הועידה הלאומית לאנרגיה 8

בתחילת אפריל התקיימה בפעם השמינית הוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה. מאות מבכירי משק האנרגיה, חוקרים, אקדמאים, נציגי הרגולטור וגופי השלטון, נציגי החברות ועוד הגיעו למלון הילטון בתל אביב כדי לשמוע את שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ד"ר יובל שטייניץ, שר האנרגיה האמריקאי ד"ר ג'פרי מוניז, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, מבקר המדינה השופט יוסף שפירא ועוד רבים.

יו"ר המכון, יוסי רוזן, פתח את הוועידה בקריאה למקבלי ההחלטות בישראל ללמוד ממהפכת הגז הטבעי שהתרחשה בארה"ב. "ענף האנרגיה היה קטר הצמיחה האמריקאי בעשור האחרון, ואם נטפל נכון במשק האנרגיה שלנו הוא יכול להיות קטר לצמיחה בתעסוקה ובכלכלה גם כאן".

גולת הכותרת של הכינוס היתה שיחה פתוחה בין שני שרי האנרגיה, במהלכה השר שטייניץ הזהיר שבלי הסכמה על מתווה הגז והוצאתו לפועל ישראל עלולה לאבד את כל מה שהשיגה עד היום במעבר לגז טבעי. "החלטת בג"צ הייתה בעייתית, אבל אנחנו נתגבר על המגבלה וניתן לחברות ערבויות או רשת בטחון", אמר. בשיחתו עם מזכיר האנרגיה מוניז שאל שטייניץ לדעתו על העמדה שבסביבת מחירי נפט וגז נמוכים יש לחכות עם פיתוח לווייתן. מוניז הדגיש כי הפקת גז חשובה מאד לבטחון של ישראל ולכלכלתה, ואמר שארה"ב שמה דגש רב על הבטחון האנרגטי של בעלות בריתה. "קבלת החלטות השקעה של מיליארדים דורשת הערכה טובה של הסיכונים, כולל תנאי השוק, וחברות צריכות שתהיה להן יציבות כדי לבצע את ההשקעות האלה", מוניז אמר  השר גבאי אמר בוועידה שהפחתת זיהום האוויר היא היעד המרכזי של משרדו. בין הדוברים האחרים בוועידה היו: יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, מנכ"ל נובל אנרג'י ישראל ביני זומר, מנכ"ל שותפות דלק ואבנר יוסי אבו, מנכ"ל משרד האנרגיה שאול מרידור, יו"ר דור אלון ישראל יניב, מנהלת מימון פרויקטים בבנק הפועלים מרים גז ועוד רבים מבכירי המשק. עיקבו אחרי הפרסומים שלנו למידע על הוועידות הבאות.

להורדת תכנית הועידה

פרסומים

 

לארכיון ועדות קודמות