שיא הביקוש לדלקים פוסיליים יגיע כבר בעשור הנוכחי

נקודת מפנה היסטורית. פועל בחברת להולכת נפט בערב הסעודית, 1960. קרדיט: קי סטון פיצ'רס, גטי אימג'ז
פאתיח בירול, מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה
אבל צמצום צריכת הנפט, הגז והפחם לא תהיה חדה מספיק כדי להגביל את ההתחממות הגלובלית ל–1.5 מעלות

במגזר האנרגיה המסורתי יש טאבו: אסור לומר שהביקוש לדלקים הפוסיליים – נפט, גז ופחם – עלול להיכנס למגמת ירידה קבועה. אף שכבר שנים טוענים שאנחנו קרובים לשיא הביקוש לנפט ולשיא הביקוש לפחם, הביקוש לשני הדלקים האלה ממשיך לטפס ומגיע כעת לרמתו הגבוהה ביותר אי פעם, ולכן קל להדוף את הטענה על מגמת הירידה הקרבה ובאה.

אבל לפי תחזיות חדשות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, תקופת הצמיחה הזאת שלכאורה נראית עיקשת מאוד עומדת להיגמר בעשור הנוכחי, ויהיו לכך השלכות משמעותיות על מגזר האנרגיה העולמי ועל המאבק בשינוי האקלים.

התמורות יוצאות הדופן האלה יביאו אותנו לשיא בפליטות גזי חממה בעולם והגורם העיקרי להן הוא הצמיחה המדהימה בטכנולוגיות של אנרגיה נקייה, כגון לוחות סולאריים וכלי רכב חשמליים, השינויים המבניים בכלכלת סין, והשלכותיו של משבר האנרגיה העולמי.

הביקוש העולמי לפחם שמר על רמות גבוהות להפליא בעשור האחרון. אבל בשנים הקרובות הוא צפוי להגיע לשיא, כי השימוש הנרחב באנרגיה סולארית ובאנרגיית רוח במערכות חשמל חדשות מוביל לדעיכה בהשקעות הגדולות בפחם מחוץ לסין. ואפילו בסין, צרכנית הפחם הגדול בעולם, הצמיחה המרשימה של המקורות המתחדשים והאנרגיה הגרעינית, לצד ההאטה בכלכלה, מאותתים על ירידה קרובה בשימוש בפחם.

בכל שנה, תחזית האנרגיה העולמית של הסוכנות ממפה את הנתיבים האפשריים שמערכת האנרגיה העולמית עשויה לצעוד בהם בעשורים הבאים, כדי לסייע לקבלת החלטות. הדו"ח של השנה מראה שהעולם נמצא על סף נקודת מפנה היסטורית. אך ורק על סמך המדיניות שקובעות כיום ממשלות שונות בעולם – ועוד לפני שינויים אפשריים במדיניות האקלים שלהן – אפשר לומר שהביקוש לכל אחד משלושת הדלקים הפוסיליים צפוי להגיע לשיא בשנים הקרובות. זאת הפעם הראשונה שיש צפי לשיא בביקוש לכל אחד משלושת הדלקים בעשור הנוכחי – הרבה יותר מוקדם מרוב ההשערות הקודמות.

שנים שטוענים ששיא הביקושים לנפט ולפחם מתקרבים, הביקוש לשני הדלקים האלה ממשיך לטפס ומגיע כעת לרמתו הגבוהה ביותר אי פעם, ולכן קל להדוף את הטענה על מגמת הירידה הקרבה ובאה

יש פרשנים הטוענים כי הביקוש העולמי לנפט כבר הגיע לשיא אחרי שהוא צנח בזמן המגפה. סוכנות האנרגיה הבין לאומית חששה עד היום מהצהרות נמהרות כאלה, אבל לפי התחזיות האחרונות שלנו, משמעותה של הצמיחה בכלי רכב חשמליים בכל העולם, ובייחוד בסין, היא שהביקוש לנפט עומד להגיע לשיא עוד לפני 2030. גם הצמיחה החזקה בתחומי האוטובוסים החשמליים וכלי הרכב הדו־גלגליים והתלת־גלגליים, בייחוד בכלכלות מתעוררות, מכרסמת בביקוש.

"תור הזהב של הגז", שעליו הכרזנו ב־2011, מתקרב לקיצו, והביקוש בכלכלות המתקדמות צפוי לצנוח בהמשך העשור. יש לכך כמה סיבות: האנרגיות המתחדשות מייצרות כיום חשמל בהיקף גדול מזה של הגז; תחום משאבות החום נמצא בעלייה; ואירופה נתונה בתהליך של התרחקות מואצת מגז בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה.

שיאי הביקוש הקרבים של שלושת דלקי הפחמימנים האלה הם דבר מבורך, והוא מעיד על האצת המעבר למערכות אנרגיה נקיות ובטוחות יותר, ועל התקדמות המאמצים למניעת הנזקים החמורים ביותר של שינוי האקלים. אבל יש כמה סוגיות חשובות שראוי לזכור.

ראשית, הירידות בביקוש שאנו חוזים על סמך המדיניות הנוכחית של ממשלות העולם, לא יצליחו לבדן להגביל את ההתחממות הגלובלית ל־1.5 מעלות צלזיוס. לשם כך יידרשו צעדי מדיניות ממשלתיים תקיפים ומהירים יותר.

שנית, יהיו הבדלים גדולים בין אזורים בביקוש לדלקים השונים. את הירידה בכלכלות מתקדמות תקזז חלקית הצמיחה המתמשכת בכלכלות המתעוררות והמתפתחות, בייחוד בתחום הגז. ובכל זאת, המגמה העולמית ברורה: חשמל ודלקים עם פליטות נמוכות, לצד שיפורים בנצילות האנרגיה, ימשיכו לספק עוד ועוד מהביקוש ההולך וגדל לאנרגיה.

הירידות בביקוש לא יהיו ליניאריות. אף שבעשור הנוכחי הביקוש יגיע לשיא במונחים של התמונה הכוללת, הם עדיין יכולים, נקודתית, לזנק, לצנוח או לדרוך במקום בדרכם למטה

ולמרות הירידה בביקוש לדלקים פוסיליים, נצטרך להמשיך להתמודד עם אתגרים של ביטחון אנרגיה מאחר שספקי הדלקים הללו עוד מסתגלים לשינויים. השיאים בביקוש שאנו מזהים על סמך המדיניות המתגבשת בעולם, אינם מבטלים את הצורך להשקיע באספקת הנפט והגז, כי ההידלדלות הטבעית בשדות הקיימים עלולה להיות חדה מאוד. אבל הם כן משמשים כטיעון־נגד לדרישתם של גורמים מסוימים להגדיל את ההשקעה במיזמי נפט וגז חדשים, וגם מחדדים את הסיכונים הכלכליים והפיננסיים שיהיו כרוכים בכך – ואת הסכנות האקלימיות הגדולות שהם מביאים עמם.

שינויי המדיניות של ימינו מקרבים אותנו לנקודת השיא בביקוש לדלקים פוסיליים ומקבלי ההחלטות צריכים להגיב בגמישות. את המעבר לאנרגיה נקייה אפשר להאיץ אף יותר באמצעות מדיניות אקלימית תקיפה, אבל עולם האנרגיה הולך ומשתנה לטובה במהירות.

מאמרים נוספים

מדינה בכושר: אגירת אנרגיה בארצות הברית

ב- S&P Global  מדווחים ש בסוף הרבעון השני כושר האגירה בסוללות בארצות הברית הגיע ל־12.689 ג'יגה ואט מותקן. ברבעון השני (אפריל-יוני) התווספו כ־1.931 ג'יגה ואט של כושר אגירה בסוללות בקנה מידה של הרשת, 18 אחוזים…

הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב בונה על מימן ולכידה

בחודש מאי פרסם ממשל ביידן בארה"ב את התקנות העתידיות להגבלת פליטות הפחמן מרשת החשמל. התקנות ייכנסו לתוקף בעיקר בעשור הבא ויחולו על תחנות כוח המונעות בגז ובפחם. אם התכנית אכן תיכנס לתוקף, מפעילי התחנות האלה…

"מלחמת תרבות" עלולה לשבש את המעבר לאנרגיה ירוקה

ניק אייר, מרצה למדיניות אנרגיה ואקלים באוניברסיטת אוקספורד, זוכר את הרגע שבו הפנים איך ייראה העתיד של ייצור האנרגיה. "הבנתי שהעתיד יהיה שונה ביום שבו קלטתי שבמדינות המפרץ זול יותר לייצר חשמל אם עושים את…