מדד האנרגיה לחודש אפריל 2021

מדד האנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה

לחודש אפריל 2021

 

אחרי השיא של החודש שעבר, ירידה קלה של 0.4 אחוז

• יציבות יחסית במחיר הנפט
• שיעור המיסים על בנזין נותר גבוה מאוד: 66% מהמחיר לצרכן
• מדד האנרגיה עדיין גבוה ועומד על 79.8 נקודות

 חרף העלייה שנרשמה במחיר הבנזין לתחבורה, סל מוצרי האנרגיה במשק רושם דווקא ירידה קלה ברמת המחירים, וזאת בשל היציבות היחסית במחיר הנפט אשר גרמה לתנודתיות הפוכה במחירי התזקיקים. בסופו של דבר מחירי האנרגיה הממוצעים במשק צפויים לרדת ב-0.4% כאשר מדד האנרגיה לחודש אפריל 2021 נסוג מעט ל-79.8 נקודות.

 בחודש האחרון נרשמה תנודתיות יחסית במחיר הנפט שבאמצע החודש הגיע כמעט ל-70 דולר לחבית ולקראת סוף החודש חזר לרמה של 65 דולר לחבית, בדומה לתחילת החודש הקודם.
 יחד עם זאת, התנודתיות במחיר במהלך החודש גררה אחריה גם תנודתיות במחירים של תזקיקי הדלקים השונים כאשר הבנזין לתחבורה רושם דווקא עלייה של כאחוז ולעומתו הסולר והמזוט רושמים ירידה של בין שלושה לשישים אחוזים. ירידות אלה נוטרלו במקצת כתוצאה מעלייה של כמעט שני אחוז בשער הדולר.
 בסופו של דבר מחיר המזוט והגפ"מ רשמו ירידה של כ- 3.5% בממוצע, מחיר הסולר והקרוסין רשמו ירידה של 1% וגם מחיר הבנזין עלה באחוז אחד.
 מחיר הבנזין לצרכן עלה בחמש אגורות ובכך חצה בפעם הראשונה מאז חודש ינואר 2020 את רף שישה השקלים לליטר והוא יעמוד בחודש אפריל 2021 על רמה של 6.04 ₪ לליטר.