מו"ל : המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת : אפרת אבדור | efrat@energy.org.il 1/3/2017 ג' באדר תשע"ז

דף אנרגיה מס' 260

---

מחירי האנרגיה בעולם ממשיכים לשמור על יציבות כאשר מחיר הנפט נותר החודש על רמה של 55 דולר לחבית וזאת למרות החלטת ארגון אופ"ק על קיצוץ תפוקות הנפט שהתקבלה בדצמבר האחרון. יציבות מחירים זו, המתמשכת כבר רבעון, מטילה צל כבד על מידת האפקטיביות של ארגון אופ"ק שפעל להעלאת מחירי הנפט להשפיע על מחיר הנפט.

כלכלני המכון צופים כי במשק הישראלי תימשך יציבות המחירים במהלך הרבעון הקרוב גם בכל הנוגע למחיר הנפט בישראל וזאת לא רק בשל יציבות מחירי הנפט בעולם אלא גם בזכות ירידת שער הדולר שנמצא במגמה שלילית לעומת השקל מזה תקופה. שער הדולר בישראל תלויי בהחלטות הריבית של בנק ישראל והבנקים המרכזיים המובילים בעולם, וכן בצעדי הממשלה למתן את התחזקות השקל לעומת יתר המטבעות.

 מחיר הבנזין לחודש מרץ 2017 ירד ב- 6 אג' לליטר והוא יעמוד החל מה- 1/3/2017 על רמה של 6.10 ש"ח לליטר כאשר 64% ממחיר הבנזין הוא מיסים.

 נראה כי מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן נרשמת יציבות מרשימה במחירי האנרגיה במשק, שכמעט ואינם מושפעים מהחלטות אופ"ק לקצץ את תפוקות הנפט על מנת להעלות מחיר הנפט. תוצאת הדברים היא יציבות בהוצאה של משקי הבית על אנרגיה בחודש מרץ, שצפויה לרדת בכ- 0.7% בלבד ולעמוד על רמה של כ- 1,685 ₪ לחודש. 52.5% מהוצאה הינו במיסים (בלו על דלק + מע"מ על דלקים וחשמל) שמסתכמים לסך של כ- 890 ₪ (מקור:מדד מחיר האנרגיה של מכון אנרגיה).. 

חדשות המכון והענף

הוועידה הלאומית לאנרגיה - 2017

הוועידה הלאומית לאנרגיה - 2017

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה יקיים זו הפעם התשיעית ברציפות את הוועידה הלאומית השנתית לאנרגיה שתיערך ב- 4 באפריל 2017, במלון הילטון ת"א, אירוע שכבר הפך למסורת ומפגיש יזמים, מנהלים, נציגי הסקטור הציבורי ומשקיעים.

השנה תעסוק הוועידה בעתיד התעשייה בישראל והאתגרים הניצבים בפני הממשלה בכל הקשור למשק האנרגיה.

אנו רואים חשיבות רבה בדיון על ההשלכות של הרגולציה תוך דגש על הרגולציה הסביבתית על משק האנרגיה במטרה לאפשר את המשך פעילותה של התעשייה. זאת, כמובן לצד סוגיות מרכזיות נוספות המצויות על שולחנם של העוסקים בענף.

לפרטים נוספים ולהרשמה

---

הרצאת אורח בפורום נשים באנרגיה

פורום הנשים באנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה אירח את ד"ר דן ויינשטוק, שהרצה על תחבורה חשמלית במאה ה-21.

הפורום מאגד מנהלות בכירות ממשק האנרגיה והסביבה בישראל.  

 

---

סדנה לשילוב מקורות אנרגיה 

משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ורשות החדשנות ובמסגרת שיתוף פעולה עם משרד האנרגיה של ארה"ב (DOE) מודיעים על סדנה משותפת, ישראל-ארה"ב, בנושא שילוב מקורות אנרגיה.

הסדנא תיערך בדנוור שבקולורדו בתאריכים 24-27 באפריל 2017 

פרטים באתר המשרד

---

מכרז פומבי 04/2017 לקבלת שירותי ייעוץ בנושא איתור פרסומי תכנון ובנייה עבור רשות הגז הטבעי

פרטים באתר המשרד

---

22.5 מיליון שקל לסבסוד רכישת אוטובוסים חשמליים

צעד נוסף בשורת ההתפתחויות החיוביות של המשרד להגנת הסביבה וקק"ל: 22.5 מיליון שקל לסבסוד רכישת אוטובוסים חשמליים לחברות אגד, דן, קווים, מטרופולין וסופרבוס

לפי אתר המשרד להגנת הסביבה, קק"ל והמשרד להגנת הסביבה מובילים יחד מהלך מהפכני שנועד להפחית זיהומים וסיכונים סביבתיים, ולשפר את איכות האוויר ואיכות החיים וזאת תוך נקיטת מספר תכניות בהיקף כולל של 390 מיליון שקל.

לרכב הנקי יש חלק נכבד בתהליך ולפי התכנית יינתן מימון למערכי שיתוף רכב חשמלי, עידוד לרכישת מוניות היברידיות, וכן סבסוד התקנת מסנני חלקיקים למשאיות איסוף אשפה ברחבי הארץ.

כמו כן, תינתן תמיכה בהיקף 22.5 מיליון שקל לרכישת אוטובוסים חשמליים לחברות התחבורה הציבוריות, במטרה להחדיר את טכנולוגיית ההנעה החשמלית לציי האוטובוסים העירוניים, ולשפר את איכות האוויר במרחב האורבני.

---

ועדות המכון

23/3/2017   ועדת גפ"מ

20/3/2017  ועדת מחקרים

 

ימי עיון וקורסים

---
---

קורס שמנים 

החל ב-7.3.2017

שימוש חופשי ונקי מתקלות בכלי רכב, אניות, מטוסים, מכונות עיבוד, מדחסים, ציוד הידראולי ועוד מחייב ידע רב בשמנים וסיכה, שימוש מושכל בשמנים למיניהם וידע בסיסי בנושאי אחזקה וכן מעקב אחר איכות השמן ותקינות הציוד. הקורס נועד לתת מענה ראוי ומקצועי לשאלות של מפעילים, של משתמשים ושל אנשים הפועלים בעולם הנפט או בסמוך לו. הקורס ייפתח ב-7.3.2017 למשך ארבעה מפגשים.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס למפקחי עבודה להקמה ותחזוקה במתקנים

החל ב- 9.5.2017

בשנים האחרונות, חסרים מפקחי עבודה בעלי ניסיון וידע בהקמה ותחזוקת מתקנים וקווי צנרת ארציים ופנים מפעליים במשק האנרגיה והפטרוכימיה. כמו כן, רמת הידע של המפקחים בענף היא נמוכה מהנדרש וזאת ללא קשר להשכלתם האקדמאית הפורמלית.

 

הקורס יפתח ב- 9 במאי 2017, למשך 8 מפגשים שבועיים.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס הסמכה לבודק מיכלים לפי API 653

החל ב-10.5.2017

מכון הנפט האמריקאי API מקיים את תכנית מפקחי מיכלי אגירה עיליים API 653, על מנת לשמור על רמת בטיחות גבוהה מתמשכת באמצעות שימוש במפקחים המתמחים במיכלים כאלה, שיפור ניהול בקרת הבדיקות, התיקונים, השינויים והגדרת אורך החיים.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

קורס הכשרת אחראי רעלים - מחזור 3 

החל ב-15.5.2017

לאור הביקוש נפתח מחזור נוסף של קורס הכשרת אחראי רעלים בשיתוף משרד עורכי דין עמית פולק מטלון ושות'. מטרת הקורס היא להכשיר אחראי רעלים בחברות ובמפעלים כך שיהיה בידם את הידע הנדרש והכלים הבסיסיים לביצוע תפקידם.

לתכנית הקורס ולטופס הרשמה

---

אנרגיה בינלאומית

האירוע הגדול בעולם לאנרגיה הידרואלקטרית - 27-30 ביוני בדנוור, קולורדו שם אפשר יהיה להתעדכן בטכנולוגיות, ניתוחי העבר ותחזיות לעתיד. נשמע מעניין.

לפרטים נוספים ולהרשמה