מאגר הידע – 

דלקים ביולוגיים

דלקים ביולוגיים Bio Fuels

המושג דלקים ביולוגיים מתייחס בדרך כלל לדלקים נוזליים ולתערובות, כגון ביו-דיזל וביו-אתאנול המיוצרים מביומסה, כלומר צמחים, אצות או פסולת של בע"ח. רוב הדלקים הביולוגיים משמשים כדלקי תחבורה, אבל אפשר להשתמש בהם גם להסקה וכן לייצור חשמל.

הדלקים הביולוגיים מהווים חלופה מתחדשת לדלקים פוסיליים, מסייעים בהפחתה של פליטות גזי החממה ומשפרים את הביטחון האספקתי של הדלק.

הטיעונים בעד שימוש בדלקים ביולוגיים הם שמדובר בדלק שאין לו השפעות מזיקות על הסביבה וכן מסיבות של עלות תועלת. אולם יש גם ביקורת המתייחסת להיקף ההתרחבות של דלקים ביולוגיים מסוימים, בשל המחירים הכלכליים והסביבתיים שגובה תהליך הזיקוק וכן הסבה של שטחים רחבים של קרקעות חקלאיות ממזון לדלקים.

 

סוגים של דלקים ביולוגיים

עץ, לדוגמה, הוא מקור אנרגיה המשמש להפקת חום זה מאות בשנים. בחום המיוצר אפשר להשתמש להפעלת גנרטורים בתחנות כוח המייצרות חשמל: בריטניה מסבסדת דסקיות עץ לייצור חשמל והיא כיום יבואנית הדסקיות הגדולה בעולם. ארצות הברית הכריזה על עידוד השימוש ביערות לשם כך.

דלקים ביולוגיים נוזליים מהווים מוקד עניין ייחודי בשל התשתית הרחבה שכבר קיימת לשימוש בהם, בייחוד בענף התחבורה.

הדלק הביולוגי הנוזלי העיקרי הוא אתנול, המיוצר מהתססה של עמילן וסוכר. ברזיל וארה"ב הן היצרניות המובילות של אתנול. בארה"ב מייצרים את האתנול בעיקר מתירס ובדרך כלל מוהלים אותו בבנזין על מנת להפיק 'בנזינול', דלק שעשרה אחוזים ממנו הם אתנול.

בברזיל, אתנול כדלק ביולוגי מופק בעיקר מקני סוכר ומשתמשים בו כדלק של מאה אחוז אתנול או בתערובות בנזין המכילות 85 אחוז אתנול. בשונה מדלקי אתנול מסדרת דור ראשון, המופקים מתבואה למזון, ה'דור השני' של ההפקה הוא אתנול צלולוזי (אתנול תאית) שנגזר מביו-מסה בעלת ערך נמוך שמכילה הרבה תאית, לרבות שבבי עץ, פסולת חקלאית ופסולת עירונית.

הסוג הנפוץ השני הוא ביודיזל, שאותו מייצרים בעיקר מצמחים שומניים כגון פולי סויה או שמן דקלים ולעתים גם ממקורות שומניים אחרים כמו שומן בישול הנותר מטיגון עמוק במסעדות. לביודיזל לקוחות רבים באירופה והוא משמש במנועי דיזל יחד עם דיזל פוסילי.

השימוש בתאית ובאצות כחולות כמקור ל'דור השלישי' של הדלקים הביולוגיים, טומן בחובו הבטחה אולם קשה לפתח אותו מבחינה כלכלית. יש מינים של אצות שמכילים כארבעים אחוז ליפידים (שומנים) שאותם אפשר להמיר לביו דיזל או דלק סינתטי. לפי חלק מההערכות, אצות ותאית כחולה עשויות להניב בין פי עשרה לפי מאה יותר דלק ליחידה מאשר דלקים מדור שני.

 

מאמרים נוספים בנושא דלקים ביולוגיים

זיקוק ביולוגי מגדיל את הביקוש למימן

הביקוש למימן בבתי הזיקוק לנפט, שכעת משתמשים בסוגים קלים יותר של נפט גולמי, מתאזנת בזכות הצמיחה בדרישה בבתי זיקוק ביולוגי, כך על פי דיווח חברת הגזים התעשייתיים, 'אייר ליקיד'. בתי זיקוק משתמשים במימן בתהליך הדה-סולפריזציה…

מזון מול דלק: המלחמה באוקראינה מגבירה את ההגבלות על שימוש בתבואה לטובת אנרגיה

המלחמה באוקראינה הביאה לעלייה במחירי המזון, מה שמגביר את הסכנה לרעב בעולם ואת הלחץ על יצרני הדלקים דלי הפחמן, שמיוצרים מגידולים חקלאיים ומצית את הוויכוח של "מזון נגד דלקים ביולוגיים". לפני הרחבת פלישה הרוסית לאוקראינה,…