הוספה ל-iCal 04/04/2017 08:30 04/04/2017 15:00 DD/MM/YYYY הועידה הלאומית לאנרגיה 9 הועידה הלאומית לאנרגיה 9 false
הוספה ל-Outlook 04/04/2017 08:30 04/04/2017 15:00 DD/MM/YYYY הועידה הלאומית לאנרגיה 9 הועידה הלאומית לאנרגיה 9 false

הוועידה הלאומית לאנרגיה 9

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה מודה לכל מי שהשתתף, האזין ונכח

הוועידה הלאומית ה-9 לאנרגיה נערכה ביום שלישי 4.4.17 בתל אביב. כמדי שנה, האירוע קיבץ אליו מקבלי החלטות וקובעי מדיניות, בכירים בתעשייה ואנשי תקשורת מובילים.

בפתיחת הוועידה עלה מר יוסי רוזן לדברי ברכה, הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין המדינה לתעשייה ולמקומה ותפקידה של רגולציה מול פיתוח התעשייה והמשק. מר רוזן הציג גם את הספר החדש והייחודי, הראשון והמקיף בשפה העברית: "גז טבעי" שיצא בהוצאת המכון ובעריכת משה רבייב וקרן גול (שהפיקה את האירוע). העותק הראשון ניתן במתנה לשר שטייניץ שעלה מיד אחרי מר רוזן.

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים הדגיש את חשיבותו של פיתוח מאגר הגז "לווייתן", את היזמה להניח את צינור הגז הימי הארוך בעולם בין ישראל לאיטליה ולאירופה וכן את האינטרס העליון להשתמש בגז המצוי גם בישראל עצמה. הביטחון האנרגטי של ישראל, תוך שמירה מקסימלית על איכות האוויר ובריאות הציבור עומדות בראש מעייניו של משרד התשתיות. לדברי שטייניץ, שריפת פחם בישראל מהווה 35 אחוז ממקורות הבערה ליצור חשמל והשאיפה היא לרדת אל מתחת לעשרה אחוזים.

בנושא הגז הטבעי, נראה שלמשרד התשתיות יש תכניות נוספות, שהעיקרית שבהן היא הנעת התחבורה הציבורית בישראל על גז טבעי ועל כך הרחיב אחריו גם מנכ"ל משרדו, שאול מרידור. אחרי שהגז הטבעי ישמש את צרכים אלה, ניתן יהיה לייצא אותו, משום שלדבריו של שטייניץ, כפי שצרכני גז מרכזיים מעוניינים באספקה קבועה, כך רוצה ישראל להיות שחקנית מרכזית בשוק. לכן, לדבריו, צינור גז לטורקיה לא יהיה על חשבון צינור דומה לאיטליה, כי לדברי אנליסטים מהאיחוד האירופי, התחזיות לתגליות גז באגן חיוביות הרבה יותר מהתחזיות הרשמיות של ישראל.

אורח הכבוד של הוועידה, מר אלפרסלן באירקטר ממשרד האנרגיה  הטורקי שפירט את האתגרים והמאפיינים העיקריים של משק האנרגיה הטורקי: הביקוש ההולך וגדל לאנרגיה והתלות בייבוא. באירקטר הרחיב על השינויים שהחילה טורקיה על משק האנרגיה שלה בשלושים השנים האחרונות, את טיפוח השוק התחרותי תחת רגולציה הוגנת, איכות הסביבה וגיוון דרכי ההולכה לטורקיה וממנה. האלמנט העיקרי, לדבריו, היה יציבות פוליטית והפרטה מוחלטת של מגזר ההולכה.

מנכ"ל משרד האנרגיה, מר שאול מרידור השתדל לבאר את החזון של המשרד בנושא הגז הטבעי והתמקד בצורך של ערבות הדדית בין המאגרים, כזו שתאפשר גם לבנקים וגם ללקוחות לעבור לשחקן החדש במשק. מרידור הרחיב על התכניות של המשרד בנושא הפיתוח של תחנות CNG  כתחום רלוונטי וחשוב ביותר. השאיפה היא להעביר את התחבורה הכבדה בישראל לגז טבעי ואת התחבורה הקלה (תחבורה ציבורית) לחשמל שיופק מגז טבעי גם הוא. זה הוא אחד היעדים החשובים של המשרד, לדבריו. אבל לא רק תחבורה, משום שמרידור רואה בהרחבת הביקושים חלק מהותי מההיתכנות של שימוש בגז בארץ. האתגר החשוב כיום הוא לשכנע את המשק והתעשייה, הבתים והתחבורה להסתמך על גז טבעי. לפיכך מכין המשרד תכניות סבסוד לתחנות הדלק אבל גם לחיבור שכונות שלמות למערכת הגז הטבעי, כמו באירופה. מרידור חשף כי כעת מתנהלים מגעים עם תל אביב, ירושלים ובאר שבע לחיבור שכונות מסוימות לפרויקט.

האנליסט הבכיר אנדרו בונינגון מחברת S&P Global Platts הציג את הרצאתו: מגמות בשווקי שינוע דלק המזרח התיכון ומשמעותן לישראל. ניתן להוריד את המצגת מכאן.

גם השנה, הפאנלים היו סוערים ומרתקים. בפאנל "תעשייה" התארחו גם נציגי תעשיית הנפט וגם נציגי תעשיית הגז הטבעי. מנכ"ל פז, יונה פוגל, הטיל ספק בעובדת היותה של ישראל מעצמת אנרגיה, כפי שהכריזו הדוברים הקודמים וכן קבל על התערבות מוגזמת של הרגולטור.

מר יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים וחיפושי נפט אמר כי בטווח הארוך, אם גז ישראלי ימצא שווקים אטרקטיביים, המחיר הישראלי יהיה תחרותי (export parity).

בפאנל התקשורת מול התעשייה שוחחו יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, מר יוסי רוזן ומנכ"ל קבוצת בז"ן, מר אבנר מימון, עם עורכת כלכליסט, גלית חמי וכן עם נחמיה שטרסלר (הארץ) וסבר פלוצקר (ידיעות אחרונות). החמישה דנו בעיקר בטענתו של מר רוזן לגבי העובדה כי התעשייה נהפכה לשק החבטות של הרגולציה ושל התקשורת והדיון היה סוער, מכובד ובעיקר מרתק.

נגידת בנק ישראל, הד"ר קרנית פלוג הרחיבה על הצורך בהשקעה אזרחית בתשתיות.

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה גאה לארח מדי שנה את הפאנלים והדוברים וכולנו מודים לכם על ההשתתפות, ההקשבה, על ההארות ועל ההערות. נתראה בשנה הבאה.

לשאלות, תמונות ופרטים נוספים על הוועידה, ניתן לפנות למכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה [email protected]

להורדת טופס הרשמה
לרכישת הספר "גז טבעי"

תכנית הוועידה

09:00  דברי ברכה – מר יוסי רוזן – יו"ר דירקטוריון מכון האנרגיה
09:10  נאום מרכזי – מדיניות האנרגיה של ממשלת ישראל – ד"ר יובל שטייניץ, שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים
09:35 מושב 1 – עתיד תעשיית האנרגיה

מנחהקרן מרציאנו – פרשנית כלכלית, ערוץ 2

ממשלה

פתיחת המושב – מר אלי גרונר – מנכ"ל משרד רה"מ

מר שי באבד – מנכ"ל משרד האוצר

מר שאול מרידור – מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים

ד"ר אסף אילת – יו"ר רשות לשירותים ציבוריים חשמל

אורח כבוד – סגן שר האנרגיה של טורקיה:
Mr. Alparslan Bayraktar, Deputy Under Secretary of Ministry of Energy and Natural Resources (MENR) of Turkey

תעשייה

אלוף (במיל.) יפתח רון-טל – יו"ר חברת החשמל לישראל בע"מ

מר יונה פוגל – מנכ"ל פז חברת נפט בע"מ

מר יוסי אבו – מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט

מר אשר גרינבאום – מנכ"ל כי"ל

11:00

Trends in Mediterranean transport fuel markets and what it means for Israel

Mr. Andrew Bonnington, Editorial Director, Strategic Oil Markets Development, S&P Global Platts

11:20 הפסקה
11:50
ח"כ יאיר לפיד יו"ר "יש עתיד"
12:10
מושב 2 – תקשורת מול תעשייה

מנחהקרן מרציאנו, פרשנית כלכלית, ערוץ 2

מר יוסי רוזן – יו"ר דירקטוריון מכון האנרגיה

גב' גלית חמי – עורכת "כלכליסט"

מר אבנר מימון – מנכ"ל קבוצת בזן

מר סבר פלוצקר – הפרשן והעורך הכלכלי הראשי ב"ידיעות אחרונות"

מר נחמיה שטרסלר – הפרשן לענייני חברה וכלכלה ב"הארץ"

13:10 מושב 3 – פיתוח תכנית אב למשק האנרגיה – תשתיות

מנחה – מר ליאור גוטמן – כתב האנרגיה והתשתיות, "כלכליסט"

פתיחת המושב – מר אלי כהן – שר הכלכלה והתעשייה

מר ארז חלפון – יו"ר קצא"א ודוראד

מר עמוס לסקר – יו"ר פורום יצרני חשמל פרטיים מגז טבעי

עו"ד דוד חודק – ראש משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'

מר גדעון תדמור – יו"ר ובעלים נאוויטס פטרוליום

צחי סעד- מנהל החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה

14:30
מר יהודה שרוני בראיון אחד על אחד

עם נגידת בנק ישראל – ד"ר קרנית פלוג

15:00 ארוחת צהריים
להורדת תכנית הועידה
למידע נוסף \ הרשמה

ועידת האנרגיה 2017 עסקה בעתיד התעשייה בישראל והאתגרים הניצבים בפני הממשלה בכל הקשור למשק האנרגיה.

אנו רואים חשיבות רבה בדיון על ההשלכות של הרגולציה על משק האנרגיה במטרה לאפשר את המשך פעילותה התקינה של התעשייה.

זאת, כמובן לצד סוגיות מרכזיות נוספות הניצבות בפני העוסקים בענף ובראשן הצורך להבטיח אספקה רצופה וסדירה לצרכנים המקומיים, פיתוח מאגרים והאם יש עדיין מקום ליזמויות חדשות לחיפוש מאגרי נפט וגז.

נושא מרכזי נוסף שניצב על סדר היום הוא התמורות הגיאופוליטיות והשפעתן על משק האנרגיה ומעל הכול, כמובן, הטלטלה הנמשכת במחיר הנפט.

פרסומים

גדעון תדמור רוצה שדוח ועדת צמח ייכתב מחדש

להמשך קריאה

האנרגיה או הגז שמצאנו, יש לו פוטנציאל להוזיל את עלויות האנרגיה לתעשייה, צריך להשקיע את התשתיות בהתאם. החדשות הטובות הן שההשקעה בלווייתן כבר התחילה

להמשך קריאה

חסויות