תגלית הנפט הגדולה ביותר של 2019

OilPrice / נובמבר 2019

נשיא איראן חסן רוחאני, הכריז שאיראן גילתה שדה נפט חדש עם עתודות הנאמדות ביותר מ-50 מיליארד חביות. הרזרבות מהשדה יתווספו לסך העתודות הכולל העומד כיום על 150 מיליארד חביות.

הנשיא האיראני לא נכנס לפרטים בנוגע ללוח הזמנים של פיתוח השדה. נכון לעכשיו, לאיראן יש מספיק דאגות בנוגע למכירת הנפט שהיא כבר הפיקה לחו"ל בגלל הסנקציות האמריקאיות, מה שיאלץ אותה בבוא הזמן להתחיל בקיצוץ התפוקה כאשר כושר האחסון ינוצל.

עם 53 מיליארד חביות, תגלית זאת תיחשב כגדולה ביותר בעתיד הקרוב, ובוודאות הגדולה ביותר בשנה הנוכחית. לפי 'דו"ח שוק הנפט החודשי' האחרון של אופ"ק, איראן שאבה 2.16 מיליון חביות ליום בספטמבר, ירידה של 34,000 ח/י מהחודש הקודם. זה מבטא גם ירידה מממוצע של 3.55 מיליון ח/י ב-2018 ומ-3.81 מיליון ח/י ב-2017.

למרות הסנקציות האמריקאיות, איראן מוצאת דרכים לייצא את הנפט הגולמי שלה, כשהיא משתמשת בהעברות מטען מאוניה לאוניה בלב ים, שבהן פורקים את הנפט הגולמי ממכליות גדולות לתוך ספינות קטנות יותר המעבירות את המטען לחוף.

בינתיים, המדינה חידשה את תכנית העשרת האורניום שלה: התכנית שהובילה להטלת סנקציות בינלאומיות נגדה, ובסופו של דבר, למה שמכונה הסכם הגרעין האיראני שארה"ב פרשה ממנו בשנה האחרונה.

לפי העדכון האחרון מטהרן, המדינה יכולה כעת להעשיר אורניום לרמה של שישים אחוז. זה הרבה יותר ממה שדרוש לשימוש אזרחי ונמוך בשלושים אחוז מדרגת ההעשרה הנחוצה לייצור נשק גרעיני, לפי 'רויטרס'. המנהיג העליון של המדינה אייתוללה עלי חמינאי דחה את הטענה שמטרת העשרת האורניום היא להגיע לרמה המאפשרת ייצור נשק גרעיני. ואמנם, הרוב סוברים שחידוש ההעשרה היא ניסיון ללחוץ על הצדדים האירופיים החתומים על הסכם הגרעין למצוא דרך לעקוף את הסנקציות האמריקאיות.