מו"ל : המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת : אפרת אבדור | efrat@energy.org.il 7/12/2016 ה' בשבט תשע"ז

דף אנרגיה מס' 258

נשיא חדש נכנס לבית הלבן בארה"ב, אבל האירוע לא ערער את היציבות במחירי האנרגיה אלא מיתן אותם וכך נשמר גם היקף ההוצאה הממוצעת על אנרגיה למשקי הבית הפרטיים. על פי נתוני מדד האנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה לחודש פברואר 2017, ההוצאה הממוצעת על אנרגיה למשקי הבית הפרטיים בחודש פברואר, תעמוד על 1,696 ₪ לחודש בממוצע, מתוכה כ- 890 ₪ מיסים, כלומר, 52.5%.
 
אחרי שבחודש דצמבר עלו מחיר הנפט בשל החלטת אופ"ק, כניסתו לתפקיד של נשיא חדש לבית הלבן מיתנה מאוד את העלייה וכך נרשמה מגמת התייצבות וכעת המחיר נע בין 52-54 דולר. כתוצאה מכך מחיר הבנזין לתחבורה נותר באותה רמה ועוד על 6.16 ₪ לליטר.
 
היציבות במחירי הנפט מסייעת גם ליציבות ביתר תזקיקי הנפט שרשמו החודש תנודות קלות בלבד -  מתחת לחצי אחוז, למעט עליה של 14.5%+ במחיר הגפ"מ וירידה של כ- 0.75%- במזוט וגז טבעי. למרות היציבות במחירים,  החודש ניתן להתרשם מזחילה של מדד האנרגיה מאז תחילת שנת 2016 אשר התבטא בעלייה איטית של כמעט תשעה אחוזים במחירי האנרגיה במשק מאז חודש ינואר 2016 ועד היום, כשהוא עומד על 84.8 נקודות. 
אמנם עולם האנרגיה שט בימים אלה על מי מנוחות באופן יחסי, אבל במגזין "פוריין פוליסי" מדווחים כי ונצואלה, שעומדת זה זמן מה על סף פשיטת רגל, מרוששת כל כך, עד שאין ביכולתה לשלם את דמי הכניסה של מכליות הנפט שלה לנמלים. כך נכנסה המדינה מפיקת הנפט הגדולה באמריקה הלטינית לסחרור ללא מוצא וכעת ספינות היצוא של החברה הלאומית משייטות להן במים, מלוכלכות מנפט ועם פוטנציאל זיהום משמעותי. 

 

---

מה חדש במכון?

---

פעילות ועדות מקצועיות במכון האנרגיה

בישיבת הוועדה למניעת זיהום מקורות מים מדלקים שנערכה ב- 26.1.17, ועם סיום תפקידה של הגב' שרה אלחנני כמנהלת אגף איכות המים ברשות המים חברי הוועדה ומנכ"ל מכון האנרגיה הודו לשרה על תרומתה לתעשייה והליווי המקצועי. 
מר גיא רשף, מנהל תחום (בקרת איכות מים וניטור), אגף איכות מים ברשות המים מונה ליו"ר הוועדה למניעת זיהום מקורות מים מדלקים.
באותה ישיבה ניתנה סקירה מקצועית בנושא ניתוח סטטיסטי של מגמות ריכוזי זיהומי דלק במי תהום. ניתוח מגמה של נתוני ניטור בקידוחים במתקני דלק מתקיים מאז שנת 2015. במסגרת הניתוח נקבעת מגמה סטטיסטית מובהקת לסדרה עיתית של נתונים. שילוב של המגמות והריכוזים במתקני הדלק משמש למספר מטרות: החלטה על הגברה או הפחתה בתדירות הניטור, דרישות להמשך חקירת אתר במקרה של עלייה מובהקת, מעקב אחר יעילות תדירות שיקום וקבלת החלטות על תחילת שיקום. מניתוח הנתונים עולה כי בכמעט 40 אחוזים מהקידוחים לא נמצאה מגמה מובהקת, בכ-30 אחוזים מהקידוחים יש ירידה מובהקת ובכ-11 אחוזים יש עלייה. 
---

על שימוש במודלים לחיזוי תנועת דלק בתת הקרקע

 ד"ר אריה פיסטינר, ממונה מניעת זיהום מדלקים במשרד להגנת הסביבה פרסם את המאמר

Prediction of Oil Contamination Distribution in Aquifers Using Self Similar Solutions

בכתב העת המדעי Journal of Hydrology    בנושא של זיהום קרקע ומים בדלקים.

המאמר דן בהשפעת הכוחות הקפילריים (מתח הפנים) השוררים בין פאזת המים ופאזת הדלק שזורמים בחללים שבקרקע, השפעת סוג הקרקע וגודל החללים שבקרקע על הריכוז (דרגת הרוויה- Saturation ) של הדלק אשר חודר ממקור זיהום, כנגד כיוון הזרימה של המים בקרקע (אקוויפר)

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאפרת efrat@energy.org.il

---

ועדת מחקרים

בוועדת המחקרים שהתקיימה ב-25 בינואר נדונה לעומק שאלת מזהמים בדס״ל: מקורם ושיטות מדידה להערכת הכמות בכל נקודה ונקודה. פרופ' עמירם גרובייס נתן הרצאה מקיפה והשווה בין השיטות השונות, משמעות התוצאות ודיוקן.

---

מפרטים אחידים בנושא גפ"מ

במסגרת הרפורמה ברישוי עסקים ובהתאם להחלטת ממשלה מס' 1007 מיום 17.1.16, פורסמה טיוטות המפרטים – פעימה שניה, המפורסמות להערות הציבור.

ניתן להעביר הערות למכון האנרגיה עד ליום 1.3.17 למפרטים בנושא הגפ"מ: מפרט אחיד- מילוי מכלים ומכליות, מפרט אחיד- מכירה, חלוקה

---

מסלול סיוע לפרויקטים המקדמים התייעלות אנרגטית

הממשלה תסייע במענקים חסרי תקדים למפעלים, עסקים ורשויות מקומיות על מנת שיפחיתו מהוצאות האנרגיה ורמות הזיהום שהם מייצרים. כנס ראשון בנושא התקיים היום, אבל ניתן למצוא פרטים נוספים באתר המשרד.

למידע נוסף

http://energy.gov.il/AboutTheOffice/SpeakerMessages/Pages/GxmsMniSpokesmanREJan17.aspx

ועדות המכון

8/2/2017   ועדת שימושים ובדיקות

2/3/2017   ועדת גפ"מ

20/3/2017  ועדת מחקרים

 

ימי עיון וקורסים

הוועידה הלאומית ה-9 לאנרגיה 4.4.2017

הוועידה תיערך השנה בסימן עתיד תעשיית האנרגיה בישראל. בהנחיית קרן מרציאנו, פרשנית כלכלית ערוץ 2 ובמעמד שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים- ד"ר יובל שטייניץ, נגידת בנק ישראל - ד"ר קרנית פלוג, שר הכלכלה והתעשייה - ח"כ אלי כהן, יו"ר 'יש עתיד' - ח"כ יאיר לפיד, מנכ"ל משרד רה"מ - אלי גרונר, מנכ"ל משרד האוצר - מר שי באבד, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות - מר שאול מרידור, האנליסט אנדרו בונינגטון, מחברת אס אנד פימר גלובל פלאטס ועוד. אנא, שריינו את המועד ביומנים.

---

השתלמות חובה בג"ט לממוני בטיחות מחזור 7

לאחר שישה מחזורים מלאים, ולבקשת מתעניינים נוספים בקורס החלטנו לפתוח את המחזור האחרון לשנת 2017.

לתכנית הקורס והרשמה.

---

קורס שמנים - מחזור 7 ייפתח ב- 7.3.17

שימוש חופשי ונקי מתקלות בכלי רכב, אניות, מטוסים, מכונות עיבוד, מדחסים, ציוד הידראולי ועוד מחייב ידע רב בשמנים וסיכה, שימוש מושכל בשמנים למיניהם וידע בסיסי בנושאי אחזקה וכן מעקב אחר איכות השמן ותקינות הציוד. הקורס נועד לתת מענה ראוי ומקצועי לשאלות של מפעילים, של משתמשים ושל אנשים הפועלים בעולם הנפט או בסמוך לו. הקורס ייפתח ב-7.3.2017 למשך ארבעה מפגשים.

לתכנית ולטופס הרשמה

http://energy.org.il/course_meet/%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%a1-%d7%a9%d7%9e%d7%a0%d7%99%d7%9d/

 

קורס ייעודי למפקחי עבודה להקמה ותחזוקה של מתקני דלק 9.5.2017

בשנים האחרונות, חסרים מפקחי עבודה בעלי ניסיון וידע בהקמה ותחזוקת מתקנים וקווי צנרת ארציים ופנים מפעליים במשק האנרגיה והפטרוכימיה. נוסף על כך, רמת הידע של המפקחים בענף היא נמוכה מהנדרש וזאת ללא קשר להשכלתם האקדמאית הפורמלית.

ההשתתפות בקורס תזכה בשלושה ימי כשירות לממונה בטיחות.

הקורס יפתח ב- 9 במאי 2017, למשך 8 מפגשים שבועיים.

לפרטים נוספים ולהרשמה:

http://energy.org.il/course_meet/1587/

 

---

קורס הכנה להסמכת בודק מיכלים לפי API 653 נפתח ב-10.5

מכון הנפט האמריקאי API מקיים את תכנית מפקחי מיכלי אגירה עיליים API 653, על מנת לשמור על רמת בטיחות גבוהה מתמשכת באמצעות שימוש במפקחים המתמחים במיכלים כאלה, שיפור ניהול בקרת הבדיקות, התיקונים, השינויים והגדרת אורך החיים. הקורס ייפתח ב-10.5.2017 למשך עשרה מפגשים.

לפרטים נוספים והרשמה:

קורס הכשרת אחראי רעלים - מחזור 3 ייפתח ב-15.5.17

 לאור הביקוש נפתח מחזור נוסף של קורס הכשרת אחראי רעלים שמארגן המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בשיתוף משרד עורכי דין עמית פולק מטלון ושות'. מטרת הקורס היא להכשיר אחראי רעלים בחברות ובמפעלים כך שיהיה בידם את הידע הנדרש והכלים הבסיסיים לביצוע תפקידם. 

הקורס יזכה את המשתתף ב- 3 ימי כשירות לממוני בטיחות.
קהל היעד – בעלי תפקיד במפעל המוגדרים, או שיוגדרו כ- "אחראי רעלים", עובדים הנמנים עם צוותי החירום במפעל ונדרשים לתת מענה בעת אירוע חומרים מסוכנים.
 

לתכנית וטופס הרשמה הקש כאן

http://energy.org.il/course_meet/%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%a1-%d7%94%d7%9b%d7%a9%d7%a8%d7%aa-%d7%90%d7%97%d7%a8%d7%90%d7%99-%d7%a8%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%9d/

 

אנרגיה בינלאומית

השכנים מדרום עורכים תערוכת ענק על עולם הנפט.

למי שיכול להגיע לקהיר- 14-16/2/2017

http://www.egyps.com/

 

בזאגרב שבקרואטיה תיערך בעוד שבועיים ועידת הגז של מרכז ומזרח אירופה, למעוניינים לגלות הזדמנויות חדשות

https://www.energydelta.org/mainmenu/events/upcoming-events/the-central-eastern-european-gas-conference-2017