מו"ל : המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת : אפרת אבדור | efrat@energy.org.il 15/3/2016 י"ז אדר תשע"ז

דף אנרגיה מס' 261

 

שוק הנפט שלעתים קרובות מצוי בתנודות חזקות, נעשה די משעמם בחודשים האחרונים, כשהמחירים נעים בין 51-56 דולר לחבית. זה לא המצב השבוע מאחר שביום שלישי שעבר צנחו המחירים אל מתחת לחמישים דולר לחבית לראשונה מאז שאופ"ק החליטו לקצץ בתפוקה. 

התמריצים המידיים לירידה היו הדוח של משרד האנרגיה של ארה"ב שלפיו מצבורי הנפט עולים על גדותיהם ב-8.2 מיליון חביות יותר מהשבוע שעבר. חששות באשר לעודף ההיצע הלכו וגברו אחרי שהרולד האם, מנכ"ל "קונטיננטל ריסורסס", יצרנית נפט גדולה, אמר כי התפוקה המקומית גדלה מהר כל כך שהיא "עלולה להרוג את השוק". 

רוב האנליסטים,  סבורים שעודף ההיצע בשוק הסחורות עלולה להוריד את מחירי הנפט אל מתחת ל-45 דלר לחבית אך לדעת מרבית האנליסטים סביר שהמחירים יעלו בחזרה וימשיכו לטפס בשנים הקרובות.  "מרגישים את מנטליות העדר" אומר ג'ואל ה. מוזר, מנכ"ל "אקוומרין אינווסטמנט פרטנרז", חברת השקעות באנרגיה, שמסביר את גל המכירות ב"מכירות" של הסוחרים. "אבל היסודות איתנים. הביקוש ימשיך לעלות באופן קבוע ושחקנים מהתעשייה מעלים את התפוקה במתינות".

 ב"וול סטריט ז'ורנל" מדווחים על מגמה דומה שנובעת גם בשל ההצפה השוק ב"נפט פצלים" שפוגעת בבטחון  של ארגון אופ"ק כי ביכולתו לשלוט במחירים.

 בתוך כך קוראת סוכנות האנרגיה הבינ"ל להגדיל ההשקעות בתחום מאחר והיא צופה בעיות באספקת הביקושים בהמשך. אולם במגזין האנרגיה של המזה"ת  MEES סבורים שהסוכנות ממעיטה מהכוח שיש ל"נפט פצלים" בארה"ב.

 ומחוץ לארה"ב, חברת הנפט והגז הפולנית PGNiG חתמה על הסכם  רכישה  עם חברת  קטארגז שיוסיפו עוד שני מיליון טונות של גט"ן  למשק הפולני. החוזה החדש ייכנס לתוקף מהאחד בינואר 2018 ויסתיים ביוני 2034. מנכ"ל חברת הנפט והגז הפולנית מספר כי החברה נחושה להגדיל את פורטפוליו הגט"ן ואת נוכחותה בשוק הבינלאומי ובעיקר לגוון את מקורות האספקה של גז טבעי למרכז ומזרח אירופה.

 וכמעט באותו עניין מספרים בבלומברג שלאחרונה נראה כי גזפרום הרוסית מבינה שהיא תאבד את הנתח שלה בשוק האירופי אם לא תוריד מחירים ולכך יש השפעה עצומה על יכולת המיקוח שלה מול המדינות שמנסות כבר שנים להשתחרר מתלותן בחברה הרוסית.

---

מה חדש במכון?

---

משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים מציג להערות הציבור - טיוטת תקנות משק הגז הטבעי (ניהול משק גז טבעי בעת שעת חירום), התשע"ז 2017

את ההערות יש להעביר אל גב' גולדה מאיר, רשות הגז הטבעי, לכתובת הדוא"ל goldam@energy.gov.il  עד לתאריך 19 במרץ 2017, בשעה 24:00

לפרטים נוספים

---

אגף קרקעות מזוהמות במשרד להגנת הסביבה העלה לאתר קובץ המרכז את ההנחיות המקצועיות להשבתת אתר החשוד בזיהומי קרקע

המסמך כולל קישור לכל ההנחיות המקצועיות לגבי אתר החשוד בזיהום, החל משנת 2015. לקבלת המסמך ניתן לפנות  לאפרת efrat@energy.org.il

כמו כן, בשבועות הקרובים צפוי המשרד לפרסם מסמך המשך למדיניות בנושא קרקעות והשבה/שימוש חוזר בקרקע מזוהמת – נעדכן בהמשך.

---

במסגרת ועדת מחקרים, שתתכנס ב-20 במרץ, הרצאתו של מר משה בוסאני (הטכנולוג הראשי של חברת דלק) בנושא: השפעת איכות דלקים על פליטת חלקיקים במנועי הזרקה ישירה.

ההרצאה תתמקד בשיטות להזרקת דלק במנועי בנזין: PFI ו- GDI. במסגרת ההרצאה יוצג מחקר שנעשה בנושא ע"י חברת  CONCAWE בו נבדקו סוגי בנזין שונים, ותוצאות בדיקה והתאמתם לדרישות יורו 6.

לפרטים נוספים פנו למזכירות המכון info@energy.org.il

---

שימוש במידע מתוך תכניות אכיפה פנימיות

לאחרונה פנה המכון לסמנכ"לית תעשיות ורישוי עסקים במשרד להגנת הסביבה, גב' שולי נזר, בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא שימוש במידע מתוך תכניות אכיפה פנימיות. 

---

דרישות לא מאוזנות להתייעלות אנרגטית בהיתרי פליטה

בעקבות שורה ארוכה של דוגמאות לדרישות בלתי מידתיות ובשל כפילויות הן מטעם המשרד להגנת הסביבה והן ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, פנה המכון לגב' שולי נזר בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא.

---

התייחסות המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה לטיוטת נוהל ניטור רציף בארובה

בעבר פנה המכון לגב' אביבה טרכטמן, ראש תחום ז"א מתעשייה בבקשה לקבל את תוצאות הערכת העלויות שביצע המשרד להגנת הסביבה לצורך הדרישות של נוהל ניטור רציף בארובה. לאחרונה ביקש המכון כי למסמך יתווסף פרק על עקרונות ומתודולוגיה לביצוע הערכת עלויות לרכישה, הקמה וביצוע מערכת ניטור פליטות במפעל.

---

ועדות המכון

ועדת מחקרים 20/03

ועדת גפ"מ 23/03

ועדת שימושים ובדיקות 25/04

ימי עיון וקורסים

---

הוועידה הלאומית ה-9 לאנרגיה 4.4.2017

הוועידה תיערך השנה בסימן עתיד תעשיית האנרגיה בישראל. בהנחיית קרן מרציאנו, פרשנית כלכלית ערוץ 2 ובמעמד שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים- ד"ר יובל שטייניץ, נגידת בנק ישראל - ד"ר קרנית פלוג, שר הכלכלה והתעשייה - מר אלי כהן, יו"ר 'יש עתיד' - ח"כ יאיר לפיד, מנכ"ל משרד רה"מ - אלי גרונר, מנכ"ל משרד האוצר - מר שי באבד, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות - מר שאול מרידור, האנליסט אנדרו בונינגטון, מחברת אס אנד פימר גלובל פלאטס ועוד. אנא, שריינו את המועד ביומנים.

להרשמה, תכנית הוועידה ופרטים נוספים, היכנסו לעמוד הוועידה באתר המכון

---

קורס ייעודי למפקחי עבודה להקמה ותחזוקה של מתקני דלק 9.5.2017

בשנים האחרונות, חסרים מפקחי עבודה בעלי ניסיון וידע בהקמה ותחזוקת מתקנים וקווי צנרת ארציים ופנים מפעליים במשק האנרגיה והפטרוכימיה. נוסף על כך, רמת הידע של המפקחים בענף היא נמוכה מהנדרש וזאת ללא קשר להשכלתם האקדמאית הפורמלית.

ההשתתפות בקורס תזכה בשלושה ימי כשירות לממונה בטיחות.

הקורס יפתח ב- 9 במאי 2017, למשך 8 מפגשים שבועיים.

לפרטים נוספים ולהרשמה

קורס הכנה להסמכת בודק מיכלים לפי API 653 נפתח ב-10.5

מכון הנפט האמריקאי API מקיים את תכנית מפקחי מיכלי אגירה עיליים API 653, על מנת לשמור על רמת בטיחות גבוהה מתמשכת באמצעות שימוש במפקחים המתמחים במיכלים כאלה, שיפור ניהול בקרת הבדיקות, התיקונים, השינויים והגדרת אורך החיים. הקורס ייפתח ב-10.5.2017 למשך עשרה מפגשים.

לפרטים נוספים והרשמה:

קורס הכשרת אחראי רעלים - מחזור 3 ייפתח ב-15.5.17

 לאור הביקוש נפתח מחזור נוסף של קורס הכשרת אחראי רעלים שמארגן המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בשיתוף משרד עורכי דין עמית פולק מטלון ושות'. מטרת הקורס היא להכשיר אחראי רעלים בחברות ובמפעלים כך שיהיה בידם את הידע הנדרש והכלים הבסיסיים לביצוע תפקידם. 

הקורס יזכה את המשתתף ב- 3 ימי כשירות לממוני בטיחות.
קהל היעד – בעלי תפקיד במפעל המוגדרים, או שיוגדרו כ- "אחראי רעלים", עובדים הנמנים עם צוותי החירום במפעל ונדרשים לתת מענה בעת אירוע חומרים מסוכנים.
 

לתכנית וטופס הרשמה הקש כאן

אנרגיה בינלאומית

ועידת הולכה בצינורות ואנרגיה באוקלהומה, 4-6 באפריל

להרשמה ולפרטים נוספים