דבר העורכת

גיליון האביב מתפרסם השנה בוועידה הלאומית התשיעית לאנרגיה של המכון. השתדלנו לסקר בו את הנושאים המשלימים לוועידה ולדון בסוגיות החמות ביותר שעולות כיום בכנסים ובכתבי העת המקצועיים החשובים בעולם האנרגיה.

כמדי שנה פרסמה חברת BP את התחזית שלה לשנים הקרובות ובין השאר דנה במקומן של מכוניות חשמליות בעתיד משק האנרגיה. תרגמנו לכם תקציר של הדוח והוספנו פרויקט מיוחד שפורסם ב"פטרוליום אקונומיסט" בנושא הזה בדיוק. הכתבה על עשר הטכנולוגיות שיעצבו את שוק האנרגיה ב- 2017 מובילה אותנו למציאות שמשתנה תדיר והצורך של המדינות להתמודד עם הסדרת השוק. על כך בהרחבה בכתבת העומק על הרפורמות בשוק האנרגיה של מקסיקו, שמפנה מקום לשוק החופשי ואחריה ראיון עם נשיא מכון הנפט של השכנה מצפון, ארה"ב.

במדור "ישראל והמזרח התיכון" הפעם טור של ד"ר אריק סמל, היועץ המקצועי של המכון, על מרשם הפליטות ומצבה של ישראל מול אירופה וכן שתי כתבות על סולטנות עומאן שעולה לכותרות לאחרונה בעיתוני האנרגיה בעולם ובצדק.

את הבשורות המרגשות באמת תמצאו במדור "גז טבעי" עם המבוא לספר החדש של המכון, בעריכתם המקצועית של משה רבייב וקרן גול. לראשונה בישראל ספר יסודי בנושא הגז הטבעי, מקורותיו, הפקה ותהליכי הפרדה, הולכה ועוד. עוד במדור, מאמר הסוקר את הדילמות שניצבות בפני אירלנד, עכשיו, אחרי שבריטניה החליטה להיפרד מהאיחוד האירופי ולהותיר את אותה עם בעיות בתמחור ובהולכת הגז אליה וממנה.

בפברואר התנוססה כותרת פרובוקטיבית על שער "האקונומיסט": "הסוד המלוכלך של האנרגיה הנקייה" ואנחנו מביאים לכם תרגום של המאמר במדור "איכות הסביבה". נוסף על מחקר של ה-MIT בנושא המרת פחמן דו חמצני (לאמיצים בלבד), כתבה מרגשת על שיקום קרקעות והיכולת של העולם לעמוד ביעדים שהציב לעצמו בנושא.

קריאה נעימה,

אפרת אבדור

תרגום המאמרים: חיים גרינברג, נעם בן ישי, יגאל שחר ואפרת אבדור

1405, 2017

חקלאים קטנים עושים צעדים גדולים – שיקום קרקעות ויערות הוא נושא בוער

לאור המודעות הגוברת לנושא העלות הכלכלית של הגרעת קרקעות, מנהיגי מדינות ברחבי העולם מאמצים יעדים שאפתניים לשיקום יערות וקרקעות חקלאיות מוגרעים

2017-07-05T13:43:53+03:00
עבור למעלה