הכוח העולה: נשים בענף האנרגיה

אינפוגרפיקה: הדס מירון
אבי בנט וקמילה נאשרט / Commodity Insights S&P Global
יותר ויותר נשים מאיישות תפקידים מובילים בתחום השירותים, אבל עוד ארוכה הדרך אל יעד השוויון המגדרי בענף

נשים ממלאות כיום תפקידים מרכזיים מאי פעם בענף השירותים: מפנה זה חל בעיתוי הולם, בזמן שהענף כולו עומד בסימן מעבר רבתי ומנסה לעמוד באתגרים שכרוכים בחשמול הגובר ובשינויי האקלים.

"אנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי, שינוי עצום, ותהליך פתרון הבעיות מחייב נוכחות של מגוון קולות", אמרה בריאיון ג'ין ג'ונס, סגנית נשיאה בפועל ומנכ"ל בתאגיד 'אקסלון'. "כדי שתהליך פתרון הבעיות יהיה יעיל ככל האפשר, הוא חייב לכלול את זוויות המבט הבהירות והמגוונות ביותר".

אמנם נשים ממלאות כיום יותר תפקידים מובילים במגזר החשמל, שמתאפיין מאז ומעולם בשליטה גברית, אבל מניתוח הנתונים של S&P Global Commodity עולה, שעוד ארוכה דרכו של הענף אל שוויון מגדרי. כשמונים את תארי הכבוד וכינויי הגוף בתעשייה, מתברר שכיום מאיישות הנשים כ-16.3% ממשרות הדרג הבכיר ביותר מ-119 חברות החשמל והשירותים הציבוריות בצפון אמריקה ובאירופה. כמו כן, נשים מאיישות 21.7% מסך המשרות המנהליות ו-26.8% מכל תפקידי חבר המנהלים בענף בצפון אמריקה. נשים מחזיקות ב-33 מתוך 203 משרות הדרג הבכיר בצפון אמריקה ו-88 מ-406 המנהלים הם נשים, כך עולה מניתוח הנתונים.

באירופה, נשים מאיישות כ-18.6% מתפקידי הדרג הבכיר ביותר מ-119 חברות חשמל ושירותים ציבוריות צפון אמריקאיות ואירופאיות שנבחנו בניתוח. נשים מחזיקות גם ב-23% מהמשרות המנהליות וב-30.7% ממשרות חבר המנהלים באירופה.

"התנענו מהפך משמעותי בכל הקשור לאופן ההפעלה של הרשת, ומהנתונים עולה שוב ושוב שמגוון נקודות מבט – נשים, גברים, לא בינאריים וגו' – הוא מתכון להצלחה גבוהה יותר", אמרה בריאיון מרי מקלור, נשיאה ומנכ"ל בתאגיד 'גרין מאונטיין פאוור'. לדברי מנהיגים בכירים, התקדמות זאת מקבלת רוח גבית, בדמות ההשקעה המוגברת מצד הענף בחניכת כוח עבודה מגוון ובשימורו. "אנחנו עדים להתקדמות, אבל זה לא מספיק", ציינה ג'ונס.

"ההיסטוריה מראה שכאשר מציבים נשים בקדמת הבמה של המנהיגות בעיצומו של מצב קשה, כמו המצב של כדור הארץ בימים אלה, הן פורחות"

ייצוג הוא כוח

אם תשאלו את מריה פופ, נשיאה, וחברת מועצת המנהלים של 'פורטלנד ג'נרל אלקטריק', שמכהנת גם בחבר המנהלים של מכון 'אדיסון אלקטריק', העובדה שהמנכ"ל הקודם הייתה מנכ"לית לא הזיקה. "ככה זה: כשמדשנים את הערוגה, כל הירקות משגשגים", אמרה פופ. "יש לי ילדה בת 17 וחשוב מאוד שהיא תוכל לראות מגוון נשים, במגוון תחומים ותבין איך היא מתברגת במסגרת האפשרויות האלה."

ב-9.8% בערך מחברות השירותים הצפון אמריקאיות שנותחו, מכהנות נשים בתפקיד המנכ"ל, לפי נתוני S&P. מתוך תפקידי הדרג הבכיר, לנשים יש סיכוי גבוה במיוחד, 24%, לאייש את תפקיד ראש המחלקה המשפטית, והן מחזיקות ב-23.1% ממשרות סמנכ"לי הכספים.

לדברי פופ, ריבוי נקודות המבט מתבטא גם בשורה התחתונה: "מגוון הקולות משפר את התוצאות. זה הפועל היוצא". עם זאת, נשים בתפקידי ההנהגה בענף עדיין נמצאות בנחיתות מספרית משמעותית. "נניח שאני נכנסת לפגישה בענף או במקום אחר ולא מכירה את האנשים שיושבים סביב השולחן", אמרה מקלור. "במקרים רבים אני צריכה לציין במפורש מי אני ומה תפקידי בארגון. מנכ"לים גברים לא נאלצים להציג את עצמם באותו אופן".

לפי הנתונים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, נשים מהוות 39% מכוח העבודה העולמי, אבל מאיישות רק 16% מכוח העבודה במגזר האנרגיה ומרוויחות כמעט 20% פחות מעמיתיהן הגברים. "לאורך השנים נשים לא ראו את עצמן בתפקידים מסוימים", אמרה מקלור. "הן חושבות שכדי להצליח, הן צריכות להיות החלוצות בתחום. הן מרגישות שזה גדול עליהן, אבל למעשה הן מתאימות ואין שום סיבה שלא יסתערו על היעד".

בחברות החשמל האירופיות הרשמיות 4.4% נשים מאיישות את תפקיד המנכ"ל. במשרות הבכירות, ייצוג הנשים הגבוה ביותר נמצא בראש מחלקות משפטיות: 42.9% מראשי המחלקות המשפטיות הם נשים. אחת מהן היא נורה סטיינר-פורסברג, ראש המחלקה המשפטית של חברת השירות הפינית 'פורטום'. בפינלנד יש ציפייה חברתית לשוויון מגדרי, ולדבריה, עניין המגדר לא היה מכשול של ממש לאורך הקריירה שלה. בעלה, כך היא מספרת, קיבל על עצמו חלק גדול מנטל גידול הילדים.

חשוב להתמקד במגוון המגדרי, אבל זה לא מספיק. לדברי סטיינר-פורסברג, מנהלי ההשמה צריכים להתמקד במתן פרשנות מרחיבה יותר למגוון נקודות מבט. היא מציינת שכאשר פנו אליה מ S&P Global  וביקשו שתתראיין בנושא המגוון המגדרי, הדבר הראשון שעלה לה בראש הוא ש"זה קצת פָּסֶה". "אנחנו צריכים לפעול למען מינוי נשים לתפקידים עסקיים", היא אומרת. הנשים שבכל זאת מגיעות לדרגות ההנהלה העליונות מאיישות במקרים רבים תפקידי שירות, כמו משאבי אנוש או ייעוץ משפטי, "אבל בתפקידים העסקיים ובתחומי האחריות נמצאים גברים", לדברי סטיינר-פורסברג. כל אישה שנכנסת לתפקיד בהנהגה, אמרה ג'ונס, מאותתת לנשים נוספות שהדלתות פתוחות בפניהן. "אנחנו רואים שייצוג הוא כוח", אמרה ג'ונס. "נשים אחרות נושאות את עיניהן אליה [האישה בתפקיד ההנהגה] ואומרות לעצמן, 'רגע, אולי גם אני יכולה'".

נשים בתפקידים מובילים מזהות את מגוון האינטרסים, את המורכבות שכרוכה בסוגיות השונות ואת קצב ההתקדמות הרצוי, ומקדמות את השינוי הזה

מקדמות שינוי

בימים אלה, לדברי כוחות מובילים במגזר, מתרחש בענף המהפך החשוב ביותר בתולדותיו מאז המהפכה התעשייתית, וכיום, יותר מאי פעם, חשוב שיהיה בו גיוון. "קשה לי לחשוב על מהפך גדול יותר בהיסטוריה של האנרגיה מזה שמתחולל בימים אלה. אנחנו עומדים על ספו של שינוי דרמטי", אומרת ליסה ברטון, נשיאה וסמנכ"ל תפעול ראשית בתאגיד 'אליאנט אנרג'י', שמכהנת גם בתפקיד המנכ"ל של חברות הבת של אליאנט 'אינטרסטייט פאוור אנד לייט' וכן 'ויסקונסין פאוור אנד לייט'. "בתקופות שהענף עומד על סף שינוי ונדרשת בו גמישות, לצוותים שמתאפיינים במגוון מגדרי יש יתרון".

לדברי גורמים בכירים במגזר, בחוד החנית של המעבר לאנרגיה נקייה בענף החשמל עומדות נשים. "נשים בתפקידים מובילים מזהות את מגוון האינטרסים, את המורכבות שכרוכה בסוגיות השונות ואת קצב ההתקדמות הרצוי, ומקדמות את השינוי הזה", אמרה פופ. עם זאת, קיימת נטייה לשמור על הסטטוס קוו ולתת הזדמנויות לאותם סוגי אנשים, שוב ושוב. חברות, בעיקר כשהן מגייסות צעירים, צריכות לשמור על ראש פתוח כשהן בוחרות מועמדים, אמרה סטיינר-פורסברג. "האם המועמד לתפקיד הזה חייב להיות מהנדס בעל השכלה?" לדבריה, סטודנטים ממין זכר עדיין חולשים על התחומים הללו וזה אומר שמי שלא מרחיב את קריטריוני החיפוש, בפועל מדיר אינספור נשים מתאימות. "כשקיימת הטיה לטובת סוג מסוים של אנשים ודרך חשיבה מסוימת, מחמיצים הזדמנויות לעלות שלב בתהליך הצמיחה, החדשנות", אמרה ברטון. "הסיכון האמיתי הוא הימנעות משינוי, שמירה על סטטוס קוו".

מי שלא מרחיב את מאפייני החיפוש, בפועל מדיר אינספור נשים מתאימות. הטיה לטובת סוג מסוים של אנשים ודרך חשיבה מסוימת, מחמיצה הזדמנויות לעלות שלב בתהליך החדשנות. הסיכון האמיתי הוא הימנעות משינוי, שמירה על סטטוס קוו

נשים בתפקידים מובילים מוכיחות את עצמן כנכסים של ממש לענף, אמרה ג'סיקה וייס, מנהלת התוכניות ביוזמת 'נשים בענף האנרגיה' (Women in Energy) במרכז למדיניות אנרגיה עולמית באוניברסיטה קולומביה. "ההיסטוריה מראה שכאשר מציבים נשים בקדמת הבמה של המנהיגות בעיצומו של מצב קשה, כמו המצב של כדור הארץ בימים אלה, הן פורחות", אמרה וייס.

"הן רוצות לשנות את העולם"

לצד ההתפתחויות שחלות בציפיות של הלקוחות, חל שינוי גם באנשים שמצטרפים לענף. "הכוכבים החדשים של הענף רוצים לחולל שינוי", אמרה ברטון. "הם רוצים לשנות את העולם, וההזדמנות להשפיע באמת נמצאת במגזר האנרגיה… הקצב מתגבר. יש המון הזדמנויות". וולבורגה המטסברגר, מנכ"ל קבוצת הענף הסולארי 'סולארפאוור אירופה' אמרה שכבר עכשיו ניכרת בענף נוכחות משמעותית של נשים בתפקידי ניהול, "במגזר הזה אפשר למצוא משרה עם ייעוד ולפעול למען עתיד ילדינו".

העתיד צופן בחובו יעדים מרחיקי לכת ועל החברות במגזר מוטל ליצור ניראות ותרבות אינקלוסיבית, לדברי המטסברגר. "אנחנו צריכים להיות מקום שמושך אליו אנשים, זה עניין של הישרדות. כדי להבין שיש לנו יכולת לצמוח בחברה מסוימת, אנחנו צריכים לראות בצמרת שלה אנשים שנראים כמונו", אמרה וייס. "תרבות אינקלוסיבית, עבודה מרחוק, גמישות, מדיניות בנוגע לחופשות לידה: אפשר לעשות המון דברים". מנהיגות כרוכה גם ביכולת לזנוח דפוסים מיושנים, שכוללים שעות עבודה ארוכות ותיעדוף הקריירה על חשבון המשפחה, לטובת איזון, אמרה המטסברגר. "זה מרתיע הרבה נשים, הן חושבות שהן יצטרכו לבחור בין המשפחה לבין העבודה".

לדברי גורמים מובילים בענף, נשים ואנשים מקבוצות אחרות שסובלות מתת-ייצוג הם אלה שיכולים לעזור זה לזה להגביר את המגוון במגזר החשמל והשירותים ולכוון אותו במעבר לאנרגיה דלת פליטות.

נשים בתפקידים מובילים מזהות את מגוון האינטרסים, את המורכבות שכרוכה בסוגיות השונות ואת קצב ההתקדמות הרצוי, ומקדמות את השינוי הזה

"תעבירו את זה הלאה, תדאגו שגם לאחרות יהיה מקום בשולחן", אמרה פופ. "אל תפסלו אף אפשרות. אל תיתנו לקול הקטן הזה בתוך הראש שלכן, או לאף אחד אחר, להגיד לכן שאתן לא שייכות. אתן שייכות וצריכים אתכן", אמרה ג'ונס. "אנחנו צריכים שתעזרו לנו לפתור את הבעיות האלה במסגרת שינוי האקלים והמהפך בתחום האנרגיה. אנחנו צריכים אתכן". נשים צעירות עומדות לשנות את הסטטיסטיקה הנוכחית בשורות ההנהגה, אמרה סטיינר-פורסברג: "אני רואה המון נשים מוכשרות ביותר באופק. אגדיל ואומר שבעוד חמש, עשר שנים, נראה פה משהו אחר".