מדד האנרגיה ספטמבר 2018

מדד האנרגיה לחודש ספטמבר 2018

  • מדד האנרגיה המשיך לעלות החודש ורשם עלייה נוספת של 0.15%, ל- 86.9 נקודות.
  • העלייה במחירי האנרגיה במשק נעוצה הפעם בעדכון התקופתי של הבלו המוטל על כל סוגי הדלקים בישראל, אשר עלה החודש ב- 1%. עדכון זה מחק למעשה את הירידה שחלה במחירי חלק מהתזקיקים וכן את הירידה של 0.65% בשער הדולר

  • אמנם מחיר הבנזין באגן הים התיכון דווקא ירד בכמעט חצי אחוז, העדכון בגובה הבלו גרם עלייה של 2 אגורות במחיר הבנזין והוא עלה ל- 6.59 ₪ לליטר. מדובר שוב ברמה הגבוהה ביותר של מחיר הדלק בשלוש השנים האחרונות (מאז יולי 2015).

ü      העדכון בגובה הבלו המחיש שוב את רמת המיסוי הגבוהה המוטלת על דלקים בישראל. למעשה, ישראל נמצאת בין חמש המדינות היקרות בעולם מבחינת גובה המס המוטל על דלק.

בהקשר זה חשוב להדגיש כי רק במהלך 12 החודשים האחרונים עלה הבלו בכ-4 אגורות לליטר, מ-3.02 ₪ לכל ליטר במהלך ספטמבר 2017 לרמה נוכחית של 3.06 ₪ לליטר.

[/fusion_text][fusion_imageframe image_id="6228" style_type="none" stylecolor="" hover_type="none" bordersize="" bordercolor="" borderradius="" align="none" lightbox="no" gallery_id="" lightbox_image="" alt="" link="" linktarget="_self" hide_on_mobile="small-visibility,medium-visibility,large-visibility" class="" id="" animation_type="" animation_direction="left" animation_speed="0.3" animation_offset=""]https://energy.org.il/wp-content/uploads/2018/09/גובה-הבלו-על-הבנזין.jpg[/fusion_imageframe][fusion_text hide_pop_tinymce=""]

  • כאשר בוחנים את כלל ההוצאה החודשית על אנרגיה של משק בית ממוצע, הכוללת דלק לרכב, צריכת חשמל וגז לבישול רואים שגם היא עלתה בעקבות העדכון ועומדת החודש על 1,778 ₪. מדובר בהיקף הוצאה הגבוה בכ-115 ₪ לחודש, לעומת הסכום שהיה לפני 12 חודשים. בחישוב כולל, מדובר בתוספת הוצאה של 3.4 מיליארד ₪ לשנה לכלל משקי הבית בישראל לעומת שנה שעברה.
  • חשוב להדגיש, כי מעל מחצית מההוצאה של משקי הבית על אנרגיה מהווה תשלום מיסים (מע"מ ובלו) בהיקף של כ- 890 ₪ לחודש לכל משק בית המסתכם בחישוב שנתי לסכום של 10,500 ₪ בשנה. בחישוב כללי עולה שמשקי הבית משלמים מיסים בהיקף של מעל ל- 26 מיליארד ₪ לשנה על אנרגיה.

 

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]