שער דפי מידע גיליון 364

דבר העורכת

נפט בפנסילווניה
תוואי מסדרון הגז הדרומי

על הגיליון הנוכחי עבדנו בעיצומן של חגיגות השבעים למדינת ישראל ובמקביל אספנו מחברות המכון תמונות עוצרות נשימה של מתקני אנרגיה ותעשייה בארץ, מה שהעצים עוד יותר את ההתפעלות מכמה שהמדינה הקטנה הזאת התקדמה בשבעים שנה. אז ראשית, שנזכה להמשיך ולעשות פה למען עצמאות אנרגטית ופיתוח הארץ. ודבר שני, התצלומים ששלחתם לנו מעוררי התפעלות וכל מי שמבקר אצלנו עוצר לבחון אותם מקרוב ועל כך, תודה מקרב לב.

את הגיליון פותחת כתבה עם מילת הבאזז של עולם הפיננסים – בלוקצ'יין. איך הוא יכול להשתלב במשק האנרגיה והאם זה יועיל למישהו? מוזמנים לגלות. אבל המבט לעתיד לא נגמר שם, כי באותו מדור של 'אנרגיה עולמית' סקרנו את ההיתכנות של מטוסים חשמליים, את עתיד אחסון האנרגיה כפי שנצפה בקליפורניה ובמדור איכות הסביבה, את התכניות הסיניות לעתיד ירוק יותר ואפילו על טביעת הרגל הפחמנית של הביטקוין, עוד מילה שתופסת חזק את הכותרות.

 לאחרונה תרגמנו מספר כתבות מגיליון התחזיות של ה'פטרוליום אקונומיסט', על הביקוש המתעתע לנפט והמשמעות של הידלדלות השדות, על מקומו של נפט מתוק וקל מארה"ב בשוק העולמי ואפילו כתבה אחת על גז טבעי במזרח הים התיכון, עם התייחסות מעניינת לישראל. עוד מהגיליון הזה: רוסיה ועיראק.

נוסף על הכתבות על ישראל ועיראק, במזרח התיכון ביקרנו באיראן. לאור המתרחש לאחרונה באזור, מעניין לראות שחרף הסנקציות, היא מצליחה לפתח את התעשייה הפטרוכימית שלה כך שתנשוף בעורף של האויבת המרה ביותר שלה כיום. ואפרופו גיאופוליטיקה ואנרגיה, כתבה מפתיעה על הצינור הדרום אירופי שאמור לצאת מבאקו ולהגיע לאיטליה, אבל סכסוך אתני מפריע לו בדרך.

                                                קריאה נעימה

1305, 2018

בגלל האש: צפון קליפורניה מעבדה תוססת של רשתות זעירות

התכנית להולכת חשמל לכרם המרוחק של 'סטון אדג'' נעשתה מקרה בוחן נוסף לטכנולוגיה המנותקת מרשת החשמל: מיזם המיקרו גריד 'סילבר קלאוד'. הפעם, בשונה מהאתר המקורי, לא יהיה גיבוי מהרשת

1305, 2018

סוללות נקיות עם עבר בעייתי

הנעת מכוניות בחשמל דורשת סוללות ואת הסוללות מייצרים ממינרלים שיש לכרות ממקומות שונים בעולם. גם לייצור פאנלים סולאריים נדרשות מתכות והמאבק על הייבוא והייצוא שלהן סובב סביב פוליטיקה קטנה.

1305, 2018

חברות גרמניות מציירות מחדש את מפת האנרגיה

שוק הגז הגדול באיחוד האירופי זקוק לתמריצים בשביל להשקיע בחשמל נקי, כך לפי 'יוניפר', בעוד ששתי היריבות שלה E.ON וכן RWE יוצאות להרפתקה שהן מקוות שתוכח כברית בעלת ערך

1305, 2018

באיראן מנסים להתחיל ברגל ימין

ענף הפטרוכימיקלים באיראן, שהוא השני בגודלו במזרח התיכון, אחרי ערב הסעודית, מנסה לעבור את המכשולים המבניים שבו. יש לו פוטנציאל עצום, מפעלים שנסגרו נפתחים מחדש והאירופאים בפתח.

1305, 2018

גמישות בינלאומית

יותר ויותר היצע גמיש סייע לשוק הגז הטבעי הנוזלי העולמי להתגבר על הציפיות לעודף היצע ולספוג בשנה שעברה גידול של 11 אחוזים בתפוקה. אמנם אחת הסיבות היא ביקוש גבוה יותר במדינות צרכניות עיקריות, אבל נוסף על כך, רואים התעוררות בתשתיות בשווקי גז במדינות המתפתחות; גמישות גדולה יותר בתנאי החוזים ובמחירים; נוכחות מוגברת של סוחרים בינלאומיים; והופעה הדרגתית של מוקדי סחר לתמחור בשוק הדומיננטי של מזרח אסיה

1305, 2018

פיתוח מיזמי נפט וגז בצפון הארקטי הרוסי

לרוסיה יש שלושה מסופים ליצוא נפט בחוף הארקטי. כ-350 אלף חביות יוצאות מהם מדי יום, מספר השווה ערך לשליש מהקיצוץ בתפוקה שעליו התחייבה רוסיה בהסכם שלה עם אופ"ק.

1305, 2018

הביקוש לנפט: זהירות פער

הפוטנציאל לביקוש שיא חשוב מאוד: הוא מאותת לשוק שאין צורך בנפט נוסף, וכשהוא יורד, יש לצמצם את המלאים. למי שמתמקד רק ביתרונות של השינויים בצריכת האנרגיה ובירידה בביקוש לנפט, זה באמת משמח. אבל יש בעיה עם מסגרת כזאת. היא מתעלמת ממרכיב מכריע במשוואה - קצב התנוונות השדות שנעשה דינאמי יותר ויותר

1305, 2018

משק האנרגיה נושא עיניים לבלוקצ'יין, בתקווה לרווחים מנצילות

גם במגזר האנרגיה מתחילים לגלות את היתרונות הטמונים בטכנולוגיית "יומן מבוזר" ומילת הבאזז בלוקצ'יין מגיעה גם אלינו

1305, 2018

מזרח הים התיכון – תמהיל חמוץ מתוק

תגליות הגז במזרח הים התיכון עוררו ציפיות רבות וכמובן, גם סכסוכים. האם מצרים תצליח להיות מרכז סחר של גז טבעי? האם קפריסין תקדח ותמצא את הכמויות שקיוותה להן? והאם ישראל תצליח להגשים את התכניות הרבות שרקמה סביב מאגר הגז מהגדולים באזור?

1305, 2018

מחשמל והיברידי לקראת נסיקה

לא את כל אמצעי התחבורה ניתן להעביר לחשמל בקלות. ענף התעופה בעייתי במיוחד, בגלל בעיה רצינית עם הסוללה: המשקל שלה. בהשוואת קילו מול קילו, דלקי פחמימנים מכילים פי 100 יותר אנרגיה בהשוואה לסוללת ליתיום-יון. על הכביש, זו בעיה שניתן לפתור. בשביל מטוס שחייב להרים את עצמו לשמיים, הבעיה מורכבת יותר

1305, 2018

הפטרו-פוליטיקה כעננה שחורה מעל המפיקות באמריקה הלטינית

פטרו-פוליטיקה באמריקה הלטינית הייתה ועודנה אבן נגף בדרך לעצמאות ופיתוח. מצד אחד, חברות ענק בינלאומיות עם שאיפות ומצד שני, פוליטיקאים שהולכים על החבל הדק של לאומנות נפט.

2018-10-21T14:33:17+03:00
עבור למעלה