דבר העורכת

את גיליון האביב של הרבעון שלנו אתם מקבלים כנראה בגרסה אינטרנטית בלבד. הנגיף שהשבית את הכלכלה ושיבש לחלוטין את שגרת החיים שלנו שינה מהותית גם את הגיליון ואת הכתבות המקוריות שהיו בו.

אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי התפתחות ענף המימן בעולם והפעם שורת הסכמים שחתמו שרי הממשלה בגרמניה עם חברות שונות, על מנת לנטרל את התלות של המדינה בקרטל כמו אופ"ק ובכלל (עמ' 2). בימים אלה ניכרת התקדמות עצומה בענף המימן גם במזרח אסיה ועל כך בהרחבה בגיליון הבא.

עוד לפני שפרץ לחיינו, הקדימו את הנגיף תקנות הדלק הימי שנכנסו לתוקף בינואר 2020 ועליהן כתבנו רבות. הניסיון להבין כיצד מתמודד איתן השוק (עמ' 14) העלה חרס, מאחר שהרס הביקוש, העיוות שנגרם בשרשראות האספקה ברחבי העולם והמהפכות בענף שינוע הסחורות הפכו על פיהן את כל התחזיות שקראנו בשנה האחרונה.

אבל לא רק תקנות הדלק טלטלו את השוק עוד לפני התפרצותו של הקורונה. בחודש פברואר נפתחה מלחמת מחירים בין ערב הסעודית לרוסיה, מלחמה ששמה קץ לשיתוף פעולה הדוק בן ארבע שנים. עם כתיבת שורות אלה, מסתמן שהיריבות מגששות את דרכן לשיתוף פעולה שוב, כשארצות הברית כבר פנתה לסעודיה, על מנת שבשעת משבר תנהג כמבוגרת אחראית שוב.

מכתב העת של מכון האנרגיה הבריטי, שתי כתבות על חידושים בעולם הישן: הראשונה שמה על המפה את הנשים בעולם האנרגיה (עמ' 4) ואחרי החידוש היחסי הזה, גם באדיבות המכון הבריטי, החלודה שלעולם לא נעלמת סתם כך ותמיד יש חידושים על איך להתמודד איתה (עמ' 6).

מתוך גיליון התחזיות של ה'פטרוליום אקונומיסט', שיצא לפני שהקלפים נטרפו, הבאנו לכם כתבות על האופן שבו היקף העתודות של חברות הנפט השונות משפיע על התמודדותן העולם החדש, שמבקש לפעול בנושא שינוי האקלים (עמ' 9, עמ' 12).

במדור איכות הסביבה, הצצה קטנה לעתיד של החלונות במבנים ציבוריים (עמ' 26) על ההתמודדות של מגזר השיווק וההולכה עם התקנות החדשות בעולם הפלסטיק (עמ' 28) ומה שצפוי לשרשראות האספקה וחומרי הזינה בענף שהיה יציב ומסורתי וכעת משתנה תדיר.

 

קריאה נעימה

אפרת אבדור

הרבעון של מכון האנרגיה

דפי מידע 370 אפריל 2020

גרמניה פונה למימן אחרי שלמדה לקחים מאופ"ק ומרוסיה

גרמניה עושה צעדים ראשונים לבניית כלכלה שמבוססת על מימן במקום על דלקים פחמימניים, בניסיון להגדיל את השימוש באנרגיות מתחדשות ולהימנע ממצב שבו היא לכודה בידיו של קרטל שבו חברים ספקים ספורים. שרים ברחבי המדינה מנסחים…