מדד האנרגיה לחודש ספטמבר 2017

מדד האנרגיה לחודש ספטמבר 2017

  • מחירי האנרגיה במשק צפויים לעלות בחודש הבא ב-0.75 אחוזים ולכן יעלה מדד האנרגיה לחודש ספטמבר 2017 לרמה של 83.4 נקודות. המדד משקף את הרמה הממוצעת של מחירי האנרגיה מאז תחילת השנה.
  • העלייה הקלה במחירי האנרגיה נובעת מעלייה קלה במחיר הנפט בחישוב חודשי וכן מעלייה של 0.5 אחוז בשער בדולר.
  • חשוב לציין בהקשר זה, כי בימים האחרונים היה חשש מעלייה פתאומית במחיר הנפט בעולם בעקבות הוריקן הארווי שפגע במפרץ מקסיקו. חרף החששות, ולמרות שחלק מאסדות ההפקה באזור הושבתו בשל הסופה והיצע הנפט נפגע, הסופה פגעה קודם כול בשגרת החיים באזור (בעיקר הפסקת תחבורה) ולכן ראינו מיד ירידה בביקוש. נכון להיום, מחיר הנפט דווקא נמוך מזה שהיה לפני הסופה.
  • היציבות היחסית במחירי הנפט והעלייה בשער הדולר גרמו תנודות קלות בתזקיקי הנפט כאשר המזוט, הדס"ל והבנזין עלו קצת יותר מאחוז והסולר עלה בשליש האחוז בקירוב. לעומת זאת, הגפ"מ רשם עלייה גבוהה – מעל עשרה אחוז במחיר היבוא.
  • מחיר הבנזין לצרכן עלה באחוז אחד כמעט לשישה שקלים לליטר, ולמרות שהבלו על דלקים ירד בעדכון התקופתי בכ-0.2 אחוזים, הרי שעדיין סך המיסים ממחיר הבנזין לצרכן עומד על 65 אחוזים.
  • בעקבות עליות אלה במחירי האנרגיה עלה היקף ההוצאה הממוצעת על אנרגיה למשקי הבית הפרטיים בשלושת רבעי האחוז וכעת הוא עומד מתחילת ספטמבר על רמה של 1,665 שקלים לחודש, שהיא הרמה הממוצעת של הוצאות אנרגיה מאז תחילת השנה.
  • היציבות במחירי הנפט במהלך החודשים האחרונים נגרמת למרות ההחלטה על קיצוץ התפוקה של מדינות אופ"ק אשר לא מצליחות לשבור את תקרת המחיר של 55 דולר לחבית, וזאת לאור העובדה שתקרת מחיר זו מהווה נקודת זינוק טובה שמעליה תעשיית הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב מגדילה את היקפי הייצור ומצליחה להוריד את המחיר בחזרה כלפי מטה וחוזר חלילה.

כלכלני המכון צופים, כי מגמת יציבות יחסית זו במחיר הנפט בעולם, ובעקבותיה גם במחירי האנרגיה בישראל, צפויה להמשיך גם ברבעון הרביעי של השנה, ומחיר הנפט צפוי לנוע בטווח של 45-55 דולר לחבית.