מו"ל : המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת : אפרת אבדור | efrat@energy.org.il 15/12/2016 יט' בשבט תשע"ז

דף אנרגיה מס' 259

מחירי הנפט ירדו מעט שוב ביממה האחרונה ביותר משני אחוזים וזאת חרף ההכרזה של IEA שלפיה אופ"ק הצליחה להשיג כתשעים אחוז של שיתוף פעולה של המדינות מפיקות הנפט ותפוקתה עומדת כיום על כ-32 מיליון חביות ליום. ערב הסעודית סופגת את הנזקים של מדינות שלא בהכרח מצייתות להחלטה. הסוחרים עדיין במצב של הסתגלות למצב החדש ונראה כי מגיבים לשוק על בסיס יום יומי ואף שעתי.

ובארה"ב, הנשיא טראמפ חתם אתמול על שורת מגבלות לחוק דוד-פרנק, אותה חקיקה פדרלית בארה"ב ליישום רפורמה ברגולציה הפיננסית. המגבלות שעליהן חתם נוגעות לחברות אנרגיה וכריה. לפי החוק נדרשו חברות לדווח על תשלומים לרשויות על פיתוח וקידוח של נפט, גז טבעי ומינרלים. הנשיא דונלד טראמפ קידם את הצו השאפתני שלו לצמצום הרגולציה הפיננסית כשהכניס שינויים בחוק שנועד לצמצם את השחיתות בתעשיית האנרגיה.

המהלך מהווה ניצחון משמעותי לארגונים בתעשייה, כגון מכון הנפט האמריקאי שנאבק בחוק במשך שנים וטען כי הוא מקשה על ארה"ב להתחרות בחברות נפט זרות אשר אינן נתונות לאסדרה מעין זו.

התומכים בחוק אמרו כי מטרתו לנטרל את "קללת המשאבים" שלפיה במדינות מפותחות ועשירות במשאבים הרווחים זורמים לגורמים בכירים בממשל ולמעמדות העליונים בלבד. לטענתם, אם התשלומים יהיו "שקופים", אותם גורמים בממשל ייתנו דין וחשבון לקהילות שמהן באו ולצמצם את השחיתות.

מר טראמפ אמר שהשינוי יביא ליצירת משרות חדשות במשק ובעיקר בענף האנרגיה, שם נראה כי פועלים רבים מצפים לשוב לעבודה. ג'ק ג'ראד, נשיא ומנכ"ל מכון הנפט האמריקאי בירך גם הוא על המהלך.

---

חדשות המכון והענף

הוועידה הלאומית לאנרגיה - 2017

הוועידה הלאומית לאנרגיה - 2017

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה יקיים זו הפעם התשיעית ברציפות את הוועידה הלאומית השנתית לאנרגיה שתיערך ב- 4 באפריל 2017, במלון הילטון ת"א, אירוע שכבר הפך למסורת ומפגיש יזמים, מנהלים, נציגי הסקטור הציבורי ומשקיעים.

השנה תעסוק הוועידה בעתיד התעשייה בישראל והאתגרים הניצבים בפני הממשלה בכל הקשור למשק האנרגיה.

אנו רואים חשיבות רבה בדיון על ההשלכות של הרגולציה תוך דגש על הרגולציה הסביבתית על משק האנרגיה במטרה לאפשר את המשך פעילותה של התעשייה. זאת, כמובן לצד סוגיות מרכזיות נוספות המצויות על שולחנם של העוסקים בענף.

לפרטים נוספים ולהרשמה

---

אתר חדש למכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה

אנחנו שמחים מאוד להעלות לאוויר את האתר המחודש שלנו, שעליו עבדנו בחודשים האחרונים. תוכלו למצוא בו את כל הנחוץ על מנת להישאר מעודכנים בנעשה במכון ובענף בכלל.

יש לנו עמוד חדש ומסביר פנים של מעבדת המכון ובו תוכלו למצוא בקלי קלות הסבר על כל בדיקה שנערכת במכון, לאיזו קטגוריה היא שייכת ואף לפנות ישירות למעבדה לעזרה.

כמו בעבר, באתר גם עמוד מיוחד שמוקדש לוועידת האנרגיה השנתית ובו נעדכן כל הזמן את תכנית הוועידה, הדוברים ועוד וכן ניתן גם להירשם לוועידה באותו העמוד בדיוק.

עוד באתר - עמוד קורסים וימי עיון עם גישה נוחה להרשמה ולתכניות הקורסים, דפי האנרגיה - הניוזלטר של המכון, דפי מידע וכן מאמרים שונים.

אנחנו עדיין יוצקים עוד ועוד תוכן לאתר החדש ומקווים שתיהנו ממנו כפי שאנחנו נהנינו להכין לכם אותו.

כתובת האתר נותרה כשהייתה

 

---

פעילות ועדות מקצועיות במכון האנרגיה

בוועדת שימושים ובדיקות נדונה הדירות בדיקת סינון מיליפור בדס"ל.

ד"ר נפתלי ברודסקי מבז"ן סקר סקירה נרחבת את אופן ביצוע בדיקת סינון מיליפור בשיטת ASTM D 5452 הזהה לשיטת IP 423.

---

סקר על איכות סולר ברחבי העולם

עוד בוועדת שימושים ובדיקות, סקר של חברת אינפיניום על איכות סולר ברחבי העולם שעליו דיבר יו"ר הוועדה, מר משה בוסאני.

חברת אינפיניום מבצעת אחת לשנתיים בתקופת החורף בדיקות במטרה לתת תמונה לאיכות הסולר שמסופק בעולם וביניהן ישראל. הדוגמאות נלקחות מהנקודה הסופית, תחנת התדלוק, במטרה להציג את איכות הסולר שמגיע לנהג. לקבלת מצגת בנושא, נא לפנות לאפרת efrat@energy.il

---

בכל תחנות הדלק במפרץ חיפה הותקנו מערכות מישוב אדים להפחתת זיהום האוויר

מערכות מישוב האדים קולטות את אדי הבנזין המשתחררים בפריקת הדלק ממכלית המשא למכלי האחסון שבתחנה עצמה. האדים חוזרים למכלית וכן אדי הבנזין המשתחררים בתהליך התדלוק חזרה אל מכלי האחסון. המערכות מונעות את הפליטה של האדים לאוויר בכ-80 אחוזים.

לפרטים נוספים באתר המשרד להגנת הסביבה

---

תמלוגי הגז הטבעי - הודעה שהגיעה זה עתה ממשרד האנרגיה:

זינוק בהכנסות המדינה מתמלוגים בשנת 2016: משרד האנרגיה גבה 854 מיליון שקל מתמלוגי הגז הטבעי, הנפט והמחצבים

 לידיעה באתר משרד האנרגיה

ועדות המכון

2/3/2017   ועדת גפ"מ

20/3/2017  ועדת מחקרים

 

ימי עיון וקורסים

---

השתלמות חובה לממוני בטיחות בתחום הגז הטבעי - מחזור 7

החל ב-20.2.2017

השתלמות חובה לממוני בטיחות בתחום הגז הטבעי - מחזור 7   משרד הכלכלה, אגף הבטיחות והבריאות התעסוקתית פרסם דרישה שלפיה, החל מאוקטובר 2015, ממונה בטיחות שהמפעל שלו מבקש להתחבר לרשת ההולכה / חלוקה של הגז הטבעי או ל- CNG נדרש להציג אישור השתלמות בגז טבעי.  מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית פועל בעניין זה בתיאום עם רשות הגז הטבעי במשרד התשתיות הלאומיות …

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס שמנים 

החל ב-7.3.2017

שימוש חופשי ונקי מתקלות בכלי רכב, אניות, מטוסים, מכונות עיבוד, מדחסים, ציוד הידראולי ועוד מחייב ידע רב בשמנים וסיכה, שימוש מושכל בשמנים למיניהם וידע בסיסי בנושאי אחזקה וכן מעקב אחר איכות השמן ותקינות הציוד. הקורס נועד לתת מענה ראוי ומקצועי לשאלות של מפעילים, של משתמשים ושל אנשים הפועלים בעולם הנפט או בסמוך לו. הקורס ייפתח ב-7.3.2017 למשך ארבעה מפגשים.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס למפקחי עבודה להקמה ותחזוקה במתקנים

החל ב- 9.5.2017

בשנים האחרונות, חסרים מפקחי עבודה בעלי ניסיון וידע בהקמה ותחזוקת מתקנים וקווי צנרת ארציים ופנים מפעליים במשק האנרגיה והפטרוכימיה. נוסף על כך, רמת הידע של המפקחים בענף היא נמוכה מהנדרש וזאת ללא קשר להשכלתם האקדמאית הפורמלית.

 

הקורס יפתח ב- 9 במאי 2017, למשך 8 מפגשים שבועיים.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס הסמכה לבודק מיכלים לפי API 653

החל ב-10.5.2017

מכון הנפט האמריקאי API מקיים את תכנית מפקחי מיכלי אגירה עיליים API 653, על מנת לשמור על רמת בטיחות גבוהה מתמשכת באמצעות שימוש במפקחים המתמחים במיכלים כאלה, שיפור ניהול בקרת הבדיקות, התיקונים, השינויים והגדרת אורך החיים.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס הכשרת אחראי רעלים - מחזור 3 

החל ב-15.5.2017

לאור הביקוש נפתח מחזור נוסף של קורס הכשרת אחראי רעלים שמארגן המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בשיתוף משרד עורכי דין עמית פולק מטלון ושות'. מטרת הקורס היא להכשיר אחראי רעלים בחברות ובמפעלים כך שיהיה בידם את הידע הנדרש והכלים הבסיסיים לביצוע תפקידם.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

אנרגיה בינלאומית

למי שאוהב את החורף וירצה להימלט מהקיץ, ביוני בארגנטינה (קיץ שלנו, חורף שלהם) תיערך בבואנוס איירס ועידת פצלי גז ונפט

http://www.a-sgos.com/