יו"ר מכון האנרגיה, יוסי רוזן

בשנה שעברה קראנו לביטחון אנרגטי. עד השבעה באוקטובר לא הבנתי באמת למה התכוונתי. למזלנו, התוכנית להזזת מפרץ חיפה דרכה במקום וכך נמנענו ממשבר חמור בתחום האנרגיה. בזכות האנשים שיושבים פה בחדר, הענף תפקד גם בתקופה כזאת.

חן בר יוסף, מנהל מינהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה והתשתיות

משק הדלק התגייס, זה הזמן להזכיר את בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד. למרות העולם התחרותי, בעזרה הדדית הם עזרו לגבש משק ערוך. עתיד משק הדלק לטווח הארוך – חלק מעבודות ותובנות שגובשו השנה. קצא"א ותש"א הוכיחו היערכות והירתמות יוצאות דופן במלחמה. לדברי בר יוסף, משק הדלק והגפ"מ הוא בסופו של דבר עמוד השדרה האחורי של המשק.

מגן הוקרה לישראל יניב

יו"ר דור אלון
אחד האירועים המרכזיים בכנס היה הענקה של מגן הוקרה לישראל יניב, יו"ר דור אלון, אחרי שנים ארוכות במשק הדלק. יוסי רוזן: "ישראל יקר, אנחנו מבקשים לברך ולהודות על סיום קריירה מפוארת שנמשכה שנות דור. תודה מיוחדת על פעילותך בענף האנרגיה, ועל הופעותיך המקצועיות והחכמות. בנימה אישית, יצא לי להכיר את יכולותיך כבר בגיל צעיר בעודי יו"ר סונול".

חן הרצוג, כלכלן ראשי ושותף BDO

יו"ר דור אלון
אנחנו חוזים 8 עד 10 מכז"מים עד 2025. פרדיגמה חדשה: תשכחו את השיח על מחיר הטעות של הדגמה. הדגמה זה רווח. תכנית הפיתוח של נגה לא אומרת כמה צריך מקסימום, אלא כמה צריך מינימום. אם לא נעמוד במינימום הזה נהיה בבעיה. אם "צריך 10 מכז"מים עד 2030" אני אומר – תקים עשרה ב-2035.

שי אהרונוביץ', מנהל רשות המסים

הוצאות המדינה על ביטחון עומדות לזנק משמעותית. בסופו של דבר, יהיו השלכות. במקביל לירידה בשימוש ברכב בנזין וההכנסות מבלו, תצטרך המדינה להשית מיסוי על הרכב החשמלי, כמו מס נסועה. יהיה מס גודש. בנוסף, המדינה תצטרך להחליט גם בסוגיה של מס הקנייה על הרכב החשמלי.

יונתן פלורסהיים, אתגרי ענף האנרגיה בראי אגף התקציבים

בשנה הקרובה יגובשו תהליכי מחשבה לקראת המשך הרפורמה ובאמצע פברואר תקום ועדה בנושא. תיכתב תכנית כוללת על רכבים חשמליים. במשק הישראלי יש עלייה בחדירת הרכבים החשמליים. מעבר לזה ניתן לראות שתי מגמות בעייתיות: הראשונה היא מס הקנייה על הרכבים החשמליים. עד 2025, מס הקנייה על רכב חשמלי יהיה זהה לרכב עם בערה פנימית.

סמי תורג'מן, יו"ר דירקטוריון נגה

יש לבדוק את התועלות שצמחו במשק החשמל כתוצאה של הכנסת אגירה לשטח האורבני. עלינו לשפר את היכולת הטכנולוגית של הרשת. נכון לעכשיו, הרשת היא "רשת טיפשה". חייבים לפתח את תחזית ההיצע. ההיצע מושפע מאוד ממזג האוויר. בנוסף, הקריטריונים של חירום חייבים להיכנס לתוכנית.

ד"ר גיל מיכאל בפמן הכלכלן הראשי של בנק לאומי לישראל

מדד התנודתיות של מחירי הנפט זינק מאז אוקטובר אבל בסך הכול יש שפע מקורות נפט ולכן לא נראה את ההשפעות של המלחמה כמו ב-1973. רוב הגידול בהפקת הנפט מגיע דווקא ממקסיקו ומארה"ב, שמיבואנית הפכה ליצואנית הגדולה של מוצרי אנרגיה.

אושרת דוד-דקר, מנהלת חטיבת תשתיות וסגנית החשב הכללי במשרד האוצר

כיום מגדילה מדינת ישראל את סך ההשקעות בתשתיות, אבל מלאי התשתיות בה נמוך משמעותית מהממוצע של ה-OECD. בעשורים הקרובים תידרש השקעה משמעותית בהספק נוסף בחשמל, ייצור מתחדשות, התפלה, הסעת המונים וצמצום הטמנת הפסולת.

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל

חברת החשמל שילמה מחיר יקר מאוד, ארבעה מעובדיה קיפחו את חייהם בעת עבודתם. בתחילת המלחמה, בימים הראשונים, באזור הדרום, כבר היינו בשטח, כשעוד היו שם מחבלים, כדי שלא תהיה עלטה במדינת ישראל. כדי שאנשים יקבלו את המוצר הקיומי הזה, שנקרא חשמל