דפי מידע 368 מכון האנרגיה

דבר העורכת

כור מודולרי של חברת NuScale

גיליון הקיץ נסגר השנה כשברקע מלחמת הנפט בין איראן למערב מסרבת לגווע. איראן תפסה מכלית נפט בריטית בתואנה שנהגה כפיראטית ובכך מסכנת את המעבר במצר הורמוז, שדרכו עובר שליש מתעבורת הנפט העולמית בים. כך יצא שדווקא הפעם הרבעון שלנו פחות נוגע בגיאופוליטיקה, ודאי זו האזורית שלרוב מוקדש לה כאן מקום של כבוד, והשארנו את הסוגיות האלה לעיתונים היומיים.

 במדור 'אנרגיה עולמית' התעמקנו בשוקי ההון ובקשרים שבינם לבין התעשייה. הסל של הברנט הוא כבר לא מה שהכרנו וייתכן שישתנה שוב ממש בקרוב. בשתי הכתבות העוקבות הצצנו באופטימיות הזהירה בתעשייה וההשלכות שלה. עוד הנחת יסוד שכדאי לשנות היא הצימוד בין התמ"ג לצריכת האנרגיה ולאור השינוי המהותי תרגמנו את מה שמכונה ב'מקינזי אנרגיה': "מדריך למנכ"ל".

בהמשך לשינויים התמידיים של עולם האנרגיה, גם במדור המזרח התיכון הגועש תמיד יש תמורות, אבל הפעם מרגשות ביותר ואפילו משלנו, על ההתפתחויות במהפכת המימן. פרופ' ליאור אלבז מאוניברסיטת בר-אילן מונה את היתרונות והאפשרויות הטמונים במקור האנרגיה הזה, שברחבי העולם פרושות כבר רשתות תשתית פעילות שלו.

בקצה אחר של המזרח התיכון, בתימן, למחסור באנרגיה ולאסון ההומניטרי הכבד מתווסף מחיר אקולוגי והניסיונות לשקם אותה מעלים חרס. בניגוד לתימן, באלג'יריה מגזר האנרגיה מצפה לשיקום קרוב וניקוי האורוות בחברת הנפט הלאומית שלה אמור לשכנע את המשקיעים שעוד יש על מה לדבר. בלוב השכנה המצב רק הולך ומחמיר ונראה שלא הספקנו לעמוד בקצב ההתפתחויות.

במערב עוסקים בעניינים אחרים לגמרי והוא מככב במדור איכות הסביבה. האיחוד האירופי מתקשה למצוא את הדרך הנכונה על מנת להפחית פליטות ובכתבה אחרת, נורווגיה מובילה את לכידת הפחמן, אבל בצעדי צב. מאמר נוסף בנושא עוסק בטכנולוגיה חדשנית ואפילו מלהיבה בארה"ב שקצת מפצה על השם הרע שיצא לאנרגיה הגרעינית.

קריאה נעימה

אפרת אבדור

1808, 2019

בינגו הים הכספי

בינגו הים הכספי מחסומים פיננסיים ומוסדיים מונעים את הקמת צינור הגז הטרנס-כספי. האם הניסיון הנוכחי השלישי במספר יתגבר לבסוף על המכשולים? Petroleum Economist / יוני 2019 לניסיון הנוכחי והשלישי במספר לממש את חזון הקמת 'צינור הגז הטרנס-כספי' ( ,(TCGP צינור גז טבעי תחת הים הכספי המקשר בין טורקמניסטן לבאקו שבאזרבייג'אן ומשם לאירופה בצינורות קיימים, יש סיכויים טובים יותר בהשוואה לאלה שלפניו. כדי להעריך את סיכויי ההצלחה, חייבים להבין את ההיסטוריה שלו ואת המבנה הפיננסי יוצא [...]

1108, 2019

הברנט שוב עובר מתיחת פנים

הברנט, מדד הייחוס המוכר של הנפט יעבור שינויים והתאמות לאופן המסחר באירופה ובין ארה"ב לאירופה והעולם כולו. במדד יבואו בחשבון עלויות סי"ף ופו"ב והמסחר במסופי הענק בהולנד כבר מדגים את ההצלחה

1808, 2019

הפופוליזם מאחורי ניסיון החיסול של התעשייה במפרץ חיפה

ישראל אינה המדינה היחידה במדינות ה-OECD שבה תעשיית הפטרכימיה החיונית נמצאת ליד ריכוז אוכלוסייה, אבל רק בישראל המלחמה על הסוגייה הזאת לוקחת עובדים רבים כבני ערובה

1808, 2019

כורים גרעיניים מתקדמים יהיו כאן מוקדם משחשבנו

לכורים הגרעיניים יצא שם רע מאוד אחרי האסונות של צ'רנוביל ופוקושימה. אבל בארה"ב עדיין יש מי שמאמינים ביכולת של כורים גרעיניים קטנים ומודולריים לאפשר אנרגיה נקייה וזמינה בכל עת ובמקומות מפתיעים.

1808, 2019

מהפכת המימן: כבר לא רק חלום

ברחבי העולם מבינים את היתרונות שבהנעה באמצעות תאי דלק מימן. גם בישראל יש הרבה להציע לעולם מבחינה זו והקונסורציום הישראלי לתאי דלק וכן מרכז המחקר להנעה אלקטרוכימית מרכזים את הנושא המהפכני.

1108, 2019

מרוב עצים לא רואים את היער

תימן כבר מזמן נחשבת אזור האסון הגדול ביותר בשנים האחרונות (יש שיאמרו אף יותר מהמלחמות הגדולות) ומאחר שערב הסעודית והח'ותים ייבשו אותה ממשאביה, התושבים נאלצים לכרות עצים ושיחים בכדי לבשל ולהסיק את הבקתות.

1108, 2019

פנייה לא נכונה בוול סטריט

בשנה שעברה חברות חיפוש והפקה בארה"ב גייסו 19.8 מיליארד דולר בשוק האג"ח, ירידה של 28 אחוזים מ-2017 והנתון השנתי הנמוך ביותר מ-2008. ברבע האחרון של 2018 גייסו רק 1.5 מיליארד דולר, מקום שלישי בנתונים הרבעוניים הנמוכים ביותר בעשור האחרון.

1808, 2019

פעם ראשונה של פייסבוק

חברת פייסבוק משקיעה בפיתוח מרכז דאטה חדש ואת החשמל שלו היא תספק בעצמה בלוחות סולאריים

2019-08-19T10:37:50+03:00
עבור למעלה