבילה אשתקד. אולם, זה נגרם במידה רבה בגלל שהגידול בתפוקה נעצר מאז תחילת 2016, וירד משיא של 4.5 מיליון ח/י בינואר ל-4.3 מיליון ח/י באוגוסט כאשר הממשלה המצויה בקשיים כספיים טוענת שחברות הנפט הבינלאומיות מרסנות את ההשקעות.

אולם גישה זאת משתנה, כאשר הממשלה בוחנת דרכים להגדיל את התפוקה מבלי להיכנס להתחייבויות גבוהות יותר במידה ניכרת לחברות הנפט הזרות. הממשלה אישרה את השלב השלישי של שדה אלפיה במחוז ניסאן  בחודש שעבר המופעל ע"י פטרו צ'יינה. השדה מפיק כיום 200,000 ח/י, אך הוא מכוון ליעד של 400,000 ח/י עד אמצע 2018.

העלייה בתפוקה בשדה קטן יחסית זה דבר אחד, אך מאז המינוי שלו ב-15 באוגוסט, לואייבי פועל לשכנע את השחקנים הגדולים יותר של עיראק להגדיל את ההשקעה. הוא נפגש בחודש שעבר בבגדד עם נציגים בכירים של רוב חברות הנפט הזרות הפועלות בעיראק. הם כללו בין היתר נציגים משל, אקסון מוביל, אני ובי.פי. המפעילות שדות נפט בהיקף של 2.63 מיליון ח/י במדינה.

לעיראק יש כושר יצוא של 4.3 מיליון ח/י בדרום, אך גורמים רשמיים המודעים למגבלות האחסון אומרים שבמציאות כושר היצוא נמוך יותר. קיבולת מתקני היצוא בדרום עומדת על כ-1.9 מיליון ח/י ועוד שלושה מעגנים (SPM) עם כושר יצוא מתוכנן כולל של כ-2.5 מיליון ח/י כשבמציאות הם יכולים להפעיל מעט יותר ממחצית הכמות.

גורם בכיר בתעשיית הנפט העיראקית אומר שכושר היצוא מדרום עיראק עומד על 3.6 מיליון ח/י. למרות שזאת נראית הערכה מופרזת במקצת, סגן שר הנפט אמר שעיראק מתכוונת לשמור את היצוא הדרומי ברמות הנוכחיות ביתר השנה, שזה כרגע מספק. אך אם הממשלה רוצה לחדש את הגידול בתפוקה, כושר היצוא שלה חייב עבור מהפך. מתקני יצוא ואחסון בכמות בלתי מספקת יכולים למנוע עלייה בתפוקה. זה הוביל בעבר לריסון משמעותי בתפוקה בשדות נפט מערב קורנה 2 ואלפיה עד שנפתחו עוד ערוצי יצוא ביוני שעבר. התפוקה זינקה מ-3.89 מיליון ח/י ב-2015 ל-4.25 מיליון ח/י ביוני ברגע שמגבלות האחסון הוסרו.

תכניות להגדלת האחסון

משלחת מבריטניה קיימה החודש שיחות עם גורמים בכירים ממשרד הנפט העיראקי בנוגע להרחבת מתקני היצוא והאחסון. משרד הנפט שחרר הודעה האומרת שהצדדים דנו בפיתוח וחידוש של מתקני יצוא ואחסון, צינורות ומערכות מדידה, וכן גם ביצוע של פרויקטים חדשים להגדלת כושר האחסון והיצוא התואמים את הגידול המתוכנן של יצוא הנפט מהנמלים הדרומיים.

כושר האחסון של עיראק עומד כיום על 12 מיליון חביות והמדינה מתכוונת להרחיב זאת ל-14 מיליון  חביות עד אמצע 2018 ול-24 מיליון חביות בשנים הבאות.

מאמרים נוספים

איחוד האמירויות – הדולרים והטכנולוגיות – הכול ירוק

עד לפני חמש שנים, כל ניסיון שיווק של כל אחת ממדינות מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ כיעד לעסקים דלי פחמן נראה מגוחך, אבל איחוד האמירויות פועלת עכשיו בכיוון הזה. המדינה ממצבת את עצמה כיעד…

בגלל מכסות התפוקה: בסעודיה מבקשים להתייעל

גם 2023 הייתה שנה הפכפכה בשווקי הנפט, והכנסותיה השנתיות של ערב הסעודית מייצוא נפט צנחו ב־25 אחוז ל־248 מיליארד דולר, כך לפי הנתונים הממשלתיים. מכיוון שהירידה הזאת היא יחסית להכנסות של 2022, שהגיעו לשיא של…