שער הרבעון של מכון האנרגיה

דבר העורכת

שער הרבעון של מכון האנרגיה

דבר העורכת

גיליון החורף של "דפי מידע" מתארח השנה בכנס תחזיות משק האנרגיה לשנת 2020 של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה. השתדלנו הפעם לרכז בגיליון שלנו תחזיות ודוחות של גופים בעלי שם עולמי, בין אם זו סקירה של תחזית מחברת הייעוץ הנחשבת 'מקינזי', האיגוד העולמי לגז טבעי או Concawe – הגוף האירופי החשוב ביותר למחקר דלקים וזיקוק.

השנה החולפת הבהירה הן למשקיעים והן לקובעי המדיניות שכבר היום שינוי האקלים מוכרח לבוא בחשבון בקביעת האסטרטגיות שיעצבו את המחר. הדבר ניכר ביתר שאת בתחזיות הן של מגזר השיווק וההולכה של הנפט (עמ' 4) והן בענף הגז הטבעי (עמ' 24, 28), אבל מורגש היטב במסדרונות הבנקים, קרנות ההשקעה ומשרדי הממשלים (עמ' 32).

אבל גם טעויות נעשות בדרך ולפעמים הכוונות הטובות מובילות לכשל שוק ולהכתבה של מדיניות בעייתית. בעמודים 12 ו-34 הרחבנו על האופן שבו המכוניות החשמליות מכבידות על משלם המסים ולא מקלות על הפליטות. גם באמזונס הדהירה לחשמל מאנרגיה שהיא כביכול מתחדשת הפתיעה את בני המקום (עמ' 38).

עוד בגיליון, מדור המזרח התיכון עמוס התרחשויות עם מרוקו החלוצה באנרגיה סולארית, ירדן שלפתע שופעת אפשרויות ואיראן שבהחלט לא שוקטת על שמריה. גם באנרגיה העולמית הסיפור על הטוק-טוקים של הודו יהיה נאמן לנרטיב המסורתי, שהודו עושה את הדברים בקצב משלה.

קריאה נעימה

אפרת אבדור

1612, 2019

הנתיבים להפחתת פליטות הפחמן עד 2050 – צלילה לעומק התחבורה הכבדה

במאזן של “מהמכל לגלגל”, המשפיע העיקרי הוא הדלקים עצמם ואחריהם החשמול של כלי הרכב. במאזן של “מהבאר לגלגל” הדלקים המותאמים משפיעים אף יותר על ההפחתה של פליטות פחמן דו חמצני

101, 2020

הסכרים הקטנים בנהר האמזונס מעמידים בסכנה את תנאי המחייה של ילידי המקום

הסכרים הקטנים בנהר האמזונס מעמידים בסכנה את תנאי המחייה של ילידי המקום scidev.net/ רודריגו דה אוליביירה אנדרדה סכרים קטנים המשמשים לייצור חשמל הידרואלקטרי הוקמו על נהר האמזונס ובשנים האחרונות הדבר נעשה ללא התחשבות בהשפעות המזיקות שלהם על מערכת הנהרות, כולל פגיעה בפרנסה והמחייה של ילידי המקום מספר הסכרים הכפיל את עצמו פי חמישה. על מנת לצמצם את הנזק נדרשות הערכות סביבתיות הנסמכות על הוכחות וראיות. לעת עתה, היקף הנזק לא ידוע וזאת בגלל מדיניות ואמצעי תכנון חסרים. [...]

1612, 2019

חישוב מסלול מחדש: הרפורמות בסקטור האנרגיה בעולם הרעב לחשמל

במדינות המתפתחות מנסים למצוא את הנתיב לרפורמות הנכונות ביותר למשק החשמל. מרגולציה עוד הפרטה, אלו הדרכים שבהן הלכו המדינות הרעבות לחשמל.

1612, 2019

ירדן: אספקת יתר של גז מאיימת על פרויקטים מרכזיים

לפני מספר שנים הבינה שהיא בגירעון עצום בכל הקשור לאספקת חשמל לתושביה. היא חתמה על הסכמים והתחילה להזיז עניינים וכעת סובלת מעודף מיזמים.

2212, 2019

מפריכים את המיתוס של השוק החם ביותר למכוניות חשמליות

מפריכים את המיתוס של השוק החם ביותר למכוניות חשמליות נוואר אלסאדי – עיתונאי, משקיע וסופר נורווגיה זכתה תמיד לשבחים והוצגה כמודל לאופן שבו יש לאמץ מכוניות חשמליות, כשהמכירות בה עולות על 57 אחוז מדי שנה. ההישג הזה שונה מאוד משאר העולם, שבו חרף סובסידיות משמעותיות, מכירת המכוניות החשמליות מתעכבת ועומדת על אחוזים בודדים. בפועל, את הצלחת הרכב החשמלי בנורווגיה יש לייחס לעובדה הפשוטה שהמדינה יצרה שוק מכוניות מעוות לחלוטין. בגלל מזג האוויר הקר, נורווגיה היא למעשה השוק [...]

2019-12-22T16:09:34+02:00
עבור למעלה