דבר העורכת

אוו מוראלס, נשיא בוליביה בטקס של חברת הנפט הלאומית

דבר העורכת

מאז גיליון הקיץ שלנו התחוללה דרמה במשק האנרגיה, עם עליית מחירי הנפט, הסערות במפרץ הפרסי, ההוריקנים בארה"ב והתגובתיות של ענף הפצלים בארה"ב. מרכזי הכובד בעולם מתחלפים וגם חברות הענק מסתגלות למצבים חדשים. בכתבה הראשונה הבאנו טור שכתב מהנדס אנונימי והיה לאחת הכתבות הנקראות של 'פורבס' על עתידן של חברות האנרגיה הגדולות בעולם. בל נשכח את הגיוון שעובר הענף גם במישור האנושי, כשיותר ויותר נשים וצעירים נכנסים לנעליים הישנות והמאובקות ואיתם בשורות טובות של חדשנות. עוד במדור 'אנרגיה עולמית', היבשת שבדרך כלל מופיעה אצלנו ב'איכות הסביבה', אפריקה. בשתי כתבות על מה שבעולם השבע עדיין מתקשים להבין: עם כל הכבוד למתחדשות, אפריקה עדיין לא מחוברת כהלכה לחשמל ונשארת מאחור לסבול מעוני אנרגטי ולא משנה כמה שמש יש לה.

את עיקר המדור 'המזרח התיכון' הקדשנו לשכנתנו, ירדן ולתמהיל האנרגיה שהיא רוקמת בימינו, כמו גם לבעיות הרגולטוריות שעיכבו שנים את פיתוח פצלי השמן. ירדן עלתה על המסלול ויהיה מעניין לעקוב אחרי ההתפתחויות בה. עוד במדור, התכניות הגרעיניות של מצרים, השכנה מדרום וההשפעה של ניקוי האורוות הסעודי על מחירי הנפט.

כשברחבי העולם נפרשות עוד ועוד רשתות חיבור לגז הטבעי, כמו למשל בכתבה על נורד סטרים 2 (שעדיין סובל מרגולציה ופוליטיקה, אבל מספק מידע אינסופי ומרהיב על אירופה), חשוב לבדוק גם מה מחירן של פליטות המתאן ממנו. תחזית האנרגיה העולמית של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה מתמקדת בהיבט הזה. אירופה ממשיכה להוביל מגמה של עצמאות אנרגטית והבאנו לכם את הרעיון החדשני של אחסון גט"ן במכלים מודולאריים, של מהנדסי חברת 'ארופ'.

לאחרונה עלתה לכותרות נורווגיה, שהיא עצמה מתקיימת מנפט, משום שקרן העושר שלה החליטה להפסיק להשקיע במיזמים של דלקים פוסיליים. כבר בקיץ התפרסמה ב'ניו יורק טיימס' כתבה על הפרדוקס הנורווגי והיא מובאת לכם בעברית. עוד בגיליון: קללת המשאבים של בוליביה, אנרגיה ימית במרסיי ופירוט הפעילויות הקרובות של המכון.

קריאה נעימה

אפרת אבדור

 

 

2312, 2017

מצרים לוטשת עיניים לגרעין

מצרים מתקרבת לנקודת מפנה במשק האנרגיה שלה. הממשל המצרי נחוש לנטרל את התלות המצרית בגז טבעי, ובמקביל שדה הגז הימי הענק זוהר אמור להיכנס בדצמבר לשלב הייצור. במקביל, מקדמים במצרים מספר מיזמים של אנרגיה מתחדשת. כעת, היא נושאת עיניה לחשמל מאנרגיה גרעינית.

2312, 2017

פערי המגדר והגיל: לאן ממשיכים מכאן?

דוח משנת 2015 שנערך מתוך סקר של 'גולף אינטליג'נס', חברת יעוץ מאיחוד האמירויות מצא שלפי דעתם של כמחצית מהמשתתפים, למרות ארבעה עשורים של מאבק, שוויון ההזדמנויות נותר מעין יעד מרוחק לנשים בתעשייה.

2312, 2017

אספקת חשמל לאזורים מרוחקים

יותר ממיליארד איש במדינות המתפתחות מנותקים מחשמל ובשביל לפתור את הבעיה, לא מספיק להגדיל את האספקה. מה עוד אפשר לעשות?

2312, 2017

משאבות מי ים בשירות אנרגיה נקייה ומתחדשת

לפני כמעט שנה נערך בדרום צרפת טקס הנחת אבן הפינה של המיזם הגיאותרמי 'תסליה מרין', שמטרתו ניצול האנרגיה התרמית של הים התיכון לחימום וקירור מבנים מוניציפליים ומסחריים

2312, 2017

סערה במדבר

המהלכים האחרונים נגד השחיתות בסעודיה. פרט לממדים פוליטיים ישירים – ביסוס מעמדו כיורש עצר, הרחקת דמויות שמתנגדות לרפורמה וגיבוש בסיס התמיכה שלו עצמו – הייתה זו גם העברת מסר למקורות הפנימיים שמעניקים תמיכה פיננסית לתנועות קיצוניות אחרות באזור.

2312, 2017

תחזית האנרגיה העולמית 2017: ההיבט הסביבתי של הגז הטבעי

חוסר הוודאות לגבי רמת המתאן הנפלטת לאטמוספירה מעלה תהיות בנוגע לתועלות האקלימיות שגז יכול לנפק. אחד היעדים של ניתוח תחזית האנרגיה הוא לחקור את המקורות לאי וודאות ולבדוק אילו פעולות יש לנקוט לצמצום הפליטות

2018-01-15T11:18:08+02:00
עבור למעלה